Si të keni ide të mira për biznesin tuaj

10 mënyra për të pasur ide të mira për biznesin tuaj

Kompanitë e mëdha si Apple, faqet e para të suksesshme si Facebook, libra me vëllim të lartë si Javë pune 4 orë,… Të gjithë kanë një gjë të përbashkët: ata fillojnë me një ide.

Pyetja është: a mund të arrini merrni një ide që do të gjenerojë një fitim të konsiderueshëm apo do ta përmirësojë ndjeshëm biznesin tuaj?

Përgjigja është po. Sidoqoftë, ju tashmë e dini atë frymëzimi duhet të të kapë duke punuar.

"Ju nuk duhet të keni një kompani me 100 persona për të zhvilluar dhe ekzekutuar një ide të mirë." Larry Page (Google).

Në këtë artikull do të shohim si të merrni ide të mira në një mënyrë më të lehtë:

1) Truri juaj mund të vazhdojë të punojë në biznes pa qenë i pranishëm në të: idetë më të mira për blogun tim më kanë ndodhur gjatë ecjes.

2) Ndonjëherë për të zhvilluar një ide duhet duke kaluar shumë kohë në detyra paralele të cilat me sa duket nuk kanë asnjë lidhje me idenë në fjalë, por që janë thelbësore për zhvillimin e saj të duhur: leximi i librave nga njerëzit që kanë pasur sukses në sektorin tuaj, bashkëveprimi me njerëz në të njëjtën vend, kërkimi i bizneseve të ngjashme me tuajat në internet,… Atje mund të jenë një mijë mënyra për të kontribuar në paraqitjen e një ideje.

Video "Si të merrni ide" 🙂

3) Kushtojini vëmendjen tuaj të plotë kur jeni në punë: mendja juaj duhet të përqendrojë vëmendjen tuaj në biznesin tuaj. Duhet të futesh në rrjedhë. Kjo duhet të vijë natyrshëm.

4) Mendoni i madh: Kjo është motoja e madhe e Donald Trump. Vizualizoni biznesin tuaj sikur të ishte numri 1 në sektorin e tij. Kjo do t'ju ndihmojë të hapni dyert për ide të shkëlqyera.

5) Këto para nuk janë një justifikim: paratë na vendosin barriera, por me siguri ka mënyra për t'i kapërcyer ato. Vazhdoni të mendoni.

6) Kërkoni për bashkëpunëtorë: dy mendje përgjithësisht mendojnë më shumë se një. Rrethoni veten me njerëz të vlefshëm, efektivë dhe, mbi të gjitha, pozitivë.

7) Kërkoni numrin 1 në sektorin tuaj Dhe shikoni se si e bën atë: se si ndryshon nga pjesa tjetër, ju mund ta përmirësoni atë brenda mundësive tuaja. Padyshim që do të duhet të filloni pak nga pak, por do t'ju ndihmojë ta keni atë si referencë.

8) Mendoni se si mund të shtoni më shumë vlerë për klientët tuaj: njerëzit gjithmonë kërkojnë të kënaqin diçka. Gjeni nevojën për ata njerëz dhe kënaqini në mënyrën më të mirë të mundshme.

9) Mos e komplikoni shumë jetën tuaj. Thjeshtoni gjërat në mënyrë që ato të rrjedhin më mirë. Përqendrohuni në një ide dhe ecni përpara pak nga pak.

10) Të gjithë kemi një talent të veçantë për diçka. Shfrytëzoni talentet tuaja brenda biznesit tuaj. Ndoshta ju jeni i zoti të merreni me të tjerët. Shfrytëzoni këtë aspekt. Përdorni dhuratat tuaja shoqërore për të arritur atë që keni vendosur të bëni.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Francis Garcia dijo

    Postim shumë i mirë. Më pëlqente si imazhi ashtu edhe përmbajtja. Une ju pergezoj ju.