Si të filloni një përfundim

Kur sapo keni bërë një punë ose ndonjë lloj shkrimi, të bësh një përfundim të mirë nuk është e lehtë. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme që të mësoni se si të filloni një përfundim tani.

Sapo ta filloni, bërja dhe përfundimi i saj do të jetë një copë tortë. Fjalët do të fillojnë të dalin praktikisht më vete dhe do të shihni se do të jetë më lehtë sesa imagjinoni. Po me të vërtetë, do të duhet të dini çelësat kryesorë për ta bërë atë në mënyrë korrekte.

Si të filloni një përfundim

Fillimi i një konkluzioni mund të shkaktojë probleme për të përfunduar dhe raportuar, shkrimin, tezën, hulumtimin ose ndonjë shkrim që duhet të bëni. Ky përfundim është pjesë e raportit dhe duhet ta kuptoni siç duhet.

Në përfundim duhet të përmbledhni të gjitha pikat që keni trajtuar në një mënyrë të shkathët, por pa hyrë në thellësi. Ju do të vendosni fushën e studimit dhe, në fund të fundit, duke aplikuar në mënyrë korrekte në varësi të informacionit që keni dhënë në të gjithë tekstin e shkruar.

Isshtë mbyllja e gjithçkaje që keni adresuar, është pjesa e fundit dhe është gjithashtu po aq e rëndësishme sa gjithçka tjetër që keni shkruar. Kur të bëhet një përfundim, Lexuesi shpreson që ju të sqaroni disa nga pikat e diskutuara dhe që të regjistroni rezultatet, veçanërisht nëse keni përdorur të dhëna kërkimore ose shkencore.

Edhe nëse hulumtimi nuk ka të dhëna përfundimtare, Goodshtë mirë që në këtë pjesë të shpjegojmë pse dhe çfarë duhet të bëhet në lidhje me të për rezultate më të mira në kërkimet e ardhshme.

edhe ju jep mundësinë të bëni pyetje të reja gjithçkaje që adresohet në tekstin tuaj, si dhe të vendosni me mend një mendim personal në lidhje me të, gjithmonë duke siguruar informacion cilësor që ju ndihmon të mbyllni gjithçka të shkruar më parë.

Nuk është një përmbledhje

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se vetë përfundimi nuk është një përmbledhje e gjithçkaje që keni shkruar më parë, por përkundrazi konsiston në specifikimin e temave të trajtuara dhe theksimin e rezultateve si dhe mungesa e tyre ose pyetjeve që dëshironi të bëni.

Nuk është një hapësirë ​​unike e mendimit, megjithëse ju mund të vendosni një këndvështrim të caktuar për punën tuaj ose madje të përqendroheni në të me perspektivë. Ajo që është, në thelb, është të ekspozosh sa më qartë rezultatet e gjithçkaje të adresuar në dokumentin e adresuar dhe të përgatitur nga ju.

Ajo që ka rëndësi është të dish të fillosh

Ka shumë studentë dhe punëtorë që kur arrijnë në përfundimin e një dokumenti lihen të ndenjur, pa ditur si të ecin përpara. Mos u shqetësoni për këtë sepse mund ta zgjidhni.

Për ta bërë më të lehtë për ju, ne do t'ju ofrojmë disa fraza me të cilat mund të filloni përfundimin tuaj dhe se pasi t'i vendosni ato, ju mund të përparoni pothuajse pa e kuptuar në zhvillimin e përfundimit tuaj.

Këto fjali që ju ofrojmë janë ideale si shembuj për të filluar një çmim, qoftë për një ese, një hetim, një detyrë në klasë, një intervistë, një përbërje, një monografi, një raport ... pa marrë parasysh se çfarë lloj dokumenti është! Ajo që ka rëndësi është që ju të dini se si të filloni përfundimin për të pasur një mbyllje sublime të punës suaj.

20 fraza që do t'ju ndihmojnë

Tjetra do t'ju shkruajmë disa nga këto fjali që ne kemi komentuar për përfundimin tuaj. Zgjidhni atë që i përshtatet më së miri punës ose dokumentit tuaj. Disa mund të jenë të dobishëm dhe të tjerët mund të hidhen, por në çdo rast, ju keni një përzgjedhje mjaft të gjerë në mënyrë që të mund të zgjidhni një dhe që të funksionojë si duhet për ju. Marrë shënim!

Sigurisht, tekstet janë të përbëra, por ju mund ta përshtatni atë me punën tuaj dhe me temën që keni trajtuar gjatë gjithë dokumentit. Ju gjithashtu do të duhet të përshtatni stilin që keni përdorur. Marrë shënim:

 1. Nga gjithçka për të cilën kemi biseduar më parë, rrjedh se hetimi do të duhet të afrohet nga një ekip tjetër për të krahasuar rezultatet.
 2. Si përfundim, studimi përkon me një tjetër nga autorë të tjerë, por ato nuk janë zgjidhjet e njëjta.
 3. Në përmbledhje, pas të gjitha pikëpamjeve të adresuara, mund të konkludojmë se ...
 4. Sipas të gjitha objektivave të adresuara në këtë dokument, mund të dimë se studimi ishte i suksesshëm.
 5. Si përfundim, kontributet e këtij studimi nuk janë të mjaftueshme sepse ...
 6. Brenda analizës, ne mund të shohim se ka perspektiva të ndryshme për t'u marrë parasysh.
 7. Në këtë mënyrë, mund të vendoset një marrëdhënie e qartë midis ... dhe midis ...
 8. Duke përmbledhur të gjitha sa më sipër, ne mund të reflektojmë në rezultatet e marra që ...
 9. Si përfundim, mund të themi se kjo temë ka nevojë për më shumë hulumtime
 10. Hulumtimet tregojnë se ...
 11. Për të gjitha sa më sipër, ne konkludojmë se nivelet e larta të glutenit në grurë mund të jenë të dëmshme për ...
 12. Pavarësisht nga të gjitha premisat e ngritura në këtë dokument, ne besojmë se një ndryshim i perspektivës është i nevojshëm për të adresuar më mirë problemin e paraqitur nga çështja.
 13. Si një mendim i fundit, ne mendojmë se ...
 14. Së fundmi, vlen të theksohet se komuniteti ra dakord për të rritur përgjegjësinë sociale sepse ...
 15. Në lidhje me temën që na pushtoi gjatë gjithë esesë, sqarojmë se pozicioni ynë është i pafavorshëm sepse.
 16. Duke iu kthyer ideve të paraqitura, mendojmë se disa pika duhet të ndryshohen për të përmirësuar rezultatet.
 17. Ne konkludojmë që të dy djemtë dhe vajzat duhet të kenë një arsim të barabartë sepse ...
 18. Analiza e statistikave sugjeron një rritje të lartë të vdekshmërisë në popullatën e moshës 30 deri 50 vjeç për shkak të ...
 19. Provat sugjerojnë që të dhënat e analizuara këtu duhet të merren parasysh në mënyrë që të arrihen në zgjidhje të suksesshme si tani ashtu edhe në të ardhmen ...
 20. Siç kemi parë, e intervistuara jonë është në favor të vaksinës, sepse ajo mendon se ...

Siç kemi parë, tani e dini çfarë është një përfundim dhe si duhet t'i qasesh në mënyrë që të mbyllësh siç duhet çdo lloj pune në të cilën je zhytur në këto momente.

Frazat që ju kemi lënë këtu do t'ju ndihmojnë në një mënyrë ose në një tjetër, ju mund t'i përdorni ato në fillim të përfundimit tuaj dhe që pothuajse pa e kuptuar, ju mund ta filloni atë përfundim dhe që fjalët të dalin vetë.

Ju do të shihni se me praktikën, përfundimet që duhet të bëni në të ardhmen nuk do të jenë më problem për ju.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.