Si të jesh më proaktiv dhe të përmirësosh jetën tënde

njerëzit proaktivë arrijnë më shumë qëllime

A keni dëgjuar ndonjëherë termin 'proaktiv'? Nëse nuk e keni dëgjuar më parë, duhet të filloni të dini se çfarë është në mënyrë që ta zbatoni atë në jetën tuaj. Të qenit një person proaktiv do t'ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja dhe të jeni më të vetëdijshëm në jetën tuaj në të gjitha aspektet. Por çfarë është saktësisht? Kur ndodh një situatë e papritur, ekzistojnë dy mënyra për të vepruar: fajësimi i rrethanave dhe dëshpërimi i pritjes që dikush të bëjë diçka o ta analizoni atë si duhet dhe të përgjigjeni në një kohë dhe në mënyrë të arsyeshme.

Lloji i dytë i të menduarit është ai që ne e quajmë proaktivitet. Të jesh proaktiv do të thotë t’i besosh vendimeve të tua më shumë sesa t’i lësh gjërat rastit dhe rrethanave. Bëhet fjalë për kontrollimin e situatës sesa vetëm për të pritur rezultatet.

Një person proaktiv është një zgjidhës i mirë i problemeve, edhe kur nuk është pyetur. Bëhet fjalë për mendësinë që keni. Por për fat të mirë, ajo është gjithashtu një aftësi që mund të zhvillohet dhe të trajnohet. Zbuloni aftësitë tuaja proaktive, edhe nëse ato janë të fshehura thellë brenda jush. E vetmja gjë që ju nevojitet janë këto hapa që duhet të ndiqni ... dhe ju do ta përmirësoni jetën tuaj jashtëzakonisht!

Përqendrohuni në zgjidhjen dhe jo në problemin që të jeni proaktiv

Zgjidhja e ndonjë problemi mund të bëhet e pamundur nëse problemi ju dëshpëron dhe ju përqendroheni vetëm në rezultatet negative. Mos e fajësoni veten dhe ndaloni të fajësoni të tjerët. Më mirë zbuloni se si mund të zgjidhet ai problem. Mos u përqendroni në gjërat që nuk mund t’i kontrolloni sepse vetëm do t’ju ​​trishtojnë edhe më shumë.

qëndrim proaktiv ndaj jetës

Pranoni faktin që jeta është e mbushur me pengesa, sfida dhe probleme - kjo varet nga qëndrimi juaj që ato probleme të bëhen mure pa u shembur ose që jeni në gjendje t’i shembni ato. Vetëm njerëzit e suksesshëm dhe proaktivë i trajtojnë ato në mënyrë efektive për shkak të aftësive të tyre për zgjidhjen e problemeve.

Beso ne vetvete

Mos mendoni se dikush tjetër do të bënte gjëra për ju ose se është dikush tjetër që duhet të zgjidhë problemet tuaja ... Kjo nuk do t'ju lejojë të jeni proaktiv. Edhe pse është e vërtetë që familja dhe miqtë tuaj do t'ju mbështesin në çdo gjë që ju nevojitet, jeni ju që duhet të jeni përgjegjës për suksesin tuaj. Merrni drejtimin dhe filloni të veproni.

Mos harroni se mënyra më e shpejtë dhe më efektive për ta bërë atë është të punoni për veten tuaj. Edhe nëse përfshini njerëz të tjerë që mund t'ju ndihmojnë, ju jeni ai që duhet të ketë rolin më të rëndësishëm. Ndaloni së besuari fat tuaj dhe filloni të ndjeni vullnetin tuaj. Mos prisni për momentin e duhur… Mund ta bëni çdo moment momentin perfekt! Suksesi vjen për ata që përparojnë, pavarësisht nga vështirësitë. Fakti që ju dëshironi me dëshpërim diçka nuk mjafton. Ju duhet të punoni shumë për ta arritur atë.

Analizoni hapat që duhet të përdorni

Nëse veproni në mënyrë impulsive, ka të ngjarë që nuk do të merrni rezultate të mira. Nga ana tjetër, nëse i mendoni gjërat dhe i planifikoni, ka më shumë gjasa që situata të përmirësohet ndjeshëm. Para se të veproni, mendoni për pasojat e veprimeve tuaja. Përdorni aftësitë tuaja analitike ose punoni për zhvillimin e tyre.

person proaktiv duke u ngjitur në një mal

Do të të duhen shumë nga kjo nëse dëshiron të jesh proaktiv. A doni ta zgjidhni problemin shpejt? Sa më serioz të jetë problemi, aq më i thellë do të duhet ta analizoni. Një person proaktiv duhet të jetë në gjendje të parashikojë rezultatet dhe të marrë parasysh sjelljen e të tjerëve. Më mirë hidhni hapa të vegjël në mënyrë që të jeni më të aftë të kontrolloni gjërat përreth jush. Në këtë mënyrë, do të jetë më e lehtë për ju që të ktheheni dhe të ndryshoni planin nëse diçka shkon keq. Gjëja për të kuptuar gjithashtu është se dështimi do të ndodhë pa dyshim, edhe nëse planifikoni gjithçka paraprakisht ... dhe kjo është në rregull gjithashtu. Kjo do t'ju tregojë se çfarë të ndryshoni në të ardhmen.

Vendosni qëllime realiste

Nuk ka asgjë të keqe në ëndërrim, por a ka kuptim të ëndërrosh nëse nuk mund të bësh asgjë për ta realizuar atë? Dreamsndrrat tuaja mund të jenë të larta, por atëherë duhet të zgjidhni qëllime që kanë të paktën shansin më të vogël për tu përmbushur. Jeta është shumë e shkurtër për të ëndërruar pa vepruar.

Nëse doni diçka, merrni atë. Si Krijoni qëllimet më të vogla që do të duhet të arrihen në rrugën tuaj për të arritur ëndrrën, është si një enigmë. Bëni pjesët e enigmës të vogla dhe më të lehta për tu gjetur dhe bashkuar. Psikologët pajtohen se qëllimet joreale çojnë në zhgënjim dhe mosgatishmëri për të vendosur të reja. Nderkohe, qëllimet reale shtojnë besimin dhe motivimin për të punuar në çfarëdo që jeni duke bërë. Mos harroni emocionin tuaj kur arrini diçka dhe jeni në gjendje t’i thoni vetes: Unë e bëra atë!

Jini të qëndrueshëm në atë që thoni ose bëni

Nëse fjalët dhe veprimet tuaja nuk janë të qëndrueshme, njerëzit do të pushojnë së besuari tek ju. Veryshtë shumë e pakënaqshme të mos jesh në gjendje t'i besosh vetes. Nëse mësoni të bëni atë që thoni, aftësitë tuaja për menaxhim të kohës do të përmirësohen, do të jeni në gjendje t’i bëni gjërat më shpejt dhe gjithmonë do t’i merrni seriozisht premtimet tuaja.

stili proaktiv i të menduarit

Konsistenca për këtë është e domosdoshme. Nëse dëshironi të jeni proaktiv, pavarësisht nëse i keni premtuar të tjerëve apo vetes. Kur thoni ose bëni diçka, merrni atë si rregull dhe ndaloni së thëni gjëra që nuk jeni të sigurt se doni të bëni ose mund t'i bëni. Vendosni afate realiste për të shmangur premtimet e tepërta dhe mos ndryshoni plane nëse ato janë konfirmuar tashmë.

Merrni pjesë aktivisht

Një mendim proaktiv optimizon dhe rrit aftësitë drejtuese të njerëzve. Në varësi të mënyrës se si merrni pjesë në biseda me njerëzit përreth jush, ju mund të ndikoni në rezultatet.

Në vend që të reagoni thjesht ndaj zgjidhjeve të sugjeruara nga të tjerët, duhet të siguroheni që të sugjeroni të vetat. Një person proaktiv nuk do të jetë kurrë indiferent ndaj gjithçkaje që duhet të zgjidhet në një grup njerëzish, ai gjithmonë do të luajë një rol aktiv në gjetjen e një zgjidhjeje. Merrni mbi ndrojtjen ose frikën e ndarjes së vëzhgimeve, ideve ose parashikimeve dhe flisni për to me njerëz të tjerë, kushdo që të jenë.

Nëse vendosni të stërvitni mendjen tuaj proaktive, do të vini re se si jeta juaj fillon të përmirësohet në shumë aspekte. Më shumë qëndrueshmëri në atë që bëni dhe thoni do të përmirësojë motivimin tuaj për të bërë më mirë, siç është të luani sporte rregullisht. Ju gjithashtu do të mbani premtimet tuaja dhe vetëbesimi juaj do të rritet ndjeshëm. Një aspekt tjetër i rëndësishëm, nëse jeni baba ose nënë dhe mbani një qëndrim proaktiv në jetë, ju gjithashtu mund të jeni një baba ose nënë më e mirë për ta. Mos harroni se proaktiviteti nuk duhet të jetë diçka e lindur, është një aftësi që mund ta stërvitni dhe ta përvetësoni. Ndaloni të ëndërroni pa rezultate dhe filloni të veproni për të arritur ëndrrat tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FERNANDO VARGAS dijo

  Mirëmëngjesi, i vlerësoj shumë të gjitha temat që ju sillni, pasi ato janë të paçmueshme për të ndihmuar të tjerët dhe për pasurimin personal.

  Thanks,