Shkalla e frymëmarrjes - Çfarë është, karakteristikat, si matet dhe çrregullimet

Shkalla e frymëmarrjes quhet numri i frymëmarrjeve që merr një individ në një periudhë të caktuar kohe, zakonisht përcaktohet nga minuta.  

Ne kemi vendosur të mbledhim të gjitha informacionet që ju meritoni të dini në lidhje me këtë funksion themelor të trupit, kështu që ju të mund të mësoni shumë më tepër në lidhje me ritmin e frymëmarrjes, si ta matni atë dhe disa çrregullime anormale që mund të ndodhin.

Sa është frekuenca e frymëmarrjes?

Quhet po për numrin ose sasinë e frymëmarrjeve që ka një person në minutë, gjithashtu i referohet numrit të frymëmarrjeve që një qenie e gjallë ka në një periudhë të caktuar kohe.

Kjo frekuencë gjeneron lëvizje ritmike, ndërmjet frymëmarrja dhe skadimi. Frymëmarrja kuptohet si veprim i thithjes së ajrit përmes vrimave të hundës, dhe skadimi është i gjithë procesi i udhëtimit të ajrit në trup deri në momentin e daljes.

Një frekuencë relativisht normale e frymëmarrjes nuk duhet të paraqesë anomali të tilla si agjitacion, lodhje dhe vështirësi gjatë thithjes ose nxjerrjes së frymës, kjo duhet të jetë brenda kornizës kohore të përcaktuar për një ritëm të shëndetshëm.

Zakonisht shprehet në interval prej saktësisht një minutë, në të cilën qenia duhet të ketë midis 12 deri në 16 frymëmarrje.

Kjo frekuencë është komanduar nga sistemi nervorKur preket nga problemet e gjumit, stresi, lodhja, nervozizmi dhe çdo gjendje tjetër nervore, frymëmarrja e personit mund të pësojë çekuilibër të madh, ndonjëherë ato bëhen fatale nëse nuk kontrollohen në kohë.

Në të njëjtin rend të ideve, shkalla e frymëmarrjes është një veprim jetësor për të zbuluar shenjat vitale të personit: kjo ndikon në trajtimet dhe kontrollet mjekësore ose aksidentet e mundshme.

Gjithashtu, përmes kësaj shenje jetike mund të studiohet një person i qëndrueshëm psikologjikisht, ndonjëherë, njerëzit nuk janë të vetëdijshëm për rolin themelor që luan kjo nevojë në jetën e tyre, një person i qëndrueshëm psikologjik ka tendencë t'i kushtojë vëmendje këtij lloji të hollësisë, kujdesuni për sistemi i frymëmarrjes si gjëja më e rëndësishme në jetën tuaj.

Kjo do të thotë që njerëzit me një inteligjencë emocionale shumë më të lartë se ajo e një qytetari mesatar, mund të zgjasin jetën e tyre falë kujdesit që i japin ritmit të frymëmarrjes.

Karakteristikat sipas moshës

Në të porsalindurit, mund të jetë 44 frymë në minutë, kjo është për shkak të aklimatizimit që foshnja ka me përvojë e re e frymëmarrjes, që lidhet drejtpërdrejt me madhësinë e mushkërive tuaja.

Ndodh gjithashtu te fëmijët nga 1 deri në 6 vjeç, organet e tyre janë ende në procesin e maturimit dhe shkalla e frymëmarrjes ka tendencë të vazhdojë të përshpejtohet disi për moshën e tyre: 18 deri në 36 frymëmarrje në minutë.

Për ata që janë në fazën para-adoleshente, ata kanë nga 20 deri në 30 frymëmarrje në minutë, adoleshentët që variojnë nga mosha 16 deri në 20 kanë nga 18 deri në 26 frymëmarrje në minutë.

Pjekuria e mushkërive arrin moshën e pjekurisë, nga mosha 30 vjeç afërsisht, ku shkalla e frymëmarrjes mund të arrijë 10 deri në 20 frymëmarrje në minutë, në këtë fazë të jetës sistemi i frymëmarrjes tashmë funksionon me më pak përpjekje, për faktorët e supozuar të varësisë si cigare ndikojnë në funksionimin e duhur të frymëmarrjes.

Tek të moshuarit, frymëmarrja varion nga 15 deri në 28 frymëmarrje në minutë, gjithçka varet nga mënyra se si e çoni jetën tuaj dhe nëse zbatoni zakone të shëndetshme.

Si matet ritmi i frymëmarrjes?

Duhet të matet në periudhat e pushimit të personit, për ta matur atë manualisht, çdo frymëmarrje duhet të llogaritet së bashku në kohën kur gjoksi ngrihet.

Nëse matet me mjete teknologjike, mund të bëhet me një sensor optik që mat shkallën e frymëmarrjes, Ky lloj mjeti zakonisht përdoret për pacientët që janë nën vëzhgim mjekësor.

Shtë e nevojshme të merret parasysh që frymëmarrja mund të ndikohet në ditët kur pacienti paraqet simptoma të etheve, gjendje të keqe dhe infeksioni.

Çrregullime anormale të frekuencës

Personi mund të drejtohet sipas tabelave normale të frymëmarrjes normale, domethënë, varësisht nga mosha e personit, është e mundur të vlerësohet se sa duhet të jetë shkalla e frymëmarrjes së tij dhe cilët faktorë duhet të merren parasysh për të kryer një studim më të personalizuar, të tilla si, për shembull, disa sëmundje të trashëgueshme, mjedisi ku është dhe madje edhe ndonjë gjendje e zemrës.

Takipne

Ndryshe nga hiperventilimi dhe hiperpnea, është çrregullimi jonormal i rrahjeve të zemrës që shkakton personi merr frymë më shpejt dhe më shpejt, Zakonisht ndodh tek të rriturit dhe të moshuarit, kur ata kanë një infeksion të mushkërive, stres ose faktorë gjenetikë.

Ky lloj i frymëmarrjes është i shpejtë dhe i thellë, prandaj ndonjëherë mund të diferencohet nga hiperpnea, e cila është një çrregullim i shpejtë i frymëmarrjes, por shumë më i cekët, pra, më pak i dhimbshëm se takipnea.

Disa simptoma të dukshme të këtij çrregullimi jonormal mund të jenë marrje mendsh, shikim i vrenjtur dhe ndjesi shpimi gjilpërash në trup.

Në gratë shtatzëna, në përgjithësi, zakonisht ndodh falë stresit dhe sasisë së madhe të dhimbjes që i nënshtrohet gruas.

Në raste të tjera, kjo gjendje mund të jetë një simptomë e helmimit me monoksid karboni, sistemi i frymëmarrjes është i detyruar të dëbojë të gjitha toksinat e dëmshme nga trupi, kështu që përshpejton frymëmarrjen e personit për të shmangur dëmtimin serioz të qelizave dhe vdekjen e mundshme.

Bradypnea

Në ekstremin tjetër kemi bradypnea, e cila është një ritëm shumë i ulët i frymëmarrjes, kjo mund të jetë shumë më vdekjeprurëse sesa takipnea, pasi që në rrethana ekstreme, mund të jetë një simptomë e humbjes së shenjave vitale të personit.

Ju mund të bëni një krahasim midis tabelës së ngritur më parë për normën e frymëmarrjes normale sipas moshave të njerëzve dhe bradypnea, e cila në pamjen e saj zvogëlon performancën e sistemit të frymëmarrjes dy herë.

Ndër simptomat e kësaj gjendje janë: marrje mendsh, zbehje, të përziera, dhimbje të forta në gjoks dhe humbje të përkohshme të shikimit.

Sëmundje të tjera si hipertensioni dhe hipertiroidizmi mund të shkaktojnë bradypnea, disa sëmundje të zemrës, dobësi në indet e zemrës, ose për shkak të sulmeve në zemër ose moshës së pacientit.

Në të gjitha rastet është jashtëzakonisht e rëndësishme që personi të shkojë tek specialisti në mënyrë që ai ose ajo të mund të furnizojë oksigjen dhe të rregullojë ritmin e frymëmarrjes.

Rekomandimet për tu marrë në konsideratë

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se këto rekomandime janë të ekspozuara ndaj të gjithë audiencave:

  • Sigurohuni që shpesh të shihni mjekun tuaj: mos prisni që një simptomë e një norme jonormale të frymëmarrjes të shqetësohet për shëndetin tuaj. Përkundrazi, jini përgjegjës për sistemin tuaj të frymëmarrjes dhe monitoroni frymëmarrjen tuaj në baza mujore, gjë që në fund të fundit nuk do të zgjasë shumë.
  • Shmangni veset: Ashtu si cigare, duhan dhe ndotës të tjerë të mushkërive, mos harroni se frymëmarrja është jetike për çdo qenie, dhe nëse nuk kujdeseni për të, mund të ketë pasoja të rënda afatgjata.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.