Monkey Hunted (metaforë për zonën e rehatisë)

Ne do të fillojmë këtë artikull të ri që përpiqet të analizojë pse përsëri dhe përsëri ne pengohemi mbi të njëjtin gur. Thënia që e thotë këtë "Qenia njerëzore është e vetmja kafshë që bie dy herë në të njëjtin gur".

Shtë e mundur të kapërcejmë kufizimet, mangësitë dhe problemet tona. Pavarësisht se sa herë ngecim në të njëjtin gur, nuk duhet ta humbasim zemrën dhe të vazhdojmë të përpiqemi. Një nga postulatet e Programimit Neurolinguistik thotë se nuk ka dështime, por vetëm rezultate të padëshiruara.

Duke u penguar vazhdimisht në të njëjtin gurNëse jeni këtu është sepse dëshironi të gjeni si ta kapërcejmë me sukses atë qëllim që reziston. Me siguri që ajo rezistencë është produkt i mungesës së vullnetit.

Me siguri duhanpirësi që dështon në përpjekjet e tij të panumërta për të lënë duhanin ka vullnetin për të lënë duhanin, por mungon "VDESA" e madhe. Kushdo që me të vërtetë ndjen, ka nevojë për diçka, bën gjithçka që është e mundur për ta marrë atë. Me siguri që duhanpirësi që nuk merr rezultatin e dëshiruar nuk e ndjen atë nevojë jetike.

Njerëzit që pengohen vazhdimisht në të njëjtin gur kemi një pa ndjenja që na tradhton, që nuk na lë të ndryshojmë, që na saboton. Kohët e fundit kam dëgjuar një histori që shërben si një analogji për të kuptuar atë që po përpiqem të shpjegoj.

Majmuni i gjuajtur

majmuni i gjuajtur

Burimi :.

Në pjesë të caktuara të Afrikës majmunët gjuhen në një mënyrë shumë të veçantë dhe gjeniale. Gjuetari lë një badiava në një vrimë të vogël midis shkëmbinjve përmes të cilave përshtatet vetëm dora e shtrirë.

Kur gjuetari largohet, majmuni, i cili ka vëzhguar skenën, afrohet dhe arrin brenda, kap kikirikun e tij por ai është bllokuar sepse nuk pranon të hapë dorën dhe të braktisë çmimin e tij. Dora e tij është e mbyllur pasi përmban thesarin e tij të çmuar. Gjuetari afrohet me një rrjetë dhe kap majmunin sepse nuk është në gjendje të heqë dorë nga thesari i tij.

Diçka e ngjashme ndodh me ne. Ne jemi të vendosur në zonën tonë të rehatisë dhe nuk duam të bëjmë disa ndryshime sepse ato përfshijnë sakrifica të caktuara që ne nuk jemi të gatshëm t'i paguajmë.

Dhimbje dhe kënaqësi

dhimbje dhe kënaqësi

E vetmja mënyrë për të mos shkelur mbi të njëjtin gur është ndryshoni planin tonë. Vetëm ata që bëjnë gjëra të ndryshme marrin rezultate të ndryshme. Nëse asgjë nuk ndryshon brenda nesh, ne do të vazhdojmë të pengohemi përsëri dhe përsëri.

Bëhet fjalë për të eksploruar mendjen tonë dhe për të hetuar se çfarë duhet të ndryshojmë për të arritur qëllimet tona. Me siguri mundemi shoqëro kënaqësinë me ndryshimin dhe dhimbjen me ngecjen.

Qenia njerëzore lëviz sipas parimeve të dhimbjes dhe kënaqësisë. Ik nga dhimbja dhe kërko kënaqësi. Nëse arrijmë ta shoqërojmë ose shtojmë dhimbjen në gjendjen tonë të palëvizshme, ndoshta pa ndjenja do të na çojë drejt ndryshimit të dëshiruar, sepse ky do të jetë ai që na jep kënaqësi.

Rasti praktik

I vënë një rast praktik që shërben si frymëzim:

Një person filloi të merrte qetësues të muskujve (trankimazina) për një dhimbje shpine që pësova. Ky person ishte gjithashtu shumë nervoz me atë që trankimazinët i dhanë një paqe që ai nuk e kishte njohur kurrë më parë. Ai mund të lidhej me njerëzit pa frikë pasi ishte i relaksuar. Sidoqoftë, megjithëse ai i jetoi mirë këto marrëdhënie, bashkëbiseduesit e tij gjetën një ritëm tepër të ngadaltë në biseda dhe përfunduan duke u mërzitur.

Përveç kësaj, duke marrë trankimazines bërë pi më shumë cigare.

Ishte e vështirë për të që të ndalonte marrjen e përditshme të këtij ilaçi dhe ai e merrte atë edhe nëse shpina nuk i dhembte. Marrëdhënia me partneren e tij ishte gjithashtu shpifëse sepse ai ishte në "re" tërë ditën.

Një ditë ai u përpoq të ndalonte marrjen e pilulave. Edhe pse ishte pak më i shqetësuar në marrëdhëniet e tij me të tjerët, ai ishte një person tjetër. Ai kishte një rrjedhshmëri mbresëlënëse verbale dhe marrëdhëniet e tij me gruan e tij u përmirësuan shumë. Ai gjithashtu filloi të ushtronte dhe pirja e duhanit shumë më pak.

Kam pasur recidivë. Gjithmonë i thosha të shikonte përfitimet që i sillnin MOS merrni ato pilula: Isha më i shqetësuar, në rregull. Por kjo mund të kontrollohet përmes ushtrimeve të relaksimit ose meditimit. Përveç kësaj, ai ankth ishte më i fortë në fillim (i shkaktuar nga mungesa e pilulave) por nëse do të isha i durueshëm ai do të zhdukej.

Ai përfundoi duke u bërë një person shumë aktiv dhe e mësoi këtë kanalizoni të gjithë energjinë tuaj në aktivitete më të dobishme dhe më të shëndetshme.

Ai e lidhi kënaqësinë me faktin e heqjes dorë nga pilulat (marrëdhënie më të mira me gruan e tij, pirja e duhanit më pak, marrëdhënie më të mira me miqtë e tij) dhe dhimbje nëse ai vazhdon t'i marrë ato (përkeqësimi i marrëdhënieve të tij shoqërore, pirja e duhanit më shumë, jeta sedentare).

Faleminderit që ishe atje dhe urime sepse je pjesë e një pakice që kërkon ndryshime personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.