Si të fitoni një vullnet të palëkundur

A e dini këtë vullneti a është muskul mendor që mund të stërvitet? Ata që stërvitin vullnetin e tyre kanë më shumë të ngjarë të bëjnë jetë të lumtur dhe të suksesshme.

Dr. Roy Baumeister, një studiues i shquar në psikologjinë sociale, distilon tre dekada të kërkimit akademik në vetëkontrollin dhe vullnetin. Ky psikolog prestigjioz social identifikon hapur vullnetin si "Çelësi i suksesit dhe një jetë të lumtur".

Në vitet 60, një sociolog me emrin Walter Mischel ishte i interesuar se si fëmijët i rezistojnë kënaqësisë së menjëhershme. Bërë eksperimenti i famshëm i marshmallow e cila konsistonte në ofrimin e fëmijëve një marshmallow menjëherë ose dy nëse mund të prisnin 15 minuta. Vite më vonë, ai lokalizoi disa nga fëmijët që morën pjesë në eksperiment dhe bëri një zbulim të habitshëm.

Ajo që ai zbuloi ishte se, edhe duke marrë parasysh ndryshimet në inteligjencë, racë dhe klasë shoqërore, ata që i rezistuan dëshirës për të ngrënë marshmallow menjëherë në favor të ngrënies së dy marshmallows 15 minuta më vonë, ishin të rritur më të shëndetshëm, më të lumtur dhe më të pasur financiarisht.

Në të kundërt, fëmijët që iu nënshtruan tundimit kishin shkallë më të lartë të dështimit në shkollë. Ata u bënë të rritur me punë me pagë të ulët, kishin më shumë probleme me mbipeshën, probleme me drogën ose alkoolin dhe kishin më shumë vështirësi për të mbajtur marrëdhënie të qëndrueshme (shumë ishin prindër të vetëm). Ata gjithashtu kishin gati katër herë më shumë gjasa të kishin një dënim penal.

Gjetjet e Mischel u konfirmuan nga një studim i kryer në Zelandën e Re.

Bausmister argumenton se vullneti është një nga aspektet që na diferencon nga kafshët. Aftësia për të përmbajtur nxitjet tona, për t'i rezistuar tundimeve, për të bërë atë që është e drejtë dhe e mirë për ne në planin afatgjatë është ajo që e bën një person të ketë një jetë të përmbushur.

Si mund ta përmirësojmë vullnetin tonë?

Si një muskul ju mund të stërvitni vullnetin tuaj. Me veprime të vogla të ditës tuaj në ditë ju mund të forconi vullnetin tuaj, shembuj: mbani një qëndrim të mirë, flisni duke përdorur fjali të plota, ... Siç mund ta shihni ato janë ushtrime të thjeshta që janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Për të kujtuar më mirë detyrën tuaj të caktuar (për shembull, keni vendosur të mos flisni keq për askënd gjatë gjithë ditës), mund të uleni ose të ngriheni në këmbë sa herë që nuk ju kujtohet. Sipas Baumister, ky lloj i përforcimit ndihmon në ruajtjen e vëmendjes.

Një këshillë tjetër e mirë që Baumister na jep për të forcuar vullnetin është se mos u përpiq të bësh shumë gjëra në të njëjtën kohë. Vendosni zakone dhe rutina të mira që nuk e lodhin vullnetin tuaj. Mësoni si të bëni një listë efektive për të bërë.

Mos e ekspozoni veten ndaj tundimit Dhe nëse ai nuk mund ta ndihmojë, bëjeni më të vështirë për ju që t’i nënshtroheni asaj.

Kjo ngjashmëri e vullnetit me një muskul do të thotë se mund të ketë shenja të lodhjes. Përballë këtij lloji të shenjave të lodhjes, mund të miratohet një masë shumë efektive që konsiston në merrni më shumë glukozë. Në mënyrë që të ketë nivele të mira glukoze në trupin tuaj, duhet të flini dhe të ushqeheni mirë.

Baumister citon një "demonstrim mbresëlënës" të argumentit të glukozës: një studim tregoi se gjyqtarët izraelitë të cilëve u duhej të merrnin një vendim të vështirë dhe të ndjeshëm në lidhje me dhënien ose jo të lirimit me kusht për një të burgosur të caktuar, ata zgjodhën të merrnin vendimin (në 65% të rasteve) pas drekës.

Burim

A ju ka ndihmuar ky artikull? Pse doni të forconi vullnetin tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezusi dijo

  Mendoj se ky artikull do të më ndihmojë shumë, faleminderit

 2.   E marte dijo

  Flisni duke përdorur fjali të plota ... Sa kurioz! Ai nuk e kishte menduar se ishte një tregues i vullnetit. Fakti i lënies së fjalive në gjysmë të rrugës dhe i mos transmetimit të asaj që dëshiron kur kemi mundësinë, përveç që lëmë një shije të keqe në gojën tonë, pjesërisht reflekton se bëjmë pak përpjekje për të menduar, ndërtuar dhe komunikuar atë që duam të themi. Faleminderit!

 3.   Adriana dijo

  Faleminderit shumë për këtë artikull në një përpjekje thelbësore për të arritur vullnetin

 4.   invitado dijo

  Po kërkoj vullnet për të përparuar në tezën time.

  1.    javier dijo

   hahahaha prandaj erdha ketu

   1.    javier dijo

    lol

 5.   Janet dijo

  Faleminderit për artikullin, tani e kuptoj pse në librin e shenjtë, në Bibël, na rekomandohet gjithmonë t'i rezistojmë tundimit; domethënë të kesh vullnet, qëllimi është i thjeshtë, të jesh i lumtur

  1.    I krishterë dijo

   Rezistojini djallit dhe ai do të ikë nga ju. Si duhet ta bëjmë? Beteja e besimit kërkon çdo ons energjie, vetë-disiplinim dhe vullnet, deri në shkëndijën e fundit të përpjekjeve njerëzore që mund të mbledhim. Lufta ime përqendrohet në përpjekjen për të mbajtur një marrëdhënie dhe varësi të vazhdueshme me Zotin. Beteja e besimit të besimit ka të bëjë me shpirtrat. Ne duhet të kërkojmë ndihmë nga një frymë tjetër për të luftuar në vendin tonë.

bool (e vërtetë)