Shprehjet e fytyrës: emocionet tuaja në fytyrën tuaj

vajzë që tregon shprehje të lumtur të fytyrës

Ata thonë se sytë janë pasqyra e shpirtit, dhe është e vërtetë, por edhe fytyra tregon qartë se cilat janë emocionet tuaja në një moment të caktuar. Gjuha e trupit është shenja joverbale që përdoren çdo ditë për komunikim. Këto sugjerime joverbale janë thelbësore për komunikimin e mirë të përditshëm. Nga shprehjet e fytyrës tek lëvizjet e trupit, gjëra që nuk thuhen ... e gjithë kjo mund të përcjellë shumë informacion. Shprehjet e fytyrës do të thonë shumë më tepër nga sa mendoni.

Gjuha e trupit përbën 50-70% të të gjitha komunikimeve. Kuptimi i gjuhës së trupit është i rëndësishëm dhe është gjithashtu thelbësore që t'i kushtohet vëmendje sinjaleve të tjera, të tilla si konteksti në të cilin gjendeni. Gjuha e shprehjeve të lehta është po aq e rëndësishme sa pjesa tjetër e trupit, Ju doni të dini më shumë? Mos humb detaje!

Shprehjeve të fytyrës

A keni menduar ndonjëherë për gjithçka që një person mund të përcjellë vetëm me shprehjen e fytyrës së tij? Një buzëqeshje mund të përcjellë miratimin ose lumturinë. Kur një person ka një fytyrë të vrenjtur mund të jetë një shenjë e mosmiratimit ose e pakënaqësisë. Në disa raste, shprehjet e fytyrës gjithashtu mund të zbulojnë ndjenjat e vërteta në lidhje me një situatë të veçantë, edhe nëse nuk shkojnë sipas fjalëve ... Edhe nëse thoni se ndiheni mirë, fytyra juaj mund të tregojë të kundërtën.

Disa shembuj që janë shembuj të emocioneve që pasqyrohen në fytyrë mund të jenë: lumturi, trishtim, zemërim, befasi, neveri, frikë, konfuzion, përbuzje, dëshirë, etj.

Shprehja në fytyrën e një personi madje mund të ndihmojë në përcaktimin nëse i besojmë apo besojmë ato që thotë personi. Një studim zbuloi se shprehja më e besueshme e fytyrës përfshinte një ngritje të lehtë të vetullave dhe një buzëqeshje të lehtë. Kjo shprehje, sugjeruan studiuesit, përcjell mirëdashësi dhe besim.

shprehje të ndryshme të fytyrës

Shprehjet e fytyrës janë gjithashtu ndër format më universale të gjuhës së trupit. Shprehjet e përdorura për të përcjellë frikën, zemërimin, trishtimin dhe lumturinë janë të ngjashme në të gjithë botën. Studiuesi Paul Ekman gjeti një larmi të shprehjeve të fytyrës në lidhje me emocione të veçanta duke përfshirë gëzimin, zemërimin, frikën, befasinë dhe trishtimin. Hulumtimi i tij madje sugjeron që ne të bëjmë gjykime në lidhje me inteligjencën e njerëzve bazuar në fytyrat dhe shprehjet e tyre. Një studim zbuloi se njerëzit që kishin fytyra më të ngushta dhe hundë më të spikatur kishin më shumë gjasa të perceptoheshin si inteligjentë. Njerëzit me shprehje të qeshura dhe të gëzueshme u gjykuan gjithashtu si më inteligjentë sesa ata me shprehje të zemëruara ose serioze.

Syte

Siç thamë në fillim të këtij artikulli, sytë janë pasqyra e shpirtit pasi ato janë të afta të zbulojnë shumë për atë që një person po ndjen ose mendon. Kur bisedoni me një person tjetër, vëmendja ndaj lëvizjeve të syve është një pjesë e natyrshme dhe e rëndësishme e procesit të komunikimit. Disa gjëra të zakonshme që mund të vini re përfshijnë nëse njerëzit janë duke bërë kontakt të drejtpërdrejtë me sy ose duke shikuar larg, sa po vezullojnë ose nëse pupilat e tyre janë të zgjeruar. Kur vlerësoni gjuhën e trupit, kushtojini vëmendje shenjave të mëposhtme të syve:

 • Shikoni bashkëbiseduesin. Kur një person shikon drejtpërdrejt në sytë tuaj ndërsa bisedon, kjo tregon se ata janë të interesuar dhe i kushtojnë vëmendje. Sidoqoftë, kontakti i zgjatur me sy mund ta bëjë një person tjetër të ndjehet i kërcënuar ose i frikësuar. Nga ana tjetër, prishja e kontaktit me sy dhe vështrimi shpesh larg mund të tregojë se personi është i shpërqendruar, i parehatshëm ose duke u përpjekur të fshehë ndjenjat e tij reale.
 • Dridhja. Blinking është një gjë e natyrshme që është e nevojshme për të mbajtur sytë tuaj të vajosur mirë. Vëmendje gjithashtu duhet t'i kushtohet nëse një person po pulson shumë ose shumë pak. Njerëzit që vezullojnë më shpejt e bëjnë këtë kur ndihen të dëshpëruar ose të pakëndshëm. Një shkelje e shpejtë e rrallë mund të tregojë që një person qëllimisht po përpiqet të kontrollojë lëvizjet e syve. Për shembull, një lojtar poker mund të injorojë më rrallë sepse me qëllim po përpiqet të duket i pakënaqur për dorën që ka marrë.
 • Zgjerimi i nxënësit. Madhësia e nxënësit mund të jetë një sinjal komunikimi jo-verbal shumë delikat dhe i pavullnetshëm. Ndërsa nivelet e dritës në mjedis kontrollojnë zgjerimin e nxënësit, emocionet ndonjëherë mund të shkaktojnë ndryshime të vogla edhe në madhësinë e nxënësit. Sytë e zgjeruar gjerësisht, për shembull, mund të tregojnë se një person është i interesuar ose madje i ngazëllyer kur shikon një person tjetër.

shprehjet e fytyrës në kultura të ndryshme

Gojë

Goja gjithashtu thotë shumë për njerëzit dhe në varësi të lëvizjeve të tyre ata mund të tregojnë një gjë ose një tjetër. Shprehjet dhe lëvizjet e gojës gjithashtu mund të jenë thelbësore në leximin e gjuhës së trupit. Për shembull, kafshimi i buzës së poshtme mund të tregojë se personi po përjeton ndjenja shqetësimi, frike ose pasigurie.

Mbulimi i gojës mund të jetë një përpjekje për të qenë i sjellshëm nëse personi po zhurmon ose kollitet, por gjithashtu mund të jetë një përpjekje për të mbuluar një gjest jo-aprovues. Buzëqeshja është ndoshta një nga shenjat më të mira të gjuhës së trupit, por buzëqeshja gjithashtu mund të interpretohet në shumë mënyra. Një buzëqeshje mund të jetë e mirëfilltë, ose mund të përdoret për të shprehur lumturi të rreme, sarkazëm, apo edhe cinizëm.

shumë shprehje të ndryshme të fytyrës

Kur vlerësoni gjuhën e trupit, duhet t'i kushtoni vëmendje sinjaleve të mëposhtëm nga goja dhe buzët për të kuptuar plotësisht kuptimin e vërtetë të personit që po prodhon ato sinjale. Mos harroni se konteksti gjithashtu duhet të merret parasysh.

 • Shtrëngoni buzët. Goditja e buzëve mund të jetë tregues i mospëlqimit, neveritjes, mosmiratimit ose mosbesimit.
 • Kafshimi i buzëve. Njerëzit ndonjëherë kafshojnë buzët sepse janë të shqetësuar, të shqetësuar ose të stresuar.
 • Mbulo gojën. Kur njerëzit duan të fshehin një reagim emocional, ata mund të mbulojnë gojën për të shmangur buzëqeshjen e tyre ose ndonjë emocion tjetër që nuk duan që të tjerët ta njohin.
 • Ndryshime të lehta në gojë Kur ka ndryshime të lehta në gojë, ato mund të jenë edhe tregues delikatë të asaj që ndjen një person. Kur goja ngrihet pak, kjo mund të thotë që personi ndihet i lumtur ose optimist. Nga ana tjetër, një gojë e pjerrët paksa poshtë mund të jetë tregues i trishtimit, mosmiratimit, apo edhe vetëm i një grimce.

Në këtë pikë, a e dini cilat janë ndryshimet midis emocioneve dhe ndjenjave?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.