Cilat ishin shkaqet e pavarësisë së Meksikës në ndarjen e saj nga Spanja?

Ashtu si shumica e vendeve të Amerikës, Meksika ishte pjesë e një kolonie spanjolle që për 300 vjet, drejtoi këtë vend, duke sjellë me vete bumin më të madh të keq-gjenerimit në botë, por le të fillojmë nga fillimi, Ishte Hernan Cortes, të cilit ata i atribuojnë se në fillim të shekullit të 1519-të ai udhëhoqi ekspeditën që e çoi atë për të pushtuar Meksikën, duke u konsideruar si pushtuesi i këtij territori të gjerë. Viti 600 kaloi, kishte më shumë se 11 burra që u larguan nga Kuba me pamje nga Yukatán, 16 anije, 14 kuaj dhe XNUMX copa artilerie.

Kontakti juaj i parë në Amerikë Ishte në Cozumel dhe Tabasco, një port i rëndësishëm transporti, ku ata u vendosën duke mundur Majats Atje Cortés imponoi krishterimin si fe, duke urdhëruar shkatërrimin e ikonave fetare që ishin ngritur në territor.

Pushtimi vazhdoi, duke synuar popullsinë e Tecnochtitlán, një perandori Azteke e drejtuar nga Perandori Moctezuma II. Sipas informacionit që trajtoi Cortés, ky rajon mbante thesare të mëdha kështu që pulsi i tij nuk dridhej për të fundosur anijet që ishin shtrirë në Veracruz, kjo për të parandaluar njerëzit e tij të tundoheshin të ktheheshin për shkak të inferioritetit të dukshëm numerik që ata përfaqësonin. Këtu vjen nga shprehja e njohur "djeg anijet", e cila i referohet një vendosmërie të parevokueshme. E gjithë kjo duke shkuar përtej besimeve fetare dhe kulturore që deri në atë moment mbizotëronin në këtë vend të Amerikës Qendrore. Kështu që u ngrit një rebelim autokton, ku u pa shkatërroi ushtrinë e Kortes i cili në përpjekjet e tij për të normalizuar situatën arriti vdekjen e perandorit. Ai moment historik njihet si "nata më e trishtuar" dhe ndodhi më 30 qershor 1520, kështu filloi pushtimi spanjoll i territorit aztek, veprime që natyrisht nxitën të tjerët deri në arritjen e pushtimit total dhe kthimin e Meksikës në Spanjën e Re.

pavarësia nga mbretëria e Spanjës

 

300 vjet qeverisje Spanjolle

 

Kanë kaluar 300 vjet që qeveria spanjolle qeverisi Spanjën e Re me lehtësi. Edhe një koloni e mbretërisë Spanjolle, për ta këto koloni duhej të furnizonin dhe plotësonin ekonomikisht gadishullin, domethënë të furnizonin atë që nuk ekzistonte në Spanjë, kështu që ata kishin kontroll ekstrem mbi tregtinë e jashtme; Përveç përzierjes së kulturave, meqenëse Spanjollët sollën me vete skllevër të zinj, ata gjithashtu sollën sëmundje që ishin të huaja në këto rajone, duke ndikuar në shkallën e vdekshmërisë së popullsisë autoktone, e cila ra në 30 vitet e para me 90%.

Ky numër u ndikua gjithashtu nga puna ime, skllavëria dhe shoqërimet, duke shkaktuar Kurora do të marrë masa të tilla si ndalimi i encomiendas. Diversiteti në Meksikë ishte në rritje, shtëpi të mëdha të stilit evropian, kisha të mëdha, pasazhe për karroca, kopshte u ndërtuan. Por për të arritur "ndërtimin" e Spanjës së Re, ata shkatërruan kështjellat, piramidat, tempujt dhe kërkuan një mënyrë për të ndikuar në mendimin filozofik, duke futur fetë e tjera, megjithatë, shfrytëzimin që u ushtrua te Creoles dhe nga ana tjetër në autoktonët pak nga pak gjeneroi pakënaqësi, duke formuar kështu lëvizje që në një moment u ngritën për të protestuar ndaj politikave mbizotëruese.

Kryengritjet kryengritëse

 

 

Të motivuar nga sa më sipër, bazat u krijuan për kryengritje në të dy palët, në fillim protagonistët ishin autoktonët dhe mestizot. Duke theksuar si të njohur ato që u ngritën në 1541 në Nueva Galicia, 1660 në Tehuantepec, 1670 në Jukatan, 1712 në Chiapas, 1797 në Teotitlán. Në 1565, të lodhur nga kufizimet që Kurora vendosi te Creoles, ata gjithashtu protestuan, në parim për shkak të vendimit që u mor për të ndaluar encomienda. Nga 1662, një kryengritje e indigjenëve dhe mestizos ishte në gjendje të kontrollonte Mexico City për një ditë. Gjatë atij veprimi djegur Pallati Viceregal dhe gjithçka tregonte për sukses, megjithatë, ata arritën të mposhteshin dhe udhëheqësit e tyre u ekzekutuan nga Spanjollët.

 

Shkaqet përcaktuese të pavarësisë

flamuri i mbretërisë së Meksikës

 

Siç është përmendur tashmë, pakënaqësia po pushtonte si kreolët ashtu edhe njerëzit autoktonë, megjithatë, sipas historisë ekzistojnë shkaqe të brendshme dhe të jashtme që ishin vendimtare për arritjen e pavarësisë së vendit Aztec.

Brenda tyre, ata sigurojnë se ndikoi:

  1. Varfëria e vendasve dhe skllevërve, të cilët kishin besime të ndryshme fetare, kështu që ata dëshironin të ndaheshin nga ajo tutela e ushtruar nga Kurora dhe që i kishte çuar në shkatërrimin e kulturës së tyre stërgjyshore.
  2. Pabarazia ekonomike dhe shoqërore e banorëve, të cilët ndaheshin sipas klasave. Ndërsa disa u mburrën, të tjerët u denigruan.
  3. Despotizmi dhe arroganca e evropianëve në lidhje me kreolët të cilët ata i keqtrajtuan pothuajse njësoj si vendasit dhe skllevërit. Këta që kishin lindur në territor ndiheshin inferiorë ndaj Spanjollëve, kështu që të motivuar nga ndjenja nacionaliste filluan komplotet..

Kjo në një nivel të përgjithshëm, por mund të specifikohet se ata që kanë punuar në haciendas ata nuk morën pagë. Përkundrazi, ata fituan një borxh për jetën dhe madje edhe pas vdekjes sepse ishte trashëguar.

En Në Spanjën e Re kishte zambos, mulatos, njerëz autoktonë, mestizos, të gjithë që jetonin nën skllavëri dhe të denigruar nga fakti i thjeshtë i të mos lindurit në Spanjë. Të gjithë pa përjashtim ishin shërbëtorë pa shpresën më të vogël për të jetuar të pavarur, nga ana tjetër, kishte shkaqe të jashtme që shtronin nevojën e ndarjes nga Kurora.

Në parim, historia i referohet pavarësisë së 13 kolonive amerikane (Shtetet e Bashkuara), të cilat ishin dominuar nga Britania e Madhe. Përballja filloi në 15, e identifikuar si një luftë e vështirë që kulmoi në 183. Këto ngjarje patën një ndikim të madh në lëvizjet e tjera shoqërore si në rastin e Meksikës dhe lëvizjet emancipuese në kolonitë e tjera që ishin në Amerikën Latine.

Më vonë, madje i ndikuar nga pavarësia e 13 kolonive, Revolucioni Francez erdhi në Spanjë në një moment çarjeje. Ishte Napoleon Bonaparte ai që pushtoi në 1808, duke zëvendësuar monarkun Karli IV. Kjo dobësoi sundimin që ata ushtruan mbi kolonitë, prandaj, fakti u shfrytëzua nga amerikanët për të vënë në veprim lëvizjen e pavarësisë; Në atë kohë, kishte dy sektorë të interesuar për pavarësi: grupe konservatore të lidhura me pasuritë e mëdha dhe kishën, dhe Creoles që ishin anëtarë të klerit të ulët dhe ushtrisë së nivelit të mesëm.

Një tjetër prej ndikimeve të jashtme që mund të përmendet, dhe mbase i pari, është ai i filozofëve të Iluminizmit Evropian, midis të cilëve përmenden Ruso, Volter dhe Monteskje. Kjo u dha botimeve që ata bënë në: ligjet, ndarja e pushteteve, zakonet dhe karakteri i kombeve, sovraniteti i njerëzve, ndër të tjera, e gjithë kjo dha ide se si duhet të funksionojë një vend ku ka detyra dhe të drejta të qytetarëve dhe qeverisë , Kur këto shkrime ishin të njohura, ato shënuan ndikim në të gjithë botën, veçanërisht në kolonitë që jetuan në kurriz të një regjimi klasor dhe shfrytëzues.

Në 1810, në të gdhirë të 16 Shtatorit, filloi fundi i sundimit të huaj në Meksikë, atje ku filluan vendasit shkruaj historinë tënde. Ishin 11 vjet që kaluan midis luftërave dhe konfrontimeve; duke gjeneruar viktima në ushtri. Më 2 shtator 1821, Ushtria Trigarante përfundoi zyrtarisht luftën për pavarësinë e Meksikës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.