Si të bëni yoga dhe të eleminoni ankthin

Në këtë blog unë kam folur tashmë me raste për përfitimet e shumta që sjell praktika e yogas. Veçanërisht dhe nga përvoja ime, Discipshtë disiplina më e plotë për të arritur një gjendje të pakonkurueshme fizike dhe mendore.

Pas shumë kërkimesh në lidhje me mënyrën më të mirë për të mësuar yoga, unë kam gjetur një kurs i shkëlqyeshëm në internet Do ta rekomandoj sepse vërtet ia vlen. Shtë një kurs shumë i plotë që mund të bëhet nga të dy njerëzit që kanë filluar në këtë disiplinë dhe nga njerëzit që janë në kërkim të një praktike shumë të përparuar. Përveç kësaj, vetëm për t'u regjistruar në këtë kurs do të merrni një seri video falas që janë një parathënie e asaj që do të gjeni në kurs.

praktikoni yoga

Brenda praktikës së Yogas ka disa variante. Ky kurs merret me Joga Iyengar, i cili është një nga llojet më të dobishëm të Yogës për ata që kanë probleme ankthi dhe stresi dhe që e kanë të vështirë të qëndrojnë të përqendruar në ndonjë detyrë.

Instruktor i yogas Mësuesi dhe krijuesi i këtij kursi quhet Jose Antonio Cao Ai lindi në Kubë 34 vjet më parë dhe ra në kontakt me yogën kur ishte 14 vjeç. Për shtatë vjet ai e mësoi veten pothuajse me ngulm në këtë disiplinë dhe në moshën 21 vjeç ai vendosi të vinte në Spanjë për të vendosur patjetër kontakt me yogën dhe të bëhej një mësues i vërtetë. Ai u vendos në Tenerife dhe sot është pronar i dy qendrave ku u mëson këtë disiplinë më shumë se 150 studentëve.

E mira e kësaj bote të ndërlidhur në të cilën lëvizim falë Internetit është se mund të kemi qasje në mësimet e dikujt aq ekspert si José Antonio edhe nëse jemi në anën tjetër të botës. José Antonio ka krijuar një kurs të shkëlqyeshëm në internet që më ka mahnitur. Unë e shpjegoj nga çfarë përbëhet kursi juaj:

1) Përbëhet nga 5 module video në të cilën ai ju mëson se si të bëni yoga në një mënyrë korrekte. Ju mund të shihni se José Antonio është një person shumë i ekuilibruar mendërisht dhe fizikisht, gjë që e bën shprehjen e tij verbale shumë të rrjedhshme dhe shpjegon shumë mirë të gjitha konceptet teorike dhe praktike të yogas.

Videot kanë një cilësi të shkëlqyeshme, kështu që monitorimi i tyre është shumë i thjeshtë dhe i kënaqshëm.

2) Gjatë këtyre 5 moduleve që zgjasin gjithsej 5 orë video HD, José Antonio na mëson 32 pozicione. 32 pozicionet paraqiten në mënyrë të rregullt në mënyrë që trupi ynë të bëhet më i fortë dhe mendja jonë të përvetësojë filozofinë pas secilës prej këtyre pozicioneve.

Isshtë një trajnim mendor dhe fizik i programuar në një mënyrë shumë të thjeshtë.

Moduli 1:

* Ne forcojmë këmbët tona duke ekzekutuar tetë pozicione. Isshtë një modul themelor në të cilin fillestarët bien në kontakt me qëndrimet e Iyengar Yoga.

Modulet 2 dhe 3:

* José Antonio përqendrohet në shtyllën kurrizore, boshti më themelor i trupit tonë. Përmes pozicioneve që ai na mëson, ne mund të riaktivizojmë sistemin tonë nervor në një mënyrë më efektive, e cila çon në një mirëqenie më të madhe emocionale. Këto dy module rekomandohen shumë për ata që kanë probleme me shpinën.

Moduli 4:

* Janë qëndrime që përqendrohen te krahët.

Moduli 5:

* Ky është moduli që më pëlqen më shumë. Ai përqendrohet në kokë dhe një ndërgjegjësim më të madh për rrethinën tonë.

Duke përmbledhur:

Ky kurs është i mrekullueshëm dhe plotësisht i rekomanduar. Ju siguroj se do të fitoni nëse e fitoni atë. Ashtë një luks që të jesh në gjendje të kesh një instruktor profesionist për të të dhënë një kurs të plotë të yogës aq të strukturuar mirë. Curshtë kurioz sepse ngarkesa më e madhe fizike gjendet në modulet e para, por më pas kjo ngarkesë fizike zvogëlohet në favor të një më të madhe trajnim mendor.

Jo vetëm që do të eleminoni ankthin dhe stresin tuaj, por do të arrini një gjendje të re të vetëdijes që nuk e keni njohur kurrë më parë. Keni 45 minuta në ditë? Everythingshtë gjithçka që ju nevojitet për t'u bërë mjeshtër i yogas.

Klikoni në banderolë dhe do t'ju çojë në faqen e regjistrimit të kursit:

joga dvd


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)