Si të bëni një intervistë për punë dhe të krijoni një përshtypje të mirë

intervistë pune e kryer mirë

Nëse ka diçka që zakonisht i bën njerëzit mjaft nervozë, janë intervistat për punë. Kjo është mjaft normale, intervistat për punë janë parathënia për të pasur një punë që do t'ju sjellë zhvillim profesional dhe para në fund të muajit. Ka disa hapa që mund të merrni parasysh kur duhet të bëni një intervistë dhe në atë mënyrë siguroheni që keni bërë një përshtypje të mirë me siguri për intervistuesit tuaj.

Para së gjithash, duhet të merrni kohën tuaj për t'u përgatitur për intervistën në mënyrë që të siguroheni që kjo pozitë të ketë një shans të mirë se është për ju. Çfarë duhet të keni parasysh? Ndiqni këto këshilla.

Analizoni punën

Ju do të duhet të analizoni pozicionin e punës, të njihni kompaninë dhe kështu të dini se çfarë saktësisht ju ofrojnë. Nuk ka asgjë më të keqe për një intervistues sesa të kesh një kandidat që ka ardhur vetëm 'për të provuar fatin e tyre'. Necessaryshtë e nevojshme që ai të shohë një interes të vërtetë për ju dhe mbi të gjitha, që ju të kuptoni jo vetëm pozicionin e punës, por edhe se çfarë saktësisht ju kërkojnë të zhvilloni në atë pozicion të veçantë pune.

Bëni një listë të aftësive tuaja, njohurive që keni dhe cilësive tuaja profesionale dhe personale që ju bëjnë të përsosur për të plotësuar atë punë. Kjo është thelbësore që ta keni shumë të qartë sepse do ta ndihmojë intervistuesin të shohë potencial të madh tek ju.

Djali që pret të bëjë një intervistë pune

Përvojat në punën e mëparshme të ngjashme me pozicionin e kërkuar

Sapo të merrni parasysh cilat janë aftësitë tuaja për atë punë, duhet të keni gjithashtu një listë të punëve tuaja që keni bërë para që përputhen me kërkesat për atë punë. Nëse nuk keni përvojë të demonstrueshme, atëherë do të ishte mirë të theksoni mbi të gjitha, aftësitë tuaja.

Në këtë rast, ju mund të përfshini në listë aftësitë, cilësitë, çertifikatat, përvojat, kualifikimet profesionale, njohuritë ... që përshtaten me pozicionin e kërkuar të punës. Mendoni për shembuj konkretë nga punët tuaja të mëparshme që demonstrojnë aftësitë tuaja dhe ofrojnë referenca të mundshme kështu që ata mund të kontrollojnë vërtetësinë e deklaratave tuaja.

Rishikoni kërkesat për punë

Shtë e rëndësishme që të keni një rishikim të mirë të kërkesave për punë, listën tuaj të aftësive dhe pasurive, si dhe shembujt tuaj para intervistës. Mos i lini asgjë improvizimit, duhet të jeni të përgatitur që të jeni në gjendje të shpjegoni me hollësi gjithçka që ju nevojitet.

Intervistuesit në mes të një interviste pune

Kjo do t'ju ndihmojë të jeni të përgatitur mirë për t'iu përgjigjur pyetjeve specifike të punës në intervistë, si dhe pyetjeve të mundshme të sjelljes të hartuara për të përcaktoni nëse keni njohuri, aftësi dhe cilësi të nevojshme për të kryer punën që aspironi.

Hulumtimi i kompanisë

Nëse nuk e kuptoni për çfarë bëhet fjalë kompania, intervistuesi nuk do të humbasë kohë me ju dhe do t'ju shkarkojë shpejt. Para se të shkoni në intervistë për punë, duhet të mësoni sa më shumë për punën dhe kompaninë në të gjithë madhësinë e saj.

Hulumtimi i ndërmarrjes është një pjesë kritike e përgatitjes për intervistë. Kjo do t'ju ndihmojë të përgatiteni për t'iu përgjigjur pyetjeve të intervistës në lidhje me kompaninë dhe për t'i bërë pyetje intervistuesit në lidhje me kompaninë. Ju gjithashtu mund të zbuloni nëse kompania dhe kultura e kompanisë janë të përshtatshme për ju.

Ju mund të kontrolloni faqen e internetit të kompanisë për të zbuluar gjithçka në lidhje me të. Lexoni gjithçka dhe veçanërisht 'për ne'. Importantshtë e rëndësishme që të merrni një ide se si kompania krahasohet me organizatat e tjera në të njëjtin sektor, që të lexoni mendimet e njerëzve që kanë punuar në atë kompani më parë ose që janë aktualisht në të.

Praktikoni intervistën

Do të jetë e nevojshme që të imagjinoni veten në kohën e intervistës dhe të imagjinoni pyetjet e mundshme që ata do t'ju kërkojnë të praktikoni lloje të ndryshme përgjigjesh. Edhe nëse nuk ju bëjnë këto pyetje më vonë, të paktën do të jeni më të qetë sepse do të ndiheni më të përgatitur për të bërë intervistën në mënyrën më të mirë të mundshme.

Në këtë kuptim, merrni kohën që ju nevojitet për të praktikuar përgjigjen e pyetjeve të intervistës. E gjithë kjo gjithashtu do të ndihmojë në qetësimin e nervave tuaj sepse nuk do të improvizoni përgjigje në momentin e intervistës. Nëse improvizoni, mund të gaboni dhe të hiqen shumë pikë si një kandidat i mirë.

njeri i përgatitur mirë për një intervistë pune

Praktikoni intervistimin e një shoku ose anëtarit të familjes para kohe dhe do të jetë shumë më e lehtë kur të jeni në një intervistë për punë. Mundohuni të praktikoni intervistën telefonike ose personale me njerëzit përreth jush. Në varësi të llojit të intervistës që duhet të kryeni (telefon, thirrje video ose personalisht), provoni këtë modalitet me njerëzit që u besoni.

Shikoni pyetjet dhe përgjigjet e një interviste të zakonshme pune dhe mendoni se si do të përgjigjeni, si do të përgjigjeni. Nëse intervista është personalisht, duhet të keni parasysh rëndësinë e gjuhës joverbale.

Gjëra të tjera që nuk mund t’i shpërfillni

Ekzistojnë edhe aspekte të tjera që nuk mund dhe nuk duhet t’i injoroni, sepse ato janë detaje të vogla të cilat duhet t’i merrni parasysh edhe për suksesin e intervistës:

  • Bëhu i përpiktë Koha është para dhe nuk duhet të lini askënd t’i humbasë. Dilni nga shtëpia në kohë për të shmangur vonesën, është më mirë që të mbërrini të paktën 15 minuta para.
  • Veshu mirë. Varet nga lloji i punës që aspiron, duhet të vishesh në një mënyrë apo në një tjetër. Ideali është të vishesh në një mënyrë të ekuilibruar midis asaj zyrtare dhe asaj joformale. Bëni një përshtypje të mirë, me rroba që ju përshtaten mirë dhe që nuk janë në gjendje të keqe.
  • Aspekt i mirë. Po aq e rëndësishme është rrobat që vishni, si dhe pamja juaj dhe higjiena juaj. Mirëmbani higjenën e mirë. Bëni flokët të pastruar mirë, bëni dush para se të dilni nga shtëpia, aromatizoni veten dhe mbani një pamje të shëndetshme. Shtë e nevojshme që të keni një dietë dhe mënyrë jetese të mirë, si dhe të keni fjetur orët e nevojshme për të qenë mirë, sepse kjo tregon edhe në pamjen tuaj shpejt.
  • Mbani një qëndrim pozitiv. Njerëzit pothuajse natyrshëm largohen nga njerëzit që janë pesimistë. Shtë e rëndësishme që ju të mbani një qëndrim pozitiv gjatë gjithë kohës, si për të kaluarën tuaj, ashtu edhe për të tashmen dhe të ardhmen tuaj. Përcillni besim dhe siguri në vetvete dhe tashmë do të keni gjysmën e tokës së fituar.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.