Si të bëni një prezantim me gojë

Ju mund të bëni një prezantim me gojë para kolegëve

Nëse ju duhet të bëni një prezantim me gojë, mund të ndiheni nervoz në stomak dhe kur të vijë momenti i së vërtetës, ju ngecni bosh ose ajo gjendje nervore të bën mashtrime. Në fakt nuk është më një sfidë frikësuese që ju bën të shqetësuar, edhe disa ditë para se të vijë koha për ta bërë atë. Kjo është arsyeja pse të dini se si të bëni një prezantim me gojë do t'ju japë qetësinë që ju nevojitet për ta bërë atë të funksionojë.

Por nëse mësoni se si ta bëni këtë dhe keni një sërë hapash në mendje, kjo do t'ju japë siguri dhe besim, gjë që do t'ju ndihmojë të shpërndani ato nerva dhe t'ju japë një prezantim të shkëlqyer me gojë. Pra, le të shohim se si të bëjmë një prezantim me gojë.

Jepni një prezantim me gojë në mënyrën e duhur

Gjëja e parë që duhet të keni parasysh është se duhet të përmirësoni aftësinë tuaj për t'u shprehur dhe nuk është diçka që mund ta bëni shpejt. Duhet ta praktikoni çdo ditë dhe në pak javë mund ta zotëroni plotësisht. Ju duhet të angazhoheni për të marrë rezultate të mira dhe për ta arritur këtë është thelbësore të praktikoni.

Ne do t'ju japim disa këshilla kryesore që do t'ju lejojnë të përgatisni një prezantim oral sublim. Mos humbisni detajet e secilës prej pikave që do t'ju japim më poshtë.

Përgatiteni në kohë

Është e rëndësishme që nëse duhet të bëni një prezantim me gojë nga gjysmë ore deri në një orë, ta përgatisni të paktën një javë përpara, në mënyrë që t'i kushtoni një orë në ditë përgatitjes me besim. Dhe nëse ka më shumë kohë, më mirë. Ajo që ka rëndësi është që ju të shpërndani ditët për përgatitjen në mënyrë që të përballeni me ngjarjet e mundshme të paparashikuara në mënyrën më të natyrshme të mundshme.

Ju mund të bëni një prezantim oral të suksesshëm me këto këshilla

Përgatitja e prezantimit disa ditë përpara do t'ju lejojë të keni më shumë qetësi dhe siguri në personin tuaj dhe ai ankth që keni zakonisht do të zhduket. Pasi do të keni gjithçka të përgatitur mirë do të jeni në gjendje ta përballoni stresin shumë më mirë y do ta transformoni në motivim dhe përpjekje për të bërë më të mirën.

Sigurisht, në këtë përgatitje nuk mund të mungojë dokumentacioni i mirë për të pasur një skenar shumë të qartë për gjithçka që dëshironi të flisni. Mund të përgatisni në një fletë disa fjalë kyçe që janë të rëndësishme për prezantimin në mënyrë që t'i arrini më lehtë dhe të mos harroni asgjë.

Jini të qartë për idenë kryesore

Kur përgatitni një prezantim me gojë, është e rëndësishme që të keni një ide shumë të qartë të idesë kryesore që dëshironi t'i përcillni audiencës. Ndani informacionin pa lënë mënjanë temën kryesore me të cilën dëshironi të trajtoni.

Gjatë 5 minutave të para duhet të bëni një përmbledhje të gjithçkaje për të cilën do të flisni dhe ta përdorni atë si skicën kryesore të fjalimit tuaj. Audienca juaj do të dijë se çfarë të dëgjojë dhe do të jeni në gjendje të kontekstualizoni gjithçka që do të thoni saktë dhe pa shkaktuar konfuzion.

Domethënë, brenda hyrjes suaj duhet të sqaroni pikat më të rëndësishme, duke e bërë të qartë se cilat janë pikat thelbësore që duhen ndjekur. Shmangni fjalët tepër teknike që, megjithëse mund të jenë të lehta për t'u kuptuar, mund të mos jenë të tilla për dëgjuesit tuaj.

Ju mund të bëni një prezantim me gojë me shumë njerëz

Mbani një strukturë në prezantimin tuaj

Është thelbësore që gjatë gjithë prezantimit tuaj gojor të ketë një strukturë të mirë dhe nëse i referoheni nënçështjeve ose aspekteve që dalin nga tema qendrore, ta bëni të qartë dhe më pas të dini se si t'i ridrejtoni fjalët në boshtin e bisedës. Flisni qartë dhe me kujdes dhe me një qëndrim të afërt me publikun që po ju dëgjon.

Edhe pse është e nevojshme të mos harroni se nëntemat me të cilat trajtoni duhet të lidhen në një farë mënyre me boshtin tuaj kryesor të bisedës. Frazat si "siç e përmenda më parë", "siç e kemi parë", "do ta shohim më pas", janë një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur fillin e të gjithë fjalimit tuaj. Në çdo rast, poDuhet të jetë gjithmonë një fjalim koherent.

Shkoni te pika

Është më mirë të thuash atë që është e drejtë dhe ta thuash mirë duke dhënë informacion të plotë sesa të kesh boshllëqe apo pjesë “mbushëse” që realisht nuk kontribuojnë asgjë. Në këtë mënyrë, nëse është e nevojshme të modifikoni skenarin përpara prezantimit, do të duhet ta bëni atë.

Për ta bërë këtë, rishikoni mirë të gjithë prezantimin tuaj dhe praktikoni atë përpara se ta bëni për të kuptuar nëse ka pjesë pa të cilat është më mirë t'i bëni, në mënyrë që të mos bëhet i rëndë ose që auditori juaj të humbasë fillin.

Një mënyrë për të praktikuar të folurit është të lexoni me zë para pasqyrës, kështu që do të vini re nëse po bëni lëvizje të trupit që duhet t'i modifikoni ose nëse po përdorni fjalë plotësuese në fjalimin tuaj. ju duhet të eliminoni në mënyrë që të keni një bisedë me besim pa shpërqendrime verbale.

Qëllimi për të arritur tek pika është që mendja juaj të mësohet me rendin e bisedës dhe të paraqesë përmbajtjen e nevojshme në mënyrën e duhur. Gjithashtu, ndërsa dëgjoni veten duke folur (mund ta regjistroni veten nëse dëshironi), do të jeni në gjendje të mbani mend më mirë të gjitha pikat që do të zhvillohen në fjalim.

Relaksohuni përpara se të bëni një prezantim me gojë në zyrë

Mos u mbingarkoni një ditë më parë

Nëse e keni përgatitur dhe e keni provuar mirë, nuk keni pse të jeni të stërmbushur një ditë më parë. Jo shumë më pak. Do të ndjeni atë besim që ju nevojitet aq shumë dhe do t'ju duhet vetëm të rishikoni pikat kryesore dhe asgjë tjetër. Përkushtojeni ditën për të pushuar dhe relaksuar pak në mënyrë që mendja dhe trupi juaj të shërohen dhe të jeni plotësisht të përgatitur për prezantimin gojor që do të bëni.

Ndiqni disa hapa dhe mbani parasysh audiencën tuaj

Deri në momentin që vjen dita e fjalimit, duhet të mbani mend gjithçka, por mund të keni një skenar të përgjithshëm të prezantimit tuaj në mënyrë që ta keni më të lehtë të ktheheni në fillin e fjalimit në rast se duhet të ndaloni ose jeni shpërqendruar. per cdo arsye..

Për më tepër, publiku është gjithashtu e rëndësishme dhe ju duhet të dini se si t'i shikoni ato dhe si të ruani ton të mirë të trupit. Që të gjithë ata sy që të shikojnë dhe gjithë ata veshë që dëgjojnë çdo fjalë që thua, të mos të bëjnë nervoz, mund të imagjinosh se je në një lojë ose që të gjithë të pranishmit janë një kukull e paaftë për t'ju bërë keq.

Një tjetër gjë që mund të keni parasysh është se të gjithë njerëzit që janë atje duan t'ju dëgjojnë, ndaj është diçka që do t'ju japë besim. Ata kanë ardhur për ty dhe kjo nuk duhet të të rrisë ankthin, por të rrisë kënaqësinë që je i rëndësishëm në atë moment.

Me të gjitha këto këshilla do të kuptoni se nervat nuk do të jenë më aq intensive përpara një prezantimi oral dhe se do të mund ta bëni mrekullisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.