Një kalimtar mendoi se ky ishte një grumbull mbeturinash. Unë kurrë nuk pashë një transformim më tronditës

A e dini se kafshët e pastreha janë pesë herë më të shumta sesa njerëzit e pastrehë? Nuk është për t'u habitur të shohësh një kafshë të padëshiruar që endet nëpër rrugë, madje edhe në qytetet më të vogla. Ky është një realitet pikëllues në të cilin jetojmë, por ndonjëherë njerëzit gjejnë një mënyrë për të ndihmuar qentë dhe macet endacake.

Një grup në Kanada, Shoqëria Quebec për Mbrojtjen e Kafshëve, gjeti qenin e renditur më poshtë në rrugë. Ai ishte aq i ndyrë dhe leshi i tij ishte aq i matur, sa vështirë se mund të njihej si kafshë (për të mos përmendur një qen).

Flokët e tij ishin aq të matura dhe të ndyra saqë dukeshin shumë më të mëdha sesa ishin në të vërtetë.
qen i braktisur

Më shumë se 50% e madhësisë së tij ishte për shkak të flokëve të tij të matur.
qen i braktisur

Prandaj, shpëtuesit e tij nxituan të prisnin të gjitha ato flokë të keqe.
qen i braktisur

U frikësova pak nga zhurma e briskut ...
qen i braktisur

Ata zbuluan nën një djalë të mrekullueshëm plot dashuri.
qen i braktisur

I gjithë ky proces pastrimi ishte i ri për të ...
qen i braktisur

Pas tij la një jetë mjerimi në formën e një lëmshi të ndyrë.
qen i braktisur

Ai ra në gjumë të qetë: i ngrohtë, i pastër dhe duke u ndjerë i dashur.
qen i braktisur

Kur u zgjua, ai ishte një kafshë krejt tjetër.
qen i braktisur

Mund të jetë e pamundur të ndihmojmë çdo qen endacak që shohim, por Çdo përpjekje e vogël që bëjmë për të ndihmuar këto kafshë të pastreha ia vlen ari.

Ju mund të kontaktoni çdo shoqëri për mbrojtjen e kafshëve që ekziston në komunitetin tuaj dhe të dilni vullnetare për të shëtitur qentë që kanë apo edhe për të birësuar një qen (megjithëse ky vendim duhet të piqet me kujdes).

Unë i dua qentë sepse ata kurrë nuk të bëjnë të ndihesh sikur i ke trajtuar keq ".

Otto von Bismark (1815-1898) politikan gjerman.

Ndani këtë histori të mahnitshme me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marilu Enface dijo

  Në të vërtetë dhe megjithëse nuk duhet të ndodhë ... nuk ka të bëjë me njerëzit që vazhdojnë të shtojnë raste, por për të bërë diçka kur kalojnë qenin tuaj. Mos prisni që dikush tjetër ta bëjë atë ...
  Histori e bukur !!

 2.   Viviana Stephanie Betancourt dijo

  E DUA KJO, ISSHT THE E VETYM GJ TH Q F MILL MBUSH ... NFSE NUK MIRATOJM, NDIHMONI SI MUND

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Escorcia dijo

  Tani do t'i bëjë të ftohtë .-. sa e pandjeshme

  1.    ulluk dijo

   Ju jeni të pandjeshëm, kjo histori nuk është aspak qesharake, vendosni sarkazmën aty ku përshtatet dhe tregon pak më shumë respekt, puna e shpëtimit të kafshëve nuk duhet të merret si një shaka dhe as vuajtja e kësaj kafshe.

  2.    Yo dijo

   FERNANDO SCORIA

  3.    Jeremy dijo

   Ju jeni bruto me topa!

 4.   Kristian Orellana dijo

  Qeni është kafsha më e bukur psikologjikisht në botë ……… .. "MOS Bleni një këlyshë .... Adopto një" !!!!!!!!!!!

 5.   Miguel Vicente Sierra Guerra dijo

  falënderoj Zotin ... sepse në këtë botë ka ende njerëz të mirë

 6.   Kryetari Carmen Gutiérrez dijo

  Gjynah është që ka raste edhe më të këqija, ato të atyre që torturohen, për shembull, ose që vdesin nga uria, etj. Në këtë rast, edhe pse i trishtuar, të paktën ishin flokët e tij që ishin të ndyra dhe të matura, por ai përsëri Isha i shëndetshëm kur e gjeta ... Nuk mendoj se në Kanada ka po aq raste të braktisjes së kafshëve sa në Spanjë.

 7.   Greqia Kritet dijo

  Ne të gjithë mund të ndihmojmë një ose më shumë këlyshë ose kotele në ankth.

 8.   Lauris Riveros Gutierrez dijo

  neiva .. Kolumbia ka një strehë për kafshët

 9.   Oscar Camargo dijo

  Pablo, ti je e lezetshme

 10.   Pablo Rojas dijo

  hahaha ke dale si parukiere .. ti tashme po merr personalitetin .. hehe

 11.   Rolando Gimenez dijo

  SHUMING NGJITJE P TOR T SE PAR SI SHKENCSISHT KJO QENA E VOFPR SHPRBLEHET NGA BANDONIMI .. Jam shumë i eksituar për të parë xhevahirin aq të bukur sa fshihet nën ato flokë .. Zoti e bekoftë punën aq të rëndësishme dhe të bukur të kësaj ..

 12.   Julius navarro dijo

  foshnje e gjore ... dhe sa pak njerez ata qe e lejuan kete te ndodhte me te

 13.   Javier Bermudez dijo

  Dhe ata e sakrifikuan atë të nesërmen sa për të ardhur keq

 14.   Nicholas Vasquez dijo

  Sa bukur, uroj të kishte më shumë njerëz të tillë në botë

 15.   Thuaj Rivera dijo

  : O çfarë ndryshimi !!! : 3

 16.   Sandra Hernandez dijo

  Jeta nuk është plehra sepse edhe mbeturinat mblidhen për riciklim dhe jeta është plotësisht e paçmuar

 17.   Kinë Tururu dijo

  wow <3 Shpresoj se gjithësia gjithnjë e mbush atë person dhe këlyshin me bekime tmbn

 18.   Fernando Salvador Sierra Magana dijo

  Dreq, këta janë njerëz që kanë pak kafshë dhe më pas i braktisin ato, të cilat ju duhet t'i keni në shpirtin tuaj për të lënë një kafshë të dobët të pambrojtur në ato kushte, por mirë falënderoj Zotin ka njerëz të mirë që u vjen keq për kafshët e braktisura,

 19.   Megi camacho dijo

  e bukur <3

 20.   Irma Sanchez-Caraveo dijo

  si ne dashuria ime .... qe familja jone rritet dhe rritet fale shpetimeve te maceve .... ka vajzat tuaja: Merlina dhe Camila

 21.   Citlali Citlalitaa Valdez Martinez dijo

  Mbresëlënëse

 22.   Lupita Zamora dijo

  Unë do të doja ta adoptoja atë qenush të bukur, si mund ta bëj atë?

 23.   Norma Edith Carballo González dijo

  Shtë më mirë të birësosh sesa të blesh <3 gjithashtu do të jesh shoku yt më i mirë

 24.   Juan Carlos Moya dijo

  mundësi e shkëlqyer për këtë qenush

 25.   Karla Rosas dijo

  Respektet e mia!

 26.   Judith Campos-Sanchez dijo

  MBRESËLËNËS!

 27.   Marisol Galvez dijo

  i cili do të mendonte se pas gjithë kësaj kishte një qenie të bukur!

 28.   Rosa Elena Lopez-Martinez dijo

  falënderoj njerëzit që ndihmuan këtë zot të bukur qen të të bekojë

 29.   Carliters Soto dijo

  Isha aq e mrekullueshme hahaha që ndryshoi

 30.   Laura Garay dijo

  E mahnitshme !!!

 31.   Yolanda Ortiz-Martinez dijo

  Ajo që bëjmë për një qen të pastrehë është një kokërr rërë që u kontribuojmë atyre Unë i dua ata me gjithë zemrën time

 32.   Elsi Paola Garcia Zamora dijo

  ama! shkoni në stelë ka gjithmonë qen që mund të shpëtohen

 33.   Laura Garay dijo

  E mahnitshme !! Jo më ...

 34.   Laura Garay dijo

  Clarissa Garay !! Shikoni ...

 35.   Carmen Manzano dijo

  Kur e pashë, nuk mund ta imagjinoja se ishte një qen i bukur, dukej si një makinë e vjetër, diçka e çuditshme. Dashuria mund të bëjë gjithçka, dashuria transformohet ...

 36.   Manuel Galvez dijo

  DRU EMA ROOSTER

 37.   Luis Felipe Solano Ariza dijo

  ÇFAR PUNK E MIR RO RREGULLON SASIT L E MADHE T OF QEN ANDVE DHE TIV DHN ATA N AD BIRSIM, MERR NJ LE K LEMB

 38.   Rodolfo Eduardo Valdez Ambriz dijo

  jo mms !! Mendova se ishte një qen i ndarë në gjysmë !!!! sa mirë ishte mirë

 39.   Ale godoy dijo

  Unë e admiroj përpjekjen dhe performancën që ju bëni me të gjitha kafshët dhe dashurinë që ato u transmetojnë atyre .... shpresojmë se shumë njerëz do t'i marrin ato si shembull ... dhe se një qenush ose një kotele nuk është një lodër që kur njeriu merr i mërzitur e hedhin ... nëse nuk bëhen të vetëdijshëm dhe nuk i japin për birësim ...

 40.   Daniela zamora dijo

  wow ky eshte nje makeover ekstrem haha

 41.   Psoev Sucre dijo

  ND HEGJONI AT DE VEPR G TOOD MIR,, PUPPY TOR VARFT, DHIMB T SHIKONI Dicka si kjo, FALEMINDERIT TOD ZOTIT OSHT O MIR N TANI

 42.   Aida Mora dijo

  E pandjeshme jeni !!!!!! A do të preferonit të ishit një "gjë" sesa të keni CILITYSI T OF JETS? … Ka gjithçka në këtë botë !!!!!

 43.   Erin mza dijo

  ATAT CUTE, E imagjinoj se një familje e bukur dhe e mrekullueshme e miratoi atë që do të më bëjë edhe më të lumtur

 44.   Erika sierra dijo

  Cfare eshte ??

 45.   John Fredy Ciro Ceballos dijo

  Blerja e këlyshëve në dyqane po ndihmon tregtinë e qenve.A keni menduar ndonjëherë se çfarë bëjnë ata me qen që nuk shiten dhe që gjenerojnë shpenzime në dyqane? Papritmas një ditë ata nuk janë atje dhe ka këlyshë të rinj… nga kam ardhur ne i quajmë qentë e kryqëzuar Creoles dhe ka shumë në rrugë për të ndihmuar. punë e mirë ju përgëzoj (Y)

 46.   Yenmileth velasco dijo

  Kam qarë duke lexuar këtë artikull sepse nuk e kuptoj se si mund të dëmtojnë një kafshë të vogël të varfër

 47.   Julius Lord Artax dijo

  Sa i bukur ishte këlyshi, ai i mashtron se nëse nuk e kuptojmë kujdesin që duhet t’i japim, a kemi guxim apo ia vlen?

 48.   Mondrag'n e Karlos dijo

  Ndryshimi është mbresëlënës ... i pabesueshëm, por i vërtetë!

 49.   Avile të shëmtuar dijo

  Oh, është shumë e bukur, megjithëse jo të gjithë qentë në botë mund të ndihmohen ose shpëtohen, por të paktën ne mund të shpëtonim një, një do të ishte ndryshimi dhe do të ishte një botë për atë që do të shpëtonte

 50.   Roosevelt Aguilar dijo

  Shpëtova një që ishte në atë gjendje! 🙁 Tani ai jeton i lumtur në shtëpinë time së bashku me 14 shokët e tij të tjerë që bëjnë jetën në strehën time për kafshë shtëpiake!

 51.   Daniela Cano dijo

  çfarë është ai nikol?

 52.   Sting melo dijo

  Zoti ju bekoftë gjithmonë sa i madh jeni

 53.   Argimiro Joshua Sira Medina dijo

  Unë jam një mik i pakushtëzuar i të gjitha kafshëve. E GJITHA Sidoqoftë, unë kam një preferencë të veçantë për qentë ...

 54.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Escorcia dijo

  Dhe ju nuk e dini sarkazëm 😀 😀

 55.   maria del cast dijo

  sa gjest i bukur

 56.   Vicky tomoe dijo

  Pavarësisht qenit, unë kam një retriever të artë që është e rraskapitur, ajo gjithashtu kishte flokë të tmerrshëm dhe duhej ta ndryshonte, unë kam tre muaj më parë, flokët e saj po dalin dhe ajo është shumë mirënjohëse dhe e arsimuar, tani ajo po humb peshë pasi që ishte mbyllur në një apartament me pako të hapur ushqimi dhe shpresojmë se më shumë njerëz miratojnë analin që kanë vuajtur janë shumë mirënjohës dhe të butë

 57.   Më thuaj Kevin Cuenca Martinez dijo

  keto histori jane vertet te bukura

 58.   Felipe Andres Carrasco Rojas dijo

  Po adoptimit të qenve dhe ligjeve që mbrojnë kafshët ... dhe vazhdoni luftën për të vazhduar ndihmën e kafshëve.

 59.   Karolina O. Radillo dijo

  Ju nuk dini as sarkazëm hahaha xD

 60.   Carlos Azahel Meza Aguilar dijo

  ROCIO QUIJANO

 61.   Alejandra Garcia dijo

  : '(Le të fillojmë të bëjmë diçka për të tjerët. Kjo gjithashtu shton kafshët e braktisura ose në rrugë You. Ju me të vërtetë do të ndiheni kaq mirë pasi keni ndihmuar dhe nuk ka asgjë të tillë. Ndiheni të dobishëm, veproni në një mënyrë të mirë dhe fitoni një vend në parajsë .

 62.   Garazhi Clarissa dijo

  Fytyra e vogël !!!! Aë

 63.   Laura Garay dijo

  E drejtë mbresëlënëse?

 64.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Escorcia dijo

  Po, më trego më shumë ...

 65.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Escorcia dijo

  Po, më trego më shumë ...

 66.   Engjëll Escalante dijo

  Pa koment ... ka njerëz që nuk kanë ndjenja ...

 67.   Miguel Angel Mamani Ancco dijo

  ohhhhh qen i vogel i lezetshem qe eshte kaq bukur

 68.   Ura e Paulës dijo

  Ehm… Ju nuk keni kafshë shtëpiake apo jo?

 69.   Belen Flores Arriagada dijo

  Vërtetë bukuroshe… .. kafshët janë kaq të bukura dhe ato janë aq të dashura.

 70.   Ivan Herremann dijo

  por ndaloje tani. hahaha te perqafoj te dy

 71.   Alvaro Bloom dijo

  Ndihma për një të pambrojtur është ajo që na bën njerëz!

 72.   Fanny Maricela Ayuque Araujo dijo

  me të vërtetë shumë e trishtuar për të parë të gjitha këto, por ne duhet të bëjmë çmos për të ndryshuar botën,

 73.   Freddy Suarez dijo

  Zoti ju bekoftë për një gjest të tillë të mrekullueshëm

 74.   Janeth dijo

  Zoti ju bekoftë që ndihmuat këto kafshë të vogla të pambrojtura.

 75.   Smerald dijo

  Me motrat e mia të vogla shpëtuam një qen të bukur 2 muajsh, tani ajo është një princeshë e bukur dhe e shëndetshme, shumë e dashur, është e bukur për të ndihmuar

 76.   Carmen dijo

  E pabesueshme kjo është e mrekullueshme më shumë njerëz si ajo e shpëtimtarëve duhet të ketë falënderime për të qenë kështu

 77.   BARBARA dijo

  Unë nuk e kuptoj se si mund të ekzistojnë njerëz të tillë të pandjeshëm, kafshët shtëpiake (veçanërisht qentë janë adhurimi im) janë pjesë e familjes, dhe ata janë më besnikë, ata na japin dashurinë e tyre të pakushtëzuar, ne po dehumanizojmë veten, shikoni se ishte vetëm flokët dhe brenda një qenush të çmuar dhe të etur për të dhënë dashuri.

 78.   Alicia dijo

  Zoti i bekoftë të gjithë njerëzit që i shpëtojnë këto kafshë, se e vetmja gjë që ata bëjnë është të japin dashuri dhe besnikëri dhe shumë shoqëri !!
  Heqja e një qenushi është si të braktisësh dikë në familjen tënde!
  Urime per punen tuaj te mrekullueshme !!

 79.   Marian dijo

  Aaaa eshte nje qenush !!!
  Nëse ai ka shpëtuar tani, të afërmit e tij do ta gjejnë !!
  Ftohja nuk ndodhi kurrë, ai lëvizi me lugën e tij

 80.   JAYME dijo

  ISSHT THE Gjëja M SP E SHPELTIDR TH Q TH KAM SHIKUAR SI MUND T COM DAL NJ A KAFSH E BUKUR Kur TAK BINGJ ALL T ALL GJITHA AT P PELARIN DHE ATAJ NJERZ N ISE I DUAN KAFSHT, UROJM THE T GJENI SHUM SI T

 81.   Carlos Miguel Rueda dijo

  E pabesueshme dhe e mrekullueshme ajo që bënë për këtë kafshë Unë i përgëzoj ata, shpresoj që kafsha ime nuk po kalon të njëjtën gjë.

 82.   Carlos Miguel Rueda dijo

  Sadshtë e trishtuar të shohësh një kafshë në atë gjendje, dhe gëzimi kur të shoh atë të rikuperuar Unë ju përgëzoj.

 83.   nellys dijo

  Një çështje shumë e bukur, dhe unë mendoj se nuk është faji kush e la në rrugë, dhe ai person e la atë dhe shpresojmë se ai mund ta gjente atë person për të mos e kthyer kafshën, por për të parë gjendjen në të cilën ai arriti dhe të shihte të denjë ndryshimi qe meritoni. Në vend që të kritikoni se keni votuar për të dhe të ndaloni së treguari histori, thesi mbushet nga graniti në granit. Le të ndihmojmë, të bëjmë më shumë dhe të themi më pak.

 84.   John dijo

  Më pëlqejnë postimet..shumë bukur dhe udhëzuese

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Juan!

 85.   jackie dijo

  Unë shpresoj se ka 1 në 10, si do të ishit një botë tjetër, kjo do të ishte kështu nëse familjet u mësonin fëmijëve që në moshë të re
  të duam vëllezërit tanë të vegjël që i duan pa asnjë kusht

 86.   pako dijo

  Dhe a ka ngrënë dhe ka pirë ujë qenushi?

 87.   Daniel dijo

  Kafshët janë vëllezërit tanë kozmikë që janë në një shkallë të evolucionit më të ulët se i yni, për këtë arsye qeniet njerëzore kanë për detyrë t'i kujdesin, t'i respektojnë dhe t'i duan. Çdo person që keqtrajton, nënshtron ose vret një kafshë nuk është asgjë tjetër veçse një person i keq Kush nuk i respekton kafshët, nuk i respekton njerëzit. Gandhi tha; niveli i civilizimit të një populli matet nga mënyra se si njerëzit trajtojnë kafshët. Kush nuk e pëlqen kafshën time, mirëpo thjesht nuk është e mirëpritur në shtëpinë time. Shpëtimi i një shtimi i një kafshe dhe dhënia e asaj që i nevojitet siguron kënaqësi dhe ndëshkim të madh. Në Kolumbi, kafshët konsiderohen nga ligji si artikuj, domethënë midis një kafshe dhe televizionit, telefonit, aparatit për kafe, etj. Ekziston një ndryshim, çfarë perceptimi i dobët , ata nuk i kanë këto të qenieve të gjalla, kjo duhet të ndryshojë.

 88.   David dijo

  Zoti i bekoftë këta njerëz që "BONI" bëjnë ndryshimin.