Si mësojnë fëmijët

mësoj në shkollë

Kur fëmijët mësojnë, duket se magjia u ndodh në mendjet e tyre ... papritmas ata kuptojnë diçka që po mësojnë dhe e brendësojnë atë informacion. Fëmijët dhe adoleshentët mësojnë duke vëzhguar, dëgjuar, eksploruar, eksperimentuar dhe duke bërë pyetje. Jini të interesuar, të motivuar dhe të angazhuar në mësim është e rëndësishme për fëmijët sapo të fillojnë shkollën.

Mund të ndihmojë gjithashtu nëse ata e kuptojnë pse po mësojnë diçka. Ndërsa fëmija juaj rritet, ju do të kënaqeni duke marrë më shumë përgjegjësi për të mësuarin dhe duke u përfshirë më shumë në marrjen e vendimeve për të mësuarit dhe organizimin e aktiviteteve.

Roli i prindërve në mësimin e fëmijëve

Edhe nëse mendoni se nuk dini shumë për të mësuar dhe mësuar, fëmija juaj vazhdon të mësojë nga ju me kalimin e viteve. Kur fëmija juaj shkon në shkollë fillore dhe më pas në shkollë të mesme, ju mund ta ndihmoni atë të ketë një qëndrim pozitiv ndaj të mësuarit, vetëm duke qenë pozitiv vetë. Një nga mënyrat më të mira për të mbështetur të mësuarit dhe edukimin e fëmijës suaj është duke vendosur një marrëdhënie të mirë me shkollën dhe duke komunikuar rregullisht me mësuesit.

të mësuarit autonom te fëmijët
Artikulli i lidhur:
Çfarë është të mësuarit autonom dhe pse është kaq i rëndësishëm në arsim

Fëmijët kalojnë nëpër faza të ndryshme të të mësuarit

Ndërsa fëmijët rriten, ata mund të kalojnë nëpër faza të ndryshme të të mësuarit, vlen të përmendet sa vijon:

 • Një foshnjë mëson për botën përmes shqisave.
 • Nga rreth dy deri në shtatë vjeç, fëmija fillon të zhvillojë aftësinë për të arsyetuar dhe menduar, por është ende në qendër të vëmendjes.
 • Pas moshës shtatë vjeç, një fëmijë zakonisht bëhet më pak egoist dhe mund të duket jashtë vetes. Deri në moshën 12 vjeç, shumica e fëmijëve mund të arsyetojnë dhe të provojnë idetë e tyre rreth botës.

Kjo do të thotë që me fëmijët më të vegjël duhet të personalizojmë dhe të japim shembuj që lidhen me veten e tyre, ndërsa fëmijëve më të mëdhenj u duhet ndihmë për t'i dhënë kuptim botës rreth tyre. Kjo gjithashtu do të thotë që fëmijët duhet të jenë në fazën e duhur të të mësuarit. Për shembullFëmijët më të vegjël janë të gatshëm të mësojnë rreth numrave, ngjyrave dhe formave, por nuk janë të gatshëm për rregulla abstrakte të gramatikës.

mësoj në shkollë

Të mësuarit në fillore

Fëmijët mësojnë në mënyra të ndryshme

Disa mësojnë duke parë, disa duke dëgjuar, disa duke lexuar, disa duke bërë. Dhe në këtë fazë, fëmijët ende mësojnë duke luajtur. Shumë lojë e lirë e pastrukturuar ndihmon në ekuilibrimin e mësimeve zyrtare në shkollë. Gjithashtu u jep fëmijëve një shans për t'u çlodhur pas rutinave dhe rregullave të klasës.

Fëmijët gjithashtu mësojnë duke përdorur objekte në shumë mënyra të ndryshme. Kur fëmija juaj po eksperimenton, eksploron dhe krijon me një larmi materialesh, ai po mëson për zgjidhjen e problemeve në situata kur nuk ka përgjigje të caktuara ose "të drejta".

Fëmijët nuk lindin me aftësi shoqërore

Ata duhet t'i mësojnë ata, ashtu si duhet të mësojnë të lexojnë dhe të shkruajnë. T’i jepni fëmijës tuaj mundësinë për të luajtur me fëmijët e tjerë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të zhvilluar aftësitë që i duhen për të vazhduar me të tjerët.

mëso të studiosh
Artikulli i lidhur:
Strategjitë didaktike për të mësuar të nxënit

Lidhjet e komunitetit të fëmijës suaj gjithashtu mund të ofrojnë përvoja të vlefshme të të mësuarit. Për shembull, vizita në dyqanet lokale, parqet, terrenet e lojërave dhe bibliotekat ose shëtitja nëpër lagje e ndihmon fëmijën tuaj të kuptojë se si funksionojnë komunitetet.

Nëse familja juaj flet një gjuhë tjetër përveç gjuhës së tyre amtare në shtëpi, kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme që fëmija juaj të rritet si një nxënës dygjuhësh. Mësimi i dy ose më shumë gjuhëve nuk dëmton ose ngadalëson zhvillimin e fëmijëve. Në fakt, të jesh fëmijë dygjuhësh mund të ketë shumë përparësi, për shembull aftësi më të mira leximi dhe shkrimi.

Kur e dini se si fëmija juaj mëson më mirë, mund ta ndihmoni atë në të gjitha fushat e të mësuarit. Për shembull, nëse fëmija juaj duket se mëson më mirë duke parë dhe bërë, por duhet të shkruajë një histori për shkollën, Mund të bëj një vizatim komik për t'ju ndihmuar të organizoni idetë tuaja.

mësoj në shkollë

Këshilla për të mësuar në shkollën fillore

Këtu janë disa këshilla praktike për të ndihmuar fëmijën tuaj të shkollës fillore të mësojë:

 • Tregoni interes për atë që po bën dhe mëson fëmija juaj duke folur për shkollën.
 • Luaj fëmijë me lojëra me rimë, lojëra me letra dhe lojëra me forma dhe numra dhe praktiko ndërrime në lojëra dhe aktivitete.
 • Përdorni gjuhë të thjeshtë dhe luani me fjalë dhe kuptime fjalësh, për shembull mund të rrokni rrokjet e fjalëve ose të luani lojëra të shoqërimit të fjalëve.
 • Vazhdoni t'i lexoni fëmijës tuaj edhe kur ai mund të lexojë vetë.
 • Lëreni fëmijën tuaj të dëgjojë dhe të shohë shumë fjalë të reja në libra, në televizion ose në biseda të përgjithshme, dhe të flasë për kuptimin e fjalëve.
 • Sigurohuni që fëmija juaj ka kohë të luajë i pastrukturuar.
 • Ndihmoni fëmijën tuaj të zbulojë se në çfarë është i mirë duke e inkurajuar atë të provojë shumë aktivitete të ndryshme.

Të mësuarit në filloren e mesme dhe të mesme

Fëmija juaj do të bëhet më i pavarur ndërsa rritet. Mund të duket sikur ajo dëshiron që ju të keni më pak informacion në lidhje me të mësuarit e saj, por ajo ende ka nevojë për pjesëmarrjen dhe inkurajimin tuaj, vetëm në mënyra të ndryshme.

Edhe nëse fëmija juaj ndan më pak informacion me ju, mund ta tregoni se jeni të interesuar për atë që po mëson duke dëgjuar në mënyrë aktive kur dëshiron të flasë. Kjo dërgon mesazhin se të mësuarit e tyre është i rëndësishëm për ju dhe se ju jeni në dispozicion për t'i ndihmuar ata.

mësoj në shkollë

Këshilla për të mësuar në shkollën fillore dhe të mesme të mesme

Këtu janë disa këshilla praktike për të ndihmuar fëmijën tuaj më të madh të mësojë:

 • Inkurajoni fëmijën tuaj të provojë gjëra të reja, të bëjë gabime dhe të mësojë kush është përmes përvojave të reja.
 • Tregoni interes për aktivitetet e fëmijës tuaj.
 • Shikoni së bashku lajmet dhe flisni për atë që po ndodh në botë.
 • Nëse fëmija juaj ka detyra shtëpie, inkurajojeni ta bëjë atë në të njëjtën kohë çdo ditë dhe në një zonë të veçantë, larg shpërqendrimeve si televizori ose telefoni celular.
 • Sigurohuni që fëmija juaj të ketë kohë për t'u çlodhur dhe për të luajtur.
 • Ndihmoni fëmijën tuaj që të ketë një higjienë të mirë të gjumit.
 • Kur ai po lufton në disa zona, jini të ndjeshëm ndaj tij dhe përdorni ndjeshmëri.
 • Besoni cucuyo të fëmijës tuaj, pranojeni ashtu siç është.
 • Përgjigjuni ndjenjave të tyre dhe kujtoni përvojat tuaja të të nxënit në mënyrë që të mund ta kuptoni fëmijën tuaj.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.