Si të bëni një infografik

Si të bëni një infografik tërheqës

Ndoshta në universitet ose në punë ju është kërkuar të bëni një infografikë por nuk e dini saktësisht se çfarë është ose si duhet ta bëni në mënyrë që të dalë mirë dhe mbi të gjitha që të kuptohet e gjithë përmbajtja që dëshironi të transmetoni.

Nëse nuk e dini se çfarë është një infografik, vazhdoni të lexoni sepse ne do t'jua shpjegojmë atë çfarë është dhe si ta bëjmë në mënyrë që të keni një ide më të qartë se si të përdorni këtë burim të transmetimit të informacionit.

Çfarë është një infografik

Kur flasim për një infografik i referohemi një paraqitjeje vizuale dhe grafike në të cilën paraqitet informacioni për një temë specifike. përmes imazheve, grafikave apo elementeve vizuale (shoqëruar me tekst). Mund të kombinohen disa elementë që kanë kuptim në një imazh, duke i dhënë kuptim informacionit që duam t'i transmetojmë marrësit (lexuesit, klientët, publiku...).

Shkurtimisht, një infografik shërben për të përmbledhur vizualisht përmbajtjen e një teme që do të diskutohet, por duhet të jetë gjithmonë estetike dhe tërheqëse. Në këtë mënyrë marrësi nuk do të mërzitet dhe do t'i kushtojë vëmendje asaj që shpjegohet. Do të jeni më të motivuar ta lexoni dhe do ta kuptoni dhe ai do të ruajë të gjithë informacionin që po i prezantoni.

Mësoni të bëni një infografik

Ndonjëherë, njerëzit kujtojnë imazhet më shumë se fjalët e shkruara apo të folura, prandaj infografika merr rëndësi në këtë drejtim. Ai i lejon marrësit të kujtojë më lehtë të gjithë informacionin që ka marrë në një kohë të caktuar. Në këtë mënyrë është e nevojshme që infografia të jetë e kujdesur mirë dhe i prezantuar mirë. Në të njëjtën kohë, ai duhet të jetë i thjeshtë, me një dizajn tërheqës dhe gjithashtu i lehtë për t'u kuptuar.

Përfitimet e infografikës

Infografika ka përfitime të mëdha për lexuesin, si p.sh.

 • Mbështetje vizuale për të mos humbur në shpjegimin e përmbajtjes
 • kuptojnë më mirë konceptet
 • Me një strukturë të thjeshtë dhe të qartë mbahet mend më mirë
 • Nëse lexuesi është në një faqe interneti, ai shpenzon më shumë kohë në të
 • Rritni shikueshmërinë dhe angazhimin e faqes së internetit ose rrjetit social duke ndarë informacione me përdoruesit e tjerë
 • Ato i shtojnë vlerë përmbajtjes që dëshironi të transmetoni

Llojet e infografisë

Artikulli i lidhur:
Strategjitë didaktike për të mësuar të nxënit

Është e rëndësishme të dini shpejt se çfarë lloje infografike mund të bëni dhe të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja aktuale, domethënë sipas mënyrës se si dëshironi të transmetoni informacionin. Disa infografikë janë:

 • Infografikë statistikore. Janë ato që përmbajnë tabela, grafikë ose elementë vizualë që lejojnë renditjen e informacionit. Zakonisht është mjaft intuitiv për lexuesin.
 • Infografikë kronologjike. Ato janë bërë me një vijë kohore për të shënuar ngjarjet.
 • Përkundrejt infografikës. Është një mënyrë vizuale për të bërë krahasime, për të treguar karakteristikat, avantazhet ose disavantazhet.
 • Infografikë numerike ose procesore. Ata ndjekin një renditje numerike ose rreshta për të shfaqur të dhëna ose për të treguar hapat.
 • Infografike gjeografike. Ato përdoren për të dhënë informacion rreth vendndodhjeve në një hartë (fakte historike, të dhëna shëndetësore, etj.).

si të bëni një infografik

Si të bëni saktë një infografikë

Para se të dini se si, duhet të merrni parasysh se cilët janë elementët ose pjesët themelore që duhet të shfaqen. Le të shohim:

 • Titull. Titulli duhet të jetë i shkurtër dhe të përshkruajë qartë informacionin që duhet paraqitur. Idealisht, duhet të jetë tërheqës në mënyrë që lexuesi të ndjehet i motivuar për të ditur më shumë.
 • Titra. Është e përshtatshme që një nëntitull të shtohet poshtë titullit për të plotësuar informacionin në titull nëse është e nevojshme. Mund të jetë pak më pak i shkurtër se ai i mëparshmi.
 • trup. Në trup do të gjejmë tekstet dhe imazhet për të shfaqur. Tekstet duhet të jenë të thjeshta, të lehta për t'u lexuar dhe kuptuar. Ju duhet të arrini në pikën. Imazhet mund të jenë fotografi, ikona, vektorë vizualë... ajo që ka rëndësi është të kapni vëmendjen dhe që ato të regjistrohen lehtësisht në memorie.
 • Burimet dhe autori. Kur bëhet një infografik, është e rëndësishme që nëse e nxirrni informacionin nga burime të tjera dhe jo vetëm nga shpikja juaj, ta vendosni atë informacion (mund të jenë faqe interneti, revista, libra...). Gjithmonë citoni autorin.
 • Vendosni emrin tuaj. Nëse e keni bërë vetë, nuk mund të harroni të shtoni edhe emrin, logon, faqen tuaj të internetit ose çdo informacion tjetër që ju duket i rëndësishëm.

Pasi t'i dimë të gjitha këto, mos e humbisni hap pas hapi që duhet të ndiqni në mënyrë që të keni një infografik sublim:

 • Zgjidhni një temë dhe një ide. Zgjidhni temën për të cilën dëshironi të flisni, mos e bëni shumë të përgjithshme në mënyrë që të duket mirë, ajo duhet të jetë specifike dhe të krijojë një ndikim në publik. Kërkoni një temë që mund të bëhet vizuale dhe virale. Përmbajtja duhet të jetë cilësore.
 • Hulumtoni temën. Mblidhni të gjithë informacionin që mundeni, keni në dorë të gjitha të dhënat e nevojshme të sektorit dhe kështu do të jeni në gjendje të bëni një analizë të mirë të gjithçkaje të marrë. Hetoni dhe vërtetoni informacionin, i cili është i vërtetë.
 • Gjeni stilin tuaj. Kur do të bëni një infografik, është e rëndësishme që të zgjidhni një stil që ju shkon dhe gjithashtu me informacionin që dëshironi të përcillni. Krijoni dizajnet tuaja, lërini të dalë e gjithë kreativiteti juaj. Duhet të ndiheni rehat me krijimet që po bëni.
 • Zgjidhni formatin, ngjyrat dhe fontet. Edhe pse duket e lehtë, nuk është. Duhet të dish të zgjedhësh mirë formatin, ngjyrat dhe fontet në mënyrë që gjithçka të përshtatet mirë vizualisht. Zgjidhni ngjyrat dhe shkronjat që e bëjnë të lehtë leximin, por në të njëjtën kohë kanë ndikim.

Mësoni si të bëni një infografik

 • Tekste dhe imazhe. Pasi t'i keni të qarta të gjitha sa më sipër, duhet të përcaktoni tekstet dhe imazhet, është thelbësore që lexuesi të vazhdojë me motivim të mjaftueshëm për të lexuar atë që ka përpara. Zgjidhni imazhe dhe tekste që ndikojnë dhe që ju lejojnë të porosisni mirë të gjithë informacionin.
 • Organizoni informacionin. Është e rëndësishme që ju të organizoni të gjithë përmbajtjen dhe që ajo të ketë një strukturë të mirë. Në mënyrë ideale, fillimisht duhet të bëni një draft në një fletë letre me dorë dhe më pas t'i jepni formë në format dixhital.
 • Zgjidhni një program të mirë. Pasi të keni gjithçka që dëshironi të grumbulloni në kokën tuaj, do t'ju duhet të kërkoni një program ose mjet të mirë për ta bërë më të lehtë për ju të formoni gjithçka që keni në mendje. Ju mund të zgjidhni programe me pagesë ose falas, kjo varet nga ju.

Pasi të keni arritur deri këtu, tani vjen pjesa më emocionuese... dizajnimi i infografisë tuaj!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.