Mësoni se si marrin frymë bakteret dhe llojet e tyre

Ato janë mikroorganizma që mund të zhvillohen në të gjitha llojet e mjediseve, përveç që kanë forma dhe madhësi të ndryshme, bakteret janë organizma njëqelizorë që nuk kanë aftësinë të posedojnë një bërthamë, dhe ato matin gjatësi afërsisht ndërmjet 0,5 dhe 5 mikrometra.

Ciklet biokimike varen nga bakteret, pasi ato janë të afta të kryejnë ciklin atmosferik të azotit, ato kanë aftësinë të kenë forma të ndryshme si vibriot, bacilet, kokët dhe spirilet. Frymëmarrja është një nga procedurat më të rëndësishme të çdo qenieje të gjallë ose organizmi, dhe ato mund të marrin frymë në dy mënyra: aerobikisht dhe gjithashtu anaerobikisht, gjithçka varet nga lloji për të cilin flitet dhe si zhvillohet.

Këto janë ndër krijesat më të bollshme në të gjithë planetin tokë, për faktin e thjeshtë të të qenit qeliza eukariote, ndryshe nga qeniet e tjera të gjalla siç janë bimët, kafshët, ndër të tjera. Bakteret alternohen dhe klasifikohen sipas formës së tyre, nga të cilat një shpjegim i shkurtër i secilit prej tyre do të jepet më poshtë.

Cilat janë llojet e baktereve?

Dridhjet

Ato kanë një formë shumë të ngjashme me atë të pikave, si ajo e hënës që depilohet ose zbehet ose e njohur më mirë si gjysmë hënë. Ata janë të aftë të prodhojnë sëmundje infektive, që lidhen me sistemin e tretjes, si dhe me kolerën, duke bërë që personi i infektuar të vuajë nga të vjella, madje edhe diarre, këto gjenden në vende të cilat përmbajnë një sasi minimale të ujit të ndenjur dhe të kripur.

Bacilli

Këto karakterizohen nga të paturit e një forme si shufre ose dege. Ato ndahen gjithashtu në dy lloje, të cilat varen nga një cilësi e caktuar që mund të paraqesin, si dhe nga sa vijon:

 1. Negativ i madh: është një bakter që nuk ka aftësinë të ngjitet në muret qelizore dhe as nuk ngjyroset në vjollcë sipas ngjyrosjes së granit.
 2. Pozitive e Madhe: është një bakter i aftë të ngjitet në muret qelizore si dhe të ngjyroset në një ngjyrë vjollce.

Për shkak se ato janë baktere patogjene, bacilet në disa raste nuk janë të aftë të gjenerojnë sëmundje në bartës të tyre.

Arrat e kokosit

Ata kanë një formë sferike, të ngjashme me topin, të cilat janë të afta të prodhojnë sëmundje të tilla si: pneumococcus dhe staph. Këto gjithashtu kanë dy lloje që ndahen nga forma e tyre:

 • Truket: ato janë 4 baktere së bashku (ato ndahen pingul).
 • Diklonet: ato janë vetëm dy baktere, të cilat gjithmonë qëndrojnë së bashku, në çifte.
 • Sarkina: karakterizohen nga të qenit i grupimit kubik.

Spirilla

Këto kanë një formë spirale, e cila mund të ketë të bëjë me eddies, Ata janë jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj mjedisit dhe ato transmetohen drejtpërdrejt, sepse në momentin e kontaktit me mjedisin mund të vdesin, këto janë më shumë se të gjitha ato të transmetimit seksual, të tilla si sifilizi për shembull.

Bakteret gjithashtu kanë disa lloje të metabolizmit, kjo është për shkak të klasifikimit të mikroorganizmave të tyre qelizorë dhe fillimi i tyre i karbonit, ndër to janë:

 • Autotrofet: lidhet me dioksidin e karbonit dhe ju merrni karbon të pastër.
 • Fototrofe: Ata përdorin dritën përmes procesit të fotosintezës ashtu si bimët.
 • Heterotrofe: ata përdorin përbërje organike për tu ushqyer.
 • Kemotrofe: Ato kanë karakteristikën e kryerjes së të dy llojeve të frymëmarrjes, si dhe aerobike dhe anaerobe, përmes një procesi kimik që vetëm ky mund të kryejë.

Importantshtë e rëndësishme të dini se bakteret kanë aftësinë për të riprodhuar, duke qenë organizma njëqelizorë, atyre nuk u mbetet gjë tjetër veçse të hyjnë në një proces të zgjerimit ose rritjes, atëherë ata kryejnë një ndarje dypjesëshe, ku ADN-ja pëson një dyfishim dhe citoplazma ndahet, duke rezultuar në një qelizë e re prej saj, e cila shpesh quhet qeliza bijë. Sidoqoftë, ka baktere të tjera që shkëmbejnë vetëm material gjenetik përmes një procesi të komplikuar të quajtur bashkim bakterial.

Mënyra e frymëmarrjes së baktereve

Sepse ata nuk kanë mitokondri, të cilat janë organelet përgjegjës për sintetizimin e energjisë bazuar në aktivitetin qelizorr, bakteret përdorin membranën e tyre plazmatike për të marrë frymë, por ekzistojnë dy forma, të cilat do të shpjegohen më poshtë:

Forma aerobike e frymëmarrjes së baktereve

Në këtë lloj, bakteret përdorin direkt citoplazmën për të kryer procesin e tyre të frymëmarrjes, baktereve aerobike zakonisht u mungon mitokondria, është për këtë arsye që ata thithin oksigjen direkt nga membrana e tyre, e cila i ndihmon ata të nxjerrin energji jetësore nga glukoza.

Ai gjithashtu përdor glukozën si një burim energjik, kjo është pa dyshim përmes një procesi kompleks të degradimit kimik, i cili mund të shpjegohet në dy faza:

 1. Cikli i Krebs: procesi i frymëmarrjes zhvillohet brenda mitokondrisë me praninë e oksigjenit.
 2. Transporti i elektroneve: procesi i frymëmarrjes zhvillohet në kreshtën e mitokondrisë, e cila vepron si çlirues i energjisë.
 3. Glikoliza: procesi i frymëmarrjes së këtij procesi kryhet brenda mitokondrisë pa merituar praninë e oksigjenit.

Mënyra anaerobe e frymëmarrjes së baktereve

Për shkak se ky lloj bakteresh nuk kanë organele për të kryer shkëmbimin e nevojshëm të gazit, bakteret anaerobe karakterizohen nga një proces fermentimi që në shumicën e rasteve, nëse jo të gjitha, oksigjeni mund të jetë vdekjeprurës për ta.   

Kjo rezulton në një humbja e oksigjenit në molekula. Llojet më të shpeshta të frymëmarrjes së këtyre baktereve prodhohen nga fermentimi laktik dhe fermentimi alkoolik.

 • Fermentimi laktik: Faktori kryesor i tij i mbetjeve është acidi i qumështit dhe është i aftë të shndërrojë sheqernat në energji metabolike që është shumë e rëndësishme për mbijetesën e saj, dhe i gjithë ky proces zhvillohet në citoplazmën e qelizave.
 • Fermentimi alkoolik: Isshtë një proces anaerobe që prodhohet nga veprimi i majasë dhe nga ana tjetër, ato janë të afta të transformojnë sheqernat në alkool.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.