Si është ekuilibri juaj i lumturisë

gruaja qe udheton shume e lumtur

Të gjithë njerëzit kërkojnë lumturinë në mënyrë që të bëjnë një jetë të plotë dhe të kënaqshme, edhe pse duket se nuk është gjithmonë aq e lehtë për ta arritur atë. Shumë njerëz vuajnë nga depresioni ose trishtimi kronik dhe ata besojnë se lumturia është një utopi e pamundur për tu arritur. Por në këto raste, është vetëm gjendja e mendjes tuaj që ju bën ta besoni këtë, në të vërtetë lumturia është brenda mundësive të të gjithëve, thjesht duhet të dini si të ekuilibroni ekuilibrin.

Çfarë është lumturia për ju

Kur dikush ju pyet; Çfarë është lumturia për ju? Possibleshtë e mundur që ju të bëni popuj pa e ditur se çfarë duhet të përgjigjeni, sepse mund të mos e dini saktësisht se çfarë është lumturia ose si duhet të ndiheni kur ndiheni vërtet të lumtur. Ju mund të mendoni se lumturia është të gjesh veten çdo ditë, të arrish ëndrra, të shijosh jetën me njerëzit që do, të kesh një gjendje ekuilibri ku jeta jote rrjedh në harmoni ... ose ndoshta nuk e ke idenë.

Lumturia është një gjendje subjektive, por çfarë është ajo që na bën pak a shumë të lumtur? Aftësia që ju keni për të qenë të lumtur, gjysma e kësaj aftësie përcaktohet nga gjenetika. Këtë ekspertët e quajnë: 'Pika juaj nyje e lumturisë'. Njerëzit mund të përmirësojnë ose përkeqësojnë prirjen e lindur për të qenë pak a shumë të lumtur, por Ashtu si me peshën e trupit, gjithmonë do të keni tendencë të ktheheni në pikën tuaj të mesit.

fytyre e lumtur

Edhe pse gjysma e aftësisë për të qenë të lumtur varet nga gjenetika, ekziston një 10% që varet nga rrethanat që po jetoni sot. Por, çfarë ndodh me 40% të mbetur? Çfarë Ky 40% varet nga sjellja juaj e përditshme, fokusi juaj dhe gjykimi jetësor, nga mënyra se si jetoni dhe ndieni jetën tuaj dhe si e gjykoni veten dhe të tjerët. Shumë lumturi është në duart tuaja!

Cilat elemente mbledhin ekuilibrin tuaj të lumturisë

Ka disa elementë konkretë që mund të heqin ekuilibrin tuaj të lumturisë në një mënyrë ose në një tjetër. Le të shohim disa fakte interesante në përgjigje të disa pyetjeve. Para se të lexoni përgjigjen e pyetjes, ju këshillojmë që së pari të mendoni për përgjigjen tuaj dhe pastaj të kontrolloni realitetin që thonë ekspertët.

 • Kush janë më të lumtur: gratë apo burrat? Gratë priren të jenë pak më të lumtura se burrat, por ato gjithashtu janë më të depresionuara, mesatarisht ato janë më të prekshme nga emocionet e mira dhe të këqija. 1 në 5 gra do të ketë depresion gjatë jetës së tyre.
 • Kush janë më të lumtur: të martuar apo beqarë? Nuk është çështja e statusit martesor, njerëzit që janë mirë me partnerët e tyre do të jenë më të lumtur. Edhe pse ka studime që tregojnë se është më mirë të jesh vetëm sesa në shoqëri të keqe.
 • A janë të rëndësishme paratë për të qenë të lumtur? Paraja ndikon në lumturinë nën nivelin e mbijetesës, domethënë nëse nuk i keni të mbuluara nevojat tuaja themelore. Por mbi nivelin e mbijetesës, çdokush mund të jetë i lumtur me pak a shumë para. Edhe pse të ardhurat rriten, kjo nuk do të thotë që lumturia rritet.
 • A është i domosdoshëm shëndeti për të qenë i lumtur? Shëndeti peshon në ekuilibrin e lumturisë. Njerëzit janë të mirë në kapërcimin e pengesave; për njerëzit që amputojnë një krah rifitojnë lumturinë e tyre në një kohë prej tre vjetësh.
 • A është e rëndësishme puna për të qenë të lumtur? Puna është një element i rëndësishëm në ekuilibrin e lumturisë, nëse keni punë niveli juaj i lumturisë rritet sepse niveli i autonomisë dhe vetëvlerësimit tuaj rritet. Puna afër shtëpisë do t'ju bëjë edhe më të lumtur.
 • A do të ishit më të lumtur nëse do të fitonit lotarinë? Kur fitoni lotarinë ndieni një adrenalinë të madhe, por pas disa muajsh ktheheni në nivelet e mëparshme të lumturisë. Kjo quhet 'zakon i hedonizmit', njerëzit mësohen me ndryshimet pozitive dhe ato negative.

bebe duke buzeqeshur

Si të rritet lumturia

Siç e dini mirë, për të qenë të lumtur keni shumë për të bërë, pasi 40% për të arritur lumturinë është në duart tuaja. A doni të dini se si mund ta maksimizoni lumturinë tuaj? Për ta bërë këtë, mos harroni pikën tjetër.

Bëni dallimin midis ndryshimeve të qëllimshme dhe rrethanore

Ndryshimet rrethanore Ato janë, për shembull, një rritje në pagë, duke ju blerë një makinë ose duke blerë një shtëpi. Ato janë ndryshime materiale që ju mësoheni menjëherë.

Ndryshimet e qëllimshme përshkruaj përpjekjen që bën për të arritur një qëllim ose për të filluar një aktivitet të ri. Kjo do të thotë, ka të bëjë me kërkimin e një qëllimi afatgjatë.

Njerëzit të cilët qëllimisht krijojnë ndryshime të qëllimshme në jetën e tyre mbajnë një 'nxitim' lumturie që sjell të gjitha ndryshimet në përgjithësi për më gjatë. Prandaj, rekomandimi i ekspertëve për të ruajtur lumturinë është që të kombinoni ndryshimet rrethanore me ndryshimet e qëllimshme. Këto ndryshime duhet të kenë ndikim në jetën tuaj në planin afatmesëm dhe afatgjatë.

grua e lumtur

Gjeni lumturinë tuaj

Lumturia, pra, nuk do të jetë e njëjtë për dy njerëz pasi që të gjithë jemi të ndryshëm me idiosinkracitë tona dhe nevojat e ndryshme. Secili person duhet të modulojë lumturinë e tij pa parë lumturinë e atij që është pranë tij. Për të qenë të lumtur duhet të shikoni brenda vetes dhe e dini cilat janë nevojat tuaja për të mbajtur ekuilibrin e lumturisë të ekuilibruar.

Përveçse keni marrë parasysh nevojat tuaja, duhet të keni parasysh edhe preferencat tuaja. Me peshoren e lumturisë suaj para jush, thjesht duhet mendoni se çfarë do t'ju japë një mirëqenie më të madhe emocionale.

njeri i lumtur

Për ta arritur këtë, duhet të vlerësoni se si është jeta juaj aktualisht dhe nëse ka diçka që kërkon vëmendjen tuaj ose të bëni disa ndryshime në mënyrë që të përmirësoni cilësinë e jetës dhe shëndetin tuaj emocional. Mendoni se kemi vetëm një jetë për të jetuar dhe se çdo ditë e jetës sonë ia vlen të jemi të lumtur. Mendoni për nevojat tuaja dhe preferencat tuaja ... dhe vazhdoni ta arrini atë!

Burimi: Redes (Elsa Punset)


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Estefania Bedoya Perez dijo

  excelente.

 2.   nelkys requena dijo

  Super mire