Poligoni i Willis çfarë është dhe nga çfarë është bërë?

Truri është organi kryesor i sistemit nervor qendror, ai prodhon mekanizmat e përkthimit të informacionit, përgjigjeve dhe kontrollit të strukturave. Kjo strukturë karakterizohet në atë që nuk ka një sistem të ruajtjes së energjisë që e lejon atë të funksionojë, prandaj është absolutisht i varur nga rrjedha e gjakut. Studimet klinike kanë përcaktuar që duhen vetëm 10 sekonda mungese ose ulje të fluksit të gjakut (ishemi), që individi të humbasë vetëdijen, dhe nga 15 deri në 20 sekonda, në mënyrë që të vëzhgojmë efekte të rëndësishme kolaterale tek individi.

Në sajë të kësaj, trupi ynë paraqet një strukturë të përbërë nga një sistem arterial në formë unaze, funksioni kryesor i të cilit është të ndryshojë presionin e jastëkut në trup, duke parandaluar që rrjedha e gjakut në tru të ndryshohet. Ky rrjet i arterieve, i njohur si poligoni i Willis.

Çfarë është shumëkëndëshi dhe si formësohet?

Veprimi i kësaj strukture u përcaktua nga neurologu anglez Thomas Willis, i cili në shekullin e XNUMX-të ishte i pari që vuri në dukje funksionimin e saj, dhe rëndësinë e tij përkatëse për sistemin e trurit. Përbëhet nga një strukturë, e vendosur në hapësirë leptomeningeal  (subarachnoid) dhe është një zonë e hapësirës së trurit të përcaktuar nga araknoid (meninge e ndërmjetme) dhe pia mater (meningje e brendshme). Poligoni i Willis, ka një formë unaze dhe përbëhet nga një grup enësh dhe arterie, funksioni kryesor i të cilave është rregullimi i rrjedhjes së gjakut në organet e sistemit nervor qendror, siç janë truri dhe encefaloni.

Gjashtë arteriet kryesore, të cilat janë përgjegjëse për transportimin e gjakut në tru, janë bashkuar në një mënyrë kurioze, e cila është krahasuar me një gjashtëkëndësh, prandaj shënim poligonal të strukturës Willis. Megjithëse specialistët e zonës kanë theksuar se është e zakonshme në disa pacientë pa prirje ishemike, të duket se kjo strukturë nuk është e plotë. Më poshtë emërtojmë arteriet kryesore që përbëjnë këtë strukturë:

Arteriet kryesore që përbëjnë rrethin e Willis:

I pozicionuar në një qark të mbyllur, i ashtuquajturi gjashtëkëndësh i Willis përbëhet kryesisht nga arteriet e mëposhtme:

Arteriet e përparme komunikuese (ACA): zona parakomunikuese të trurit, kjo arterie gjen origjinën e saj, duke lidhur dy arteriet cerebrale anteriore, me një gjatësi të përafërt prej 4 deri në 5 mm, megjithëse është e vështirë të parashikohet, sepse janë vërejtur shumë variacione në madhësinë e saj të përafërt. Afeksionet e lidhura me këtë arterie çojnë në ndryshime në fushën vizuale.

Arteriet e komunikimit të pasmë (PCA): Isshtë arteria komunikuese që buron nga arteria koroidale e përparme dhe është përgjegjësia e saj të vendosë lidhjen midis 3 arterieve të së njëjtës hemisferë cerebrale. Patologjia më e zakonshme që mund të zhvillohet në këtë strukturë është aneurizma e arteries komunikuese të pasme.

Arteria okulistike: Shkon nga proceset e përparme të klinoidit, duke ushqyer nervin optik. Përbën një degë kolaterale të arteries karotide të brendshme.

Arteria e jashtme karotide: Isshtë një nga arteriet kryesore të vendosura në trurin e njeriut, me origjinë nga karotida e zakonshme. Kjo është arteria që na lejon të marrim pulsin karotid dhe ajo degëzohet në gjashtë ndarje të rëndësishme për sa i përket furnizimit me gjak të strukturave më të larta.

Arteria bazilare: Isshtë arteria e famshme me origjinë në kryqëzimin vertebral të anës së djathtë dhe të majtë, funksioni i së cilës është të transportojë gjak të oksigjenuar në tru.

Rëndësia e gjakut të oksigjenuar për trurin

Të gjitha organet kërkojnë rrjedhje të gjakut për funksionimin e tyre të duhur, pasi që ky lëng është transporti kryesor i lëndëve ushqyese dhe përbërësve themelorë, të cilët kërkojnë të gjitha strukturat jetësore për zhvillimin e tyre të duhur. Në rastin e trurit, furnizimi me oksigjen i transmetuar nga gjaku vlerësohet shumë dhe e lejon atë të funksionojë. Dhe rëndësia e tij është e dukshme në faktin se vetëm disa sekonda pa furnizimin e zakonshëm të lëngut jetësor mund të përkthehet në afeksione të rëndësishme në zonat motorike dhe njohëse të individit (në varësi të zonës ku ndodh dështimi).

Mekanizmi i veprimit të gjashtëkëndëshit të Willis

Diapazoni Willis është kryesisht përgjegjës për kryerjen e qarkullimi kolateral, i cili përbën një mekanizëm ruajtës në nivelin e strukturave fillestare të sistemit nervor qendror. Qarkullimi kolateral i referohet rrjedhës së gjakut që aktivizohet në situata në të cilat rrjedha ndryshohet (zvogëlohet ose ndalet), dhe megjithëse veprimi i tij mund të mos jetë në gjendje të zëvendësojë funksionin e arterieve përgjegjës për ujitje, Ky sistem emergjence lejon që funksionimi normal të zgjatet për një periudhë të kufizuar kohore, e cila ndihmon në zvogëlimin e efekteve negative, ndërsa pacienti merr vëmendjen mjekësore.

Kur ndodh një situatë e okluzionit vaskular, e cila ndikon në qëndrueshmërinë e rrjedhës së gjakut në strukturat e trurit, vërehet një rritje e rezistencës ndaj rrjedhës në arteriet karotide dhe vertebrale, prandaj ndodh një ulje e presionit në nivel të poligonin Willis i cili fillon veprime amortizuese, në një përpjekje për të zgjatur funksionimin e mirë, për periudhën më të gjatë kohore të mundshme. Madhësia më e madhe e anastomoza, aq më i madh është kontributi kolateral i strukturave vaskulare që nuk përfshihen në okluzion. Në rrethana normale, këta përçues alternativë mund të mbeten joaktivë, ose me përdorim shumë të ulët, në të cilin nuk perceptohet rrjedhje e gjakut, por në vend të kësaj kryhet një lëvizje e gjakut, e cila synon të ruajë aftësinë për të arritur strukturën, duke shmangur kështu patologjitë si tromboza .

Kur furnizimet me kolateral të gjakut nuk janë të mjaftueshme për të kënaqur kërkesën për ujitje në territorin që furnizohej me gjak nga arteria e bllokuar, mekanizmat dytësorë siç është zgjerimi i enëve të rezistencës.

Siç mund ta shihni, trupi i njeriut përbëhet nga një sistem kompleks, i cili formohet nga struktura që garantojnë ekuilibrin e funksionimit të tij.

Patologjitë e shoqëruara

Ngushtimi, forcimi dhe pengimi i arterieve është shkaku kryesor i patologjive të zhvilluara në nivelin e sistemit nervor qendror, të cilat aktivizojnë funksionimin e strukturës arteriale të Willis. Patologjitë kryesore të zhvilluara nga problemet arteriale renditen më poshtë:

Tromboza: Ai përbëhet nga një mpiksje gjaku që gjeneron një pengesë në nivelin e arterieve, e cila mund të çojë në këputjen e saj, pasoja e drejtpërdrejtë e së cilës është një hemorragji.

Aneurizmat: Ai përbëhet nga një zonë e dobët e enës së gjakut, e cila çon në inflamacionin e saj, është një gjendje e rëndë që mund të çojë në vdekjen e pacientit, pasi që në rastet e presionit të lartë të gjakut, mund të ndodhë këputja e enës. Shumica e aneurizmave (sipas të dhënave klinike më të mëdha se 80%) ndodhin në pjesën e përparme të rrethit të Willis, kështu që shumë mjekë kanë arritur në përfundimin se pjesa gjenetike ndikon në këtë afinitet.

Aksidenti cerebrovaskular (CVA): Përbën një sulm në zemër ose goditje në tru, e cila çon në vdekjen e shumicës së pacientëve që e përjetojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.