Ted Bundy: një vrasës serial që u bë i famshëm

bandi i lodhur

Më 24 janar 1989 Ted Bundy u ekzekutua në Florida, por deri më sot dihet ende kush është ai ... si mund të jetë? Sepse bëhet fjalë për një vrasës serial i cili shënoi kohën në të cilën jetoi. Emri i tij i plotë ishte Theodore Robert Bundy dhe Ai lindi më 24 nëntor 1946 në Burlington, Vermont, SHBA. Ai ishte një vrasës serial dhe përdhunues, në fakt ai konsiderohet si një nga kriminelët më famëkeq të fundit të shekullit të XNUMX-të.

Fëmijëri e komplikuar

Fëmijëria e tij u shënua nga një gënjeshtër e madhe pasi gjyshërit e tij morën identitetin e prindërve të tyre për të fshehur një amësi të pamoralshme nga shoqëria në të cilën jetonin dhe se askush nuk do të tregonte gishtin drejt tyre. Ata e bënë Ted dhe e gjithë shoqëria të besonte se ata ishin prindërit e tij dhe se nëna e tij ishte motra e tij.

Ata u përpoqën të dukeshin si një familje e përsosur kur në të vërtetë brendësia e shtëpisë së tyre ishte një ferr i vërtetë: gjyshi / njerku ishte një burrë i dhunshëm dhe abuzonte gjyshen e tij, konsumonin shumë pornografi dhe u pëlqente të shikonin video të abuzimit me kafshë dhe njerëz. Ai nuk i fshehu këto qëndrime përpara djalit / nipit të tij ... i cili në njëfarë mënyre i brendësoi të gjitha ato sjellje të tmerrshme dhe mizore.

vrasës serik Bundy

Marrëdhënia e tij me gjyshin / njerkun e tij ishte e komplikuar dhe ai ishte gjithashtu viktimë e ngacmimit në shkollë. Inteligjenca dhe aftësitë e tij sociale e ndihmuan atë të kishte një karrierë të suksesshme në kolegj dhe ai kishte marrëdhënie në dukje normale me gratë. Botës iu duk se ai ishte një person i qëndrueshëm, por në të vërtetë, në anën e tij më të errët, ai sulmoi dhe vrau disa gra në qytete të ndryshme midis 1974 dhe 1978. Ndërsa ishte rritur, Ai i tregoi botës një përsosmëri të caktuar, por brenda mendjes së tij kishte sekrete të errëta dhe fantastike.

28 vrasje dhe ai u bë i famshëm

Ai rrëfeu një total prej 28 vrasjesh por vlerësohet se ai ishte në të vërtetë përgjegjës për qindra vdekje. Ai u dënua me vdekje në 1979 për vrasjen e dy studentëve të universitetit, vitin tjetër ai u dënua përsëri me vdekje për përdhunimin dhe vrasjen e një vajze 12-vjeçare. Në vitin 1989, siç e theksuam në fillim të këtij artikulli, ai u ekzekutua. Ekzekutimi i tij u bë në karrigen elektrike.

Pavarësisht nga natyra e urryer e krimeve të tij, Ted Bundy u bë i famshëm, veçanërisht pasi i shpëtoi kujdestarisë në Colorado në 1977. Ai ishte një njeri simpatik dhe inteligjent dhe kjo tërhoqi vëmendjen e publikut. Në fakt, çështja e tij e ka frymëzuar atë të krijojë romane dhe filma kushtuar jetës së tij ose mënyrës së tij të vrasjes.

Dukej se media popullore e kishte shndërruar këtë kriminel në një figurë romantike dhe madje të dëshirueshme. Ai dinte të kapërcente fëmijërinë dhe gjoja para se të ishte vrasës, ai u bë një person i suksesshëm në shoqëri. Ai studioi psikologji dhe drejtësi dhe madje ishte kandidat për guvernator të shtetit. Ai u dekorua gjithashtu për të marrë një fëmijë nga mbytja dhe për të bërë aktivitete të komunitetit. Në jetën e tij perfekte me të cilën përballej bota, ai dukej si një qytetar shembullor.

Bundy i lodhur me pranga

Edhe pse ai kishte shumë njohje në shoqëri, ai nuk ndjehej i integruar dhe u bë i varur nga seksi i dhunshëm si një rrugë shpëtimi nga emocionet e tij më të forta ... diçka që më vonë çoi në vrasje dhe sodomani. Ai kishte një fiksim të caktuar tek studentët e rinj të klasës së mesme me flokë të zinj dhe të drejtë.

Modus operandi juaj

Ai gjithmonë kishte të njëjtin modus operandi: ai sulmonte në fushat e universitetit ose pranë supermarketeve në mes të ditës. Ai zgjidhte një vajzë në mënyrë të rastësishme dhe i kërkonte asaj ta ndihmonte në makinën e tij, duke treguar se ajo kishte një krah të thyer dhe ishte në hobe. Kur viktima u afrua mjaftueshëm, ai e përplasi atë me një bar dhe e çoi në një vend të izoluar për ta sodomizuar me ofendime të përdredhura. Pastaj i vrau dhe kreu praktika nekrofile.

Nga të gjitha vdekjet për të cilat ai akuzohet dhe të gjitha ato që supozohet se kanë ndodhur, vetëm 14 trupa u gjetën ... Gjithçka filloi kur ai u arrestua për ngasjen e makinës së keqe dhe Policia gjeti materiale në makinën e tij që e tregonte atë si vrasësin që kishin kërkuar për ca kohë.

Edhe pse ishte burgosur disa herë, ai gjithashtu ishte në gjendje të shpëtonte nga burgu për të vazhduar vrasjen. Ai ndjeu një detyrim dhe dëshirë për të vrarë. Ai nuk kishte frikë nga kapja dhe prandaj e gjithë kjo e bëri atë më sadist. Ai ishte i varur nga vrasja ... ai kishte nevojë për të rrëmbyer, përdhunuar dhe vrarë.

Ai gjithmonë kishte një çrregullim të sjelljes, të cilin e shfaqte me sjelljen e tij mizore, pa ndjeshmëri ... Që kur ishte fëmijë, ai kapi, gjymtoi dhe theri kafshë.

Ishte i dashuruar

Në 1967 ai ra në dashuri me një shoqe klase kolegji, të quajtur Stephanie Brooks. Por ajo e la atë sepse ai ishte i papjekur dhe nuk kishte qëllime të qarta në jetën e tij. Ted u fiksua me të dhe i dërgonte gjithmonë letra në përpjekje për ta fituar përsëri, gjithmonë të pasuksesshme. Ai braktisi shkollën dhe filloi të punojë, por punët nuk zgjatën shumë.

Në 1969 ai filloi një marrëdhënie me Elizabeth Kloepfer, kjo marrëdhënie zgjati 5 vjet, por ai vazhdoi të shkruante dhe të përpiqej të ripushtonte lidhjen e tij të mëparshme. Më vonë, me kalimin e kohës, ai rifilloi marrëdhënien e tij të dashurisë me Stephanie Brooks, por ajo e la atë sepse ajo u bë një person jashtëzakonisht i ftohtë. Ishte nga 1974 kur ai filloi të vriste.

fotografi Bundy sepia

Jeta e tij në vdekje

Edhe pse ishte nga 1979 kur ai u dënua me vdekje, ishte Bundy ai që u përpoq të vononte datën e tij të ekzekutimit sa më shumë që të ishte e mundur në mënyrë që gati një dekadë më vonë të ishte kur ai u ekzekutua. Ai po punonte me policinë për të marrë zgjatje të mëtejshme të dënimit të tij. Ndërsa ishte në burg ai mori letra nga tifozët duke thënë se ata e donin atë dhe ndërsa ishte në burg u martua me Carole Ann Boone, një fans që besonte në pafajësinë e saj dhe kishte një vajzë me të.

Ai lejoi që të kryheshin intervista ku ai rrëfeu jetën e tij dhe psikiatrit analizuan gjendjen e tij mendore. Ted u tregua se kishte labilitet emocional, impulsiviteti, papjekuria, kompleksi i inferioritetit, egoizmi dhe mungesa e ndjeshmërisë… ndër shumë gjëra të tjera.

Para se ta ekzekutonte, ai u pyet nëse kishte ndonjë fjalë të fundit dhe tha:

"Jim [avokati i tij i mbrojtjes] dhe Fred [ministri i tij], unë do të doja që ju t'i jepnit dashurinë time familjes dhe miqve të mi." Pas kësaj, ai u ekzekutua në karrigen elektrike.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.