Si të bëni një hipotezë

Duke menduar për një hipotezë

Të dini se si të bëni një hipotezë është thelbësore kur jeni duke përgatitur një tezë, një artikull ose një projekt kërkimor. Sepse informacioni nuk vlen asgjë nëse nuk shprehet në mënyrë korrekte, sidomos kur bëhet fjalë për një projekt kaq të rëndësishëm. Prandaj, përveç kërkimit dhe zhvillimit të një ideje, është thelbësore të dihet se si ta shndërrojmë atë në një hipotezë në mënyrë që të fitojë vlefshmëri.

Një hipotezë është një supozim ose një hamendje që bëhet nga të dhënat e nxjerra nga hetime të caktuara. Që hipoteza të pushojë së qeni një supozim dhe të bëhet një fakt i konfirmuar, ju duhet të kaloni nëpër disa hapa dhe studime për të përcaktuar nëse është e saktë apo jo. Pra, hipoteza mund të bëhet një deklaratë e verifikuar, nëse pas hetimeve përkatëse konstatohet se është e saktë.

Çfarë është një hipotezë?

Duke kryer hulumtime, mund të merren të dhëna që mund të sugjerojnë zgjidhje të caktuara. Të dhëna që, pa u konfirmuar ende, ju bëjnë të krijoni parashikime të caktuara bazuar në kërkimet dhe studimet tuaja. Që ky hetim të bëhet hipotezë, ju duhet të plotësoni disa kërkesa. Më e rëndësishmja është se ajo duhet të jetë e testueshme, pasi përndryshe hipoteza nuk mund të jepte një rezultat përfundimtar.

Sa më shumë informacion të përfshini në hipotezën tuaj, aq më shumë ka të ngjarë të merrni një rezultat. Megjithatë, kjo mund të jetë pozitive ose negative, gjithmonë bazuar në hulumtimet që do të kryhen duke përdorur metodën shkencore. Kështu, ju duhet të shtoni sa më shumë informacion të jetë e mundur, siç janë vëzhgimet, analizat e të dhënave, eksperimentet ose statistikat.

Karakteristikat më të rëndësishme

Megjithëse pjesë e një supozimi, një hipotezë është më shumë se një hamendje. Kjo duhet të bazohet në njohuritë ekzistuese dhe teoritë e vërtetuara. Prandaj, puna e mirë kërkimore është thelbësore të jetë në gjendje të sigurojë të dhëna me hipotezën përpara se ta paraqesë atë.

Ndër karakteristikat më të rëndësishme të një hipoteze janë këto:

 • Duhet të jetë i qartë dhe i saktë. Meqenëse përndryshe zbritjet tuaja nuk mund të konsiderohen si të besueshme.
 • Të ketë aftësinë për t'u testuar. Hipoteza juaj mund të jetë shumë e mirë, mund të keni marrë rezultate shumë të rëndësishme dhe të keni paraqitur një teori shumë të habitshme. Por nëse nuk ka mundësi të testohet, mund të ngecë dhe të bëhet asgjë pas një kohe.
 • E kufizuar dhe specifike. Kjo do të thotë që hipoteza juaj duhet të jetë e kufizuar në shtrirje, pasi këto janë hipotezat më të mundshme për t'u zgjidhur.
 • Ai duhet të jetë i testueshëm brenda një kohe të arsyeshme. Testet që mund të hedhin poshtë vërtetësinë e teorisë suaj, duhet të jenë në gjendje të kryhen në një kohë relativisht të shkurtër. Meqenëse nuk është e mundur të shpenzohen vite dhe vite për të mbledhur të dhëna për t'i testuar ato.

Shkrimi i një hipoteze

Si të bëni një hipotezë

Kjo mund të jetë pjesa më frikësuese për këdo që përballet me hipotezën e parë. Meqenëse, një shkrim apo prezantim i keq i informacionit, mund të hedhë të gjithë punën në tokë. Gjëja më e rëndësishme përpara se të filloni është të siguroheni që po bëni pyetjet e duhura. Sigurisht, shkruani saktë idetë, teoritë dhe përfundimet që keni gjetur gjatë kërkimit tuaj.

Para se të filloni, organizoni shumë mirë të gjithë informacionin që keni marrë gjatë hetimeve tuaja. Është thelbësore që gjithçka të ketë një rend të saktë, përndryshe rezultatet mund të ndryshohen. Pasi të keni planifikuar gjithçka mirë, duhet të filloni të shkruani teorinë tuaj. Këto janë hapat që duhet të ndiqni për të shkruar saktë hipotezën tuaj.

Bej nje pyetje

Ndërsa filloni të shkruani hipotezën tuaj, duhet bëni një pyetje për të cilën dëshironi të merrni një përgjigje. Kjo pyetje duhet të jetë e qartë, duhet të përqendrohet në temën e hipotezës dhe duhet të jetë në gjendje të hetohet. Gjithmonë duke marrë parasysh kufizimet e mundshme që keni marrë gjatë hetimit tuaj.

Duke punuar në një hipotezë

Kryeni një hetim paraprak

Përgjigja e pyetjes fillestare duhet të bazohet në të dhënat që keni marrë më parë gjatë hulumtimit tuaj. Kur shkruani hipotezën tuaj, shtoni informacion të qartë dhe të vërtetë që keni marrë gjatë hetimit tuaj. Përfshin informacion që i referohet teorive të tjera të lidhura, të dhënat dhe studimet me të cilat keni mundur të arrini në supozimin tuaj.

Çfarë shpresoni të gjeni? Tani është koha për të formuluar hipotezën tuaj

Në këtë pikë ju tashmë do të keni një përgjigje për pyetjen tuaj fillestare, është ajo që lind hipotezën. Sipas hulumtimit tuaj, ju duhet të keni arritur një supozim, i cili është ajo që do të hetohet për të pranuar ose jo teorinë. Për shembull, për një pyetje fillestare si: A fitojnë fëmijët që lexojnë në fëmijëri një zakon më të mirë studimi në adoleshencë?

Përgjigja që shpresoni të gjeni atëherë do të ishte: “Leximi në fëmijëri përmirëson zakonin e studimit tek adoleshentët.

Debugoni hipotezën tuaj

Që një hipotezë të hetohet, është thelbësore që ajo të jetë e shkruar mirë. Pra, duhet të përdorni terma të qarta që mund të kuptohen lehtësisht dhe që lidhen me temën e zgjedhur. Nga ana tjetër, ai duhet të përmbajë të dhëna të tilla si:

 • Variablat përkatës
 • Përcaktoni grupin mbi të cilin po kryhet studimi
 • Parashikimi i rezultateve të hetimit

Ide për zhvillimin e një hipoteze

Këshilla të tjera për të bërë një hipotezë të mirë

Një hipotezë bazohet në një pyetje, kështu që kështu duhet të filloni të shkruani teorinë tuaj. Identifikoni qartë pyetjen që do të zgjidhet në kërkimin tuaj, pasi është thelbësore që ajo të jetë e qartë dhe koncize. Hipoteza nuk është vetë pyetja, është deklarata që e pason atë, është shumë e rëndësishme që kjo të jetë e qartë në prezantimin tuaj.

Leximi i hipotezës suaj duhet të jetë i lehtë, edhe duke marrë parasysh që ajo do të lexohet nga një shkencëtar, mos supozoni se duhet të shkruhet me terma komplekse dhe të largëta. Sa më e lehtë të lexohet, aq më shumë ka gjasa të gjendet një përgjigje. Së fundi, duhet të siguroheni që hipoteza juaj mund të testohet.

Rezultati mund të jetë pozitiv ose negativ, por është thelbësore që të arrihet pas hulumtimeve dhe studimeve përkatëse. Prandaj, sigurohuni që hipoteza juaj të zgjidhet, kryerja e studimeve, eksperimenteve, kontrolleve paraprake dhe gjithçka që mund të bëni për të marrë një rezultat.

Përpara se të filloni të bëni hipotezën tuaj, organizoni shumë mirë informacionin, klasifikojeni dhe bëni pyetjet e nevojshme për t'i transferuar ato saktë në shkrim. Në këtë mënyrë, ju mund të shkruani një projekt të jashtëzakonshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.