Si të justifikohet dhe të mos vdesë duke u përpjekur

Ju jeni duke bërë punën tuaj të tezës, dhe keni kaluar fazën e paraqitjes së problemit, megjithatë tani ju keni mbetur bosh me çështjen e shtjellimit të arsyetimit të punës tuaj.

Ndoshta, kur i kërkuat ndihmë mësuesit tuaj për këtë temë, ai ju dha frazën tipike: "Ju vetëm duhet të shpjegoni arsyet pse po bëni hulumtimin", dhe me siguri keni menduar të shkruani "Unë dua të diplomoj dhe nuk kam zgjidhje."

Ne do t'ju shpjegojmë hap pas hapi se si mund të shkruani një justifikim të shkëlqyeshëm, në mënyrë që të mos keni nevojë të përdorni këtë ide të çmendur.

Cili është justifikimi?

Si të bëjmë një justifikim

Para se të shpjegoni se si të bëni një justifikim të mirë, është e rëndësishme të bëni të qartë se kjo është pjesa e zhvillimit teorik të projektit në të cilin ne përcaktojmë arsyet që na shtynë të zhvillojmë studimin (po, mësuesi juaj ju dha këshilla të mira ) por Kjo është një mënyrë shumë e përgjithshme për ta thënë atë, sepse në një justifikim ne prekim disa aspekte thelbësore të punës; Prandaj, për të përcaktuar plotësisht ne duhet t'i përgjigjemi një sërë pyetjesh që mund t'i mbulojmë në hapat e mëposhtëm:

Përshkrimi i shkurtër i problemit

Në pjesën e parë, ne përshkruajmë shkurtimisht temën e hulumtimit tonë. Në këtë hyrje të shkurtër ne duhet të tregojmë panoramën e përgjithshme të kërkimit tonë, duke treguar në mënyrë implicite shkaqet që kur lind nevoja për ekzekutimin e studimit. Zhvillimi i kësaj ideje na jep preambulën për të zhvilluar idetë e mëposhtme.

Të shprehet qëllimi i hetimit

Të gjitha veprimet tona i përgjigjen një objektivi, dhe kur e vendosim atë fund në mendjen tonë, ekzekutimi i veprimeve precize që na lejojnë t'i arrijmë ato, është një detyrë e thjeshtë. Prandaj, para se të filloni të shkruani, rishikoni objektivat që keni vendosur tashmë dhe përcaktoni se në cilën kategori bie e juaja:

 • Hulumtimi plotësues: Kur puna jonë ka për qëllim përfundimin e punës së filluar nga dikush tjetër, atëherë unë jam duke zhvilluar një hetim të tillë. Në këtë rast, në paragrafin e parë, ne duhet të zhvillojmë rreth pyetjes: Po vazhdoj një studim tjetër?
 • Hetimi i opozitës: Nëse, përkundrazi, studimi juaj synon të rimendojë një model arkaik, nëse bëni një punë që propozon një risi në një fushë specifike, atëherë duhet ta shprehni këtë qëllim, duke zhvilluar një paragraf rreth pyetjes: A synon puna ime të hedh poshtë një model teorik?

Arsyet që justifikojnë studimin

Pas qëllimit të hetimit, duhet të ketë një motiv që e nxit atë. Bëhet fjalë për demonstrimin e arsyeve që i japin kuptim zhvillimit të hetimit, pasi që nëse nuk ka ndonjë arsye të qartë dhe koncize, ekzekutimi i tij është i pakuptimtë. Në zhvillimin e kësaj ideje ju duhet të jeni shumë elokuent, por duhet të kujdeseni për rendin në të cilin paraqitni fjalët tuaja, pasi që nëse përplaseni, mund të humbni thelbin e asaj që dëshironi të shprehni. Ju mund t'i zhvilloni idetë tuaja duke iu përgjigjur pyetjeve të mëposhtme:

 • Në cilin aspekt të fushës së studimit treguat nevojën për punën tuaj?
 • Cili është përfitimi që do të sillte puna juaj?
 • Kush do të përfitonte nga kërkimi juaj?

Sinteza e metodologjisë

Pasi ta kemi bërë të qartë qëllimin e hulumtimit, duhet të shpjegojmë, në përgjithësi, se si kemi propozuar për ta arritur atë. Ky paragraf i jep forcë arsyetimit tonë, pasi tregon se zhvillimi i studimit është i mundshëm dhe se është planifikuar mirë.

Buxheti dhe materialet e kërkuara

 Shpjegim i shkurtër i buxhetit dhe inputeve të nevojshme për zhvillim. Për të shpjeguar këtë pjesë, duhet të uleni për të analizuar kostot për ekzekutimin e aktiviteteve që keni propozuar për të përmbushur objektivat: teste laboratorike, sondazhe, zhvillim prototip, transport, kopje, etj. Ju nuk duhet të jepni një shpjegim të hollësishëm, duhet të përmendni vetëm buxhetin e kërkuar; megjithatë, analiza juaj duhet të jetë e hollësishme, pasi duhet të dini se ku qëndroni.

Përfundim i vogël: Paraqisni një ide përmbyllëse që përforcon arsyetimin për punën që do të bëni.

Këshilla për të shkruar një arsyetim të mirë

 • Përdorni gjuhë të përshtatshme: rekomandohet të shkruani në vetën e tretë, është më jopersonale dhe për këtë arsye ju jep seriozitet në punën tuaj.
 • Kontrolloni burimet prestigjioze bibliografike: Jo të gjitha informacionet që gjeni vijnë nga një burim i besueshëm, prandaj përpiquni të zgjidhni ato që vijnë nga një burim i çertifikuar, ose të miratuara nga një institucion prestigjioz: universitete, botues, etj.
 • Bëni një skicë: Kur bëjmë diçka për herë të parë, është jashtëzakonisht e madhe të organizojmë informacionin me saktësi, prandaj rekomandohet që para se të filloni të jepni dorë të lirë me argumente që justifikojnë punën tuaj, ju lutemi bëni një skicë që shërben si një hartë udhëzuese. Përdorni fjali të shkurtra për të përcaktuar idetë kryesore që do të zhvilloni në secilën pjesë.
 • Analizoni veçmas secilin nga hapat që ju janë shpjeguar dhe përshtatni ato me studimin tuaj. Isshtë më lehtë nëse e ndani punën.
 • Diskutoni me shokët tuaj të klasës për temat përkatëse të studimit tuaj. Nëse jeni vetëm, drejtojuni tutorit tuaj, ose dikujt tjetër me autoritet në zonë.

Rëndësia e një justifikimi të fortë

Zhvillimi i një pune kërkimore mund të krahasohet me ndërtimin e një ndërtese, nëse nuk i vendosni bazat mirë, kur filloni të ndërtoni, pesha e shpërndarë gabimisht do të përfundojë duke ju bërë të bini. Për këtë arsye, fazat e para të projektit janë më delikatet, dhe duhet të kryhen me vetëdije. Analiza e hollësishme e secilës fazë është jetike.

Me siguri që tashmë e keni kuptuar që justifikimi përfshin, në formë përmbledhëse, aspektet e secilit kapitull të punës tuaj. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i tyre i duhur është i lidhur ngushtë me qasjen korrekte të justifikimit:

 • Ju duhet të jeni shumë të qartë për deklaratën e problemit tuaj për të zhvilluar pjesën e parë të tekstit.
 • Përveç kësaj, ju duhet të shprehni qëllimin që po ndiqni.
 • Ju prekni pak metodologjinë që propozoni të ndiqni (nëse nuk jeni të qartë në këtë pikë, kur shkoni për të zhvilluar kornizën metodologjike do të bëni një katastrofë).
 • Ju gjithashtu u referoheni materialeve dhe buxhetit që trajtoni.

Për të gjitha këto arsye, bëni qasjen tuaj me vetëdije, pasi një hetim i fortë arrin rezultate përfundimtare.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rose Vera dijo

  Shpjegim dhe argumentim i shkëlqyeshëm se si të bëhet një justifikim

 2.   Londër dijo

  faleminderit te gjitheve shume mire