Si të jesh një udhëheqës i mirë: 9 tipare të nevojshme

A e keni përdorur ndonjëherë potencialin tuaj për të frymëzojnë dhe motivojnë të tjerët?

Disa njerëz e kanë më të lehtë për të marrë iniciativë dhe për të drejtuar të tjerët, por çdokush mund të mësojë dhe zhvillojë aftësitë. karakteristikat e nevojshme për udhëheqjen.

Si të jesh një udhëheqës i mirë: 9 tipare të nevojshme dhe një video frymëzuese.Këtu janë disa tipare dhe atribute që do t'ju fillojnë të filloni në drejtimin e duhur:

1) Vetëbesimi.

Së pari, një udhëheqës duhet të jetë i sigurt në aftësinë e tij për të bërë atë që duhet të bëjë. Pa vetëbesim, do të keni problem të fitoni respektin e të tjerëve.

Ndërtimi i besimit dhe vetëvlerësimit është një përparësi e menjëhershme.

2) Pasioni dhe entuziazmi.

Një udhëheqës është dikush që frymëzon dhe udhëzon të tjerët kur gjërat nuk shkojnë mirë. Kjo nënkupton të kesh një pasion për atë që bën.

3) Ndjenja e humorit.

Një mënyrë e mrekullueshme për të ndërtuar marrëdhënie dhe për të rritur moralin është me humor. Humori dhe e qeshura mund të ndihmojë në çlirimin e tensionit dhe stresit dhe me të vërtetë i afron njerëzit më pranë.

Nëse jeni në gjendje të krijoni një mjedis të gjallë dhe argëtues, njerëzit do të bëhen më krijues, të hapur dhe fleksibël.

4) Padurimi për të mësuar.

Dëshira për të mësuar është një tipar i mrekullueshëm që duhet të ketë çdo udhëheqës. Ne gjithmonë mund të fitojmë më shumë njohuri në çdo fushë të jetës.

5) Autenticiteti.

Një udhëheqës nuk mund të luajë një rol. Ju duhet të ndiheni rehat duke udhëhequr të tjerët sipas vlerave tuaja.

6) Të besueshëm.

Nëse një udhëheqës nuk është i besueshëm, ai nuk do të ketë mbështetje të sinqertë. Besimi fitohet në marrëdhëniet me të tjerët, duke qenë i qëndrueshëm dhe i sinqertë.

7) Pohueshmëria.

Jini të drejtpërdrejtë por të respektueshëm kur ndërveproni me të tjerët. Një udhëheqës duhet të mësojë të komunikojë me vendosmëri. Pohueshmëria është e ndryshme nga komunikimi agresiv, kur i bërtet vetes dhe e ul veten.

8) Stabiliteti emocional.

Një udhëheqës duhet të ketë aftësinë të qëndrojë i qetë dhe i mbledhur në kohë krize dhe pasigurie. Stabiliteti emocional i referohet të kesh një qëndrim të ekuilibruar dhe të qëndrueshëm, si dhe një gjendje emocionale pozitive.

Një qëndrim optimist dhe pozitiv është një faktor i rëndësishëm në ruajtjen e moralit të shëndetshëm dhe motivimin e të tjerëve. Stabiliteti emocional tregon karakter të fortë. Një udhëheqës duhet të dijë si të trajtojë emocionet dhe t'i njohë ato tek të tjerët.

9) Inteligjenca sociale.

Një udhëheqës duhet të jetë i vetëdijshëm për dinamikën e grupit dhe të jetë në gjendje të lundrojë në marrëdhëniet komplekse. Ju duhet të dini si të motivoni të tjerët dhe të trajtoni konfliktet.

Unë ju lë me këtë video frymëzuese:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)