Si t'i rezistojmë bllokimit të Coronavirus (dhe kur të kërkojmë ndihmë)

Qëndro në shtëpi

Njerëzit të cilët dyshojnë se mund të kenë qenë në kontakt me koronavirusin këshillohen të vetizolohen (të qëndrojnë në shtëpi) për 14 ditë. Për disa njerëz, idea e vetë-izolimit mund të duket si një ëndërr e realizuar. Për të tjerët, Ideja e izolimit nga bota e jashtme, vetëm ose vetëm me disa të afërm të ngushtë, do t'i mbushë ata me frikë: Pyesni cilindo prind që i është dashur të argëtojë dy fëmijë të vegjël në shtëpi në një pasdite me shi ...

Tani ata prindër duhet të shpikin ditë dhe pasdite të tëra, njëri pas tjetrit sikur të ishin pasdite me shi, sepse nuk mund të largohen nga shtëpia. Mund të jetë shumë e vështirë për prindërit, por ata absolutisht kanë nevojë të qëndrojnë të qetë.

Kur njerëzit janë bllokuar brenda shtëpive të tyre për periudha të gjata kohore, ata mund të ndjehen sikur po "çmenden". Vëzhgimet e misioneve hapësinore reale ose të simuluara ose të njerëzve që jetojnë në hapësira të mbyllura, të tilla si ata që kalojnë një dimër në stinët polare, gjithashtu sugjerojnë që disa njerëz mund ta kenë vetë-izolimin më të vështirë se të tjerët. Megjithatë, Ka disa hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për t'i rezistuar bllokimit të Coronavirus.

Përmirësoni sistemin tuaj imunitar

Efektet e vetmisë mund të bëjnë kërdi. Kur njerëzve u mungojnë lidhjet shoqërore, ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga probleme të shëndetit fizik. Për shembull, të rriturit e moshuar që nuk mund të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të problemeve të lëvizjes janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve, të tilla si sëmundjet e zemrës. Njerëzit mund të shohin se sistemi i tyre imunitar është dobësuar nga mungesa e rrezeve të diellit.

Qëndro në shtëpi

Lajm i mirë është ai Periudha e vetë-izolimit e kërkuar për koronavirusin nuk duhet të rezultojë në ndonjë ndryshim të dukshëm në mënyrën se si funksionon sistemi juaj imunitar. Por gjatë vetë-izolimit, mund të jetë një ide e mirë të përpiqeni të përmirësoni reagimin tuaj imunitar. Ushtrimet dhe marrja e mjaftueshme e vitaminave mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar (por ato nuk do t'ju shërojnë nga kushtet). Psikologët gjithashtu besojnë se dëgjimi i muzikës optimiste ose shikimi i një filmi gjithashtu mund të përmirësojë funksionin imunitar.

Strukturoni ditën tuaj

Për disa njerëz, vetë-izolimi ende mund të çojë në disa probleme të lehta të shëndetit mendor. Izolimi dhe izolimi afatgjatë janë të njohur për njerëzit që kanë kaluar një dimër në një stacion kërkimor polar për t'u shoqëruar me probleme psikologjike. Ekuipazhet gjatë dimrit, më shumë se 60% konfirmojnë ndjenjën e depresionit ose ankthit; dhe gati 50% ndiheshin më nervozë dhe kishin probleme me kujtesën, gjumin dhe përqendrimin.

i trishtuar
Artikulli i lidhur:
Si të shmangni depresionin dhe ankthin gjatë izolimit

Natyrisht, vetë-izolimi i koronavirusit nuk do të jetë aq ekstrem ose për aq kohë sa për ata që janë të ekspozuar ndaj një dimri arktik, dhe kështu ndikimi në mirëqenien mendore është shumë më pak ekstrem. Por disa njerëz që vetizolohen mund të kenë probleme me gjumin (pagjumësi). ndjenjat e shqetësimit ose trishtimit, ose fillimi të ndjehen të pamotivuar.

Për të luftuar këto probleme, është e rëndësishme të ruash një strukturë për atë ditë. Pasja e një kohe të caktuar për vaktet dhe kohën e gjumit mund t'ju ndihmojë të qëndroni në një kornizë më të mirë mendore. Planifikoni aktivitete dhe Vendosja e qëllimeve gjithashtu mund t'ju ndihmojë të qëndroni të motivuar dhe të shmangni ndjenjën e depresionit.

Qëndro në shtëpi

Mbani kontaktet shoqërore

Një arsye e qartë që njerëzit e izoluar mund të ndjehen të dëshpëruar ose të shqetësuar është se ata nuk mund të drejtohen në mbështetjen e miqve dhe familjes për t'i ndihmuar ata të përballen me situatën e vështirë dhe të ndajnë shqetësimet e tyre. Studimet sugjerojnë gjithashtu që pa një mbështetje të tillë sociale, njerëzit mund të drejtohen strategji më pak pozitive për të përballuar, të tilla si pirja e më shumë alkoolit ose pirja e duhanit më shumë.

Prandaj, gjatë vetë-izolimit, duhet të mbani lidhje me rrjetin tuaj shoqëror. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa thirrja e një shoku për të biseduar, dërgimi me email i dikujt ose bashkimi me një diskutim përmes mediave sociale. Komunikimi me një mik është treguar më i mirë për shëndetin tuaj mendor sesa të pini një gotë ose dy verë në një përpjekje për të bllokuar shqetësimet tuaja.

Shmangni konfliktet

Në disa raste, njerëzit do të izolohen me një grup të vogël njerëzish, qofshin ata familjarë apo miq. Kjo mund të kufizojë vetminë, por mund të paraqesë sfida të tjera, përkatësisht mundësinë e argumenteve. Edhe ata që i duam shumë mund të na bëjnë nervozë kur ne jemi bllokuar brenda tyre mjaftueshëm.

Kjo mund të përmirësohet me ushtrime ditore, me vetëm 20 minuta ushtrime në ditë mund të përmirësoni gjendjen shpirtërore duke lëshuar endorfinë, si dhe duke zvogëluar ndjenjën e tensionit.

Një strategji tjetër për të zvogëluar konfliktin është që të keni pak kohë për njëri-tjetrin. Nëse filloni të ndiheni sikur një situatë ka të ngjarë të përshkallëzohet, është një ide e mirë të bëni të paktën një pushim 15 minutësh. Uluni në dhoma të ndara dhe i lini të gjithë të qetësohen. Zakonisht pas 15 minutash, arsyeja e konfliktit nuk duket aq e rëndësishme.

Merrni ndihmë shpejt

Nëse burgosja ju ka mbyllur me abuzuesin tuaj dhe mendoni se jeni në rrezik, ju nuk jeni vetëm (ose vetëm). Kërkoni ndihmë, telefononi në 016 dhe shpjegoni situatën tuaj. Nëse keni një vend për të shkuar, lëreni sa më shpejt. Nëse autoritetet ju ndalojnë gjatë rrugës, shpjegoni situatën tuaj dhe se po e bëni sepse keni frikë, veçanërisht nëse e mendoni këtë jeta juaj është në rrezik nëse qëndroni të mbyllur në një abuzues fizik ose emocional.

Qëndro në shtëpi

Në çdo rast, nëse mendoni se jeni në rrezik, mos prisni që gjithçka të kalojë, sepse situata juaj mund të përkeqësohet. Ju nuk jeni vetëm dhe mund të kërkoni ndihmë nga të dashurit tuaj, të afërmit tuaj dhe madje edhe nga policia. Asnjëherë mos normalizoni situata që nuk keni pse t’i normalizoni aspak pasi askush nuk ka të drejtë të sillet keq me ju. Ju meritoni respekt dhe dinjitet dhe nëse nuk e keni atë pranë partnerit tuaj ose personit pranë jush në burg, atëherë ai nuk është vendi juaj.  Faqja juaj është një vend më i mirë, ku ju respektoheni.

Së fundmi, është e rëndësishme të mbani mend se nëse ndieni se vetë-izolimi po ka një ndikim shumë negativ në shëndetin tuaj mendor, duhet të kërkoni këshilla profesionale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.