Si të bëni një letër

mësoni të shkruani një letër

Kur duam të bëjmë një letër, është që ta shkruajmë dhe ta bëjmë të duket mirë. Në këtë mënyrë marrësi i të njëjtës do të jetë në gjendje të kuptojë mirë se çfarë kuptimi kanë fjalët tona dhe në këtë mënyrë, të ketë një komunikim të mirë me shkrim.

Deri jo shumë kohë më parë, shkrimi i një letre nuk ishte diçka e pazakontë, pasi nuk kishte internet, as mesazhe me tekst, as aplikacione për mesazhe të çastit, as email dhe as internet.

Letrat

Letrat ishin forma më e zakonshme e komunikimit me shkrim mes njerëzve dhe marrjes së një, kur ishte një dërgues i njohur apo i dashur, gëzimi ishte më i madh. Kështu që, deri para disa vitesh të shkruash letra ishte normale dhe mënyra më e mirë për njerëzit që nuk jetonin afër për të komunikuar me shkrim.

Thirrjet kishin një çmim shumë të lartë dhe njerëzit preferonin të shpenzonin para për një pullë që kishte një çmim të arsyeshëm për të dërguar letrën me postë, sesa të telefononin me telefon, pasi nëse e kalonit shumë kohën duke treguar diçka, fatura në fund të muajit ishte shumë e lartë. Në vend të kësaj, në një letër mund të shkruani sa të dëshironit dhe të shpjegoni të gjitha gjërat që kishit në mendje.

Si të bëni një letër

Një letër është shumë personale dhe nuk ka të bëjë me dërgimin e një emaili… në një letër me dorëshkrimin tuaj ju i kushtoni më shumë kohë dhe dashuri asaj sesa kur shkruani një email që praktikisht bëhet automatikisht.

Si shkruani një letër?

Nëse doni të shkruani një letër emocionale, gjëja më e rëndësishme është ta bëni atë nga zemra. Shkruani atë që ndjeni në momentin që ndjeni. Ndoshta ju dëshironi ta bëni atë, por nuk keni menduar kurrë se si ta arrini atë. Sa herë që shkruani një letër, dhe veçanërisht kur është emocionale, Do t'ju duhet ta bëni me durim. me kohë të mjaftueshme dhe pa shpërqendrime që mund t'ju shqetësojnë mendjen dhe mendimet tuaja.

Kujdesuni për stilin dhe formën

Kur shkruani një letër, duhet të keni shumë kujdes për stilin dhe formën, në mënyrë që ajo të duket e pastër dhe e shkruar mirë. Është gjithashtu e nevojshme të kihet parasysh se t'i shkruash një letre një miku ose një anëtari të familjes nuk është e njëjtë me shkrimin e saj tek një organ publik që bën një kërkesë, për shembull. As përmbajtja, as stili dhe as forma nuk duhet të jenë të njëjta.

Në këtë kuptim, kur shkruani letrën tuaj, duhet të keni parasysh kujt i drejtohet dhe të bëni saktë dallimin midis asaj që është një letër zyrtare dhe asaj joformale.

një letër zyrtare

Sa herë që përgatiteni të shkruani një letër zyrtare, duhet të keni parasysh se kujt i drejtohet, pavarësisht nëse është urgjente apo jo dhe shkalla e afërsisë që keni me personin që do të marrë letrën.

Në një letër zyrtare duhet të vendosni emrin e plotë të personit që merr letrën, si dhe emrin tuaj. Data, adresa dhe çdo aspekt tjetër relevant që ju merrni parasysh, duhet të shfaqet brenda trupit të letrës.

Si të shkruani një letër

Gjithmonë duhet të filloni me një "vlerësim" së bashku me emrin dhe mbiemrin e marrësit. Në rast se nuk e dini emrin e atij personi ju mund të zgjidhni të vendosni titullin tuaj profesional, edhe pse këshillohet gjithmonë të kërkoni emrin e personit që dëshironi t'i drejtoheni.

Sa herë që shkruani një letër zyrtare, ajo duhet të jetë shumë e qartë dhe e drejtpërdrejtë, pa devijime dhe duke e bërë të qartë se cili është mesazhi që dëshironi të përcillni. Është mirë të përdorni vetën e tretë njëjës "ju" dhe gjithmonë të thoni lamtumirë në një mënyrë të sjellshme, si p.sh.

Është shumë e rëndësishme të kontrolloni drejtshkrimin dhe se ju nuk bëni gabime të asnjë lloji ose ato do të zbresin besueshmërinë nga mesazhi që dëshironi të përcillni.

Paragrafët duhet të jenë të ekuilibruar dhe mbi të gjitha, të mbajnë një ton të mirë në fjalët tuaja, në mënyrë që personi që e merr të ndiejë se është shkruar në mënyrë formale dhe me idetë që dëshironi t'i përcillni shumë qartë.

një letër joformale

Kur i referohemi një letre joformale, është kur i shkruajmë një letër një të afërmi ose miku dhe, për rrjedhojë, toni i letrës duhet të jetë më i qetë. Nuk është e nevojshme të shkruani "vlerësuar" dhe mund ta ndryshoni atë në "i dashur". Mund të përdorni edhe një fjalë tjetër më të dashur ose që mendoni se është më e përshtatshme varësisht nga lloji i afërsisë emocionale që keni me personin që do të marrë letrën.

Në letrat joformale është normale që toni të jetë i përzemërt, me përzemërsi dhe të mos keni turp për të shpjeguar anekdota dhe detaje që mendoni se janë të përshtatshme. Sa më shumë informacion të dëshironi të shtoni, aq më mirë, sepse kështu do të jetë më i plotë dhe do të keni mundësi Shprehni gjithçka që dëshironi personit të cilit po i shkruani.

Nëse në momentin e shkrimit të letrës ndiheni të zemëruar ose të trishtuar, është më mirë të prisni një moment ose të merrni frymë thellë përpara se të filloni të shkruani mendimet tuaja. Në rast se nuk e bënose, marrësi mund të mos e kuptojë mesazhin tuaj qartë ose duke mos ditur se si t'i interpretoni qartë fjalët tuaja.

Edhe pse është një letër joformale, është e rëndësishme që ajo që shkruani të ketë një dorëshkrim të mirë, drejtshkrim dhe që gjithçka që dëshironi të përcillni të kuptohet. Kur të përfundoni së shkruari, lexoni përpara se ta dërgoni, në mënyrë që të kontrolloni nëse i kupton të gjitha mesazhet që keni shkruar në të.

Shkruaj një letër

Lamtumira mund të bëhet sipas dëshirës tuaj, pasi në letrat joformale ekziston një amanet që ju lejon të thoni lamtumirë siç e shihni të arsyeshme. Madje ju mund të përfshini disa postskripta për të shtuar disa aspekte që keni harruar të komentoni gjatë gjithë shkrimit tuaj.

Tani që dini si të shkruani një letër, e kuptoni ndryshimin midis një letre joformale dhe asaj zyrtare, tani mund të zgjidhni modelin që është më i miri për ju për t'i shkruar tekstin tuaj personit që dëshironi. Mos harroni se një letër më emocionale ose emocionale do të jetë gjithmonë brenda letrave joformale dhe kur duhet t'i shkruani një zyre profesionale ose publike, ajo do të jetë brenda letrës zyrtare. Tani nuk keni asnjë justifikim për të shkruar letrën tuaj! Dhe mos harroni, gjeni një vend të qetë për t'u shprehur në mënyrën më të mirë të mundshme.

Nëse doni të dini se si të shkruani një skenar, klikoni këtu:

Ide për të shkruar një skenar
Artikulli i lidhur:
Si të shkruani një skenar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.