Si të bëheni ekspert: një plan i detajuar

Në çdo profesion, shumica e njerëzve janë normalë, disa janë të tmerrshëm dhe disa janë të jashtëzakonshëm. Çfarë e bën ndryshimin?

Gjatë tridhjetë viteve të fundit, hulumtimi ka ekzaminuar sesi njerëzit bëhen ekspertë të vërtetë qoftë në sport, shah, muzikë, mjekësi, ...

Nuk ka të bëjë me talentin.

Gjeni se si mund të bëheni ekspert në atë që dëshironi.Shumë njerëz besojnë se duhet një talent i veçantë për të qenë shumë i kualifikuar në një fushë të veçantë. Ekzistojnë dëshmi se IQ shpesh është një tregues i arsyeshëm i performancës së punës.

Megjithatë, ka edhe prova që performanca kulmore kërkon praktikë të gjerë dhe hulumtimet kanë treguar se individët e identifikuar posaçërisht si "normalë" mund të bëhen jashtëzakonisht të aftë në shumë fusha me trajnimin e duhur.

Përfundimi është se për të qenë i suksesshëm duhet të përqendrohesh në atë që mund të përmirësohet, në vend që të shqetësohemi nëse jemi apo jo mjaft të talentuar.

Kërkimet tregojnë se shumica e njerëzve vazhdimisht përmirësojnë performancën e tyre të punës gjatë dy viteve të para të përvojës së tyre profesionale në një rol të caktuar. Pas kësaj, disa njerëz vazhdojnë të përmirësohen, të tjerët ngecin dhe të tjerët madje fillojnë të ndjehen më keq.

Vignette: të ketë sukses.Pse njerëzit ndalojnë të përmirësohen? Praktika nuk ju bën gjithmonë një ekspert:

- Praktika duhet të jetë konstante dhe të kërkojë përmirësim. Nëse gjithmonë i bëni gjërat në të njëjtën mënyrë, atëherë do të ngeni në vend. Shumë njerëz arrijnë një nivel të "pranueshëm" të performancës dhe ndalojnë të bëjnë një përpjekje të qëllimshme për t'u përmirësuar. Menaxheri, nga ana e tij, nuk i motivon punonjësit e tij që të performojnë më mirë.

Çelësi i përsosmërisë: një praktikë që kërkon përmirësim.

Kjo praktikë që vazhdimisht kërkoni të përmirësoni do t'ju ndihmojë të bëheni ekspert. Isshtë duke praktikuar aftësitë tuaja në një nivel pak më të lartë, duke sfiduar vazhdimisht veten për të bërë më mirë. Karakterizohet nga qëllime specifike, një këshillues i mirë, progres i rregullt dhe kushte që lejojnë përparimin:

1) Objektivat specifike:

Përcaktoni saktësisht se çfarë doni të përmirësoni dhe çfarë duhet të bëni për ta realizuar atë. Qëllimet tuaja duhet të ndahen në hapa të vegjël që mund t'i arrini në një periudhë të shkurtër kohe dhe kështu të shmangni dekurajimin psikologjik.

Fraza për të qenë ekspert.

2) Një këshilltar i mirë.

Një këshilltar i mirë që ju siguron informacion të shpejtë, konkret dhe të saktë është thelbësor për përmirësimin e vazhdueshëm dhe nuk është e lehtë të arrihet.

Në vendin e punës, ky mentor më tepër i referohet një kolegu me përvojë që e di se çfarë do të thotë performancë e mirë. Fatkeqësisht, nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh njerëz që u beson, të cilët mund të të japin informacion të saktë se si po përparon dhe të të inkurajojnë.

3) Një progresion i rregullt.

Kur zotëroni një zonë, është koha të bëni hapin tjetër. Ky proces azhurnimi duhet të jetë i shpeshtë dhe është ai që do t'ju çojë në arritjen e objektivave afatgjata.

Video, qëlloj bejsbolli, nivel eksperti


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.