Si të krijoni një PowerPoint tërheqës

Prezantimet në Powerpoint janë të dobishme në punë

Nëse duhet të bëni një prezantim në PowerPoint dhe nuk doni që audienca të bjerë në gjumë ose të mërzitet, atëherë duhet të mendoni se si të bëni një PowerPoint tërheqës, i cili përveç që ka përmbajtje cilësore, të jetë i këndshëm dhe i kënaqshëm shikuesit tuaj. Qoftë për publikun, qoftë për studentët, Isshtë më mirë që ju të dini se si ta bëni atë tërheqëse dhe që askush të mos i kushtojë vëmendje përpjekjes dhe njohurive tuaja.

Një prezantim është një burim i përdorur gjerësisht si në botën arsimore ashtu edhe në atë të biznesit për të prezantuar konferenca ose projekte të reja. Isshtë mënyra më e mirë për të ekspozuar përmbajtjen vizuale në çdo mjedis zyrtar ose arsimor.

Tjetra, ne do të shpjegojmë se si t'i bëjmë ato më tërheqëse dhe në këtë mënyrë të tërheqim vëmendjen e publikut që në momentin e parë.

Përmbajtje e porositur mirë

Përmbajtja kaotike do ta bëjë audiencën tuaj të ndjehet e stresuar, në mënyrë që ata të kuptojnë gjërat më mirë është thelbësore që ju të porosisni përmbajtjen. Sigurisht, duhet të mendoni me kujdes se ai ka një hyrje, përmbajtje interesante dhe përfundime. Për atë, Essentialshtë thelbësore që të punoni në një skenar për ta realizuar para se të filloni ta bëni.

Shkruani ide në një fletore për të bërë Powerpoint tuaj

Në fillim, me titullin PowerPoint është e nevojshme që të punohet mirë, sepse është një diapozitivë që do të jetë aty për një kohë të gjatë, ndërsa dëgjuesit vendosen dhe ju jeni të përgatitur të filloni. Prandaj, duhet të kujdeset dhe të mendohet mirë. Ju do të duhet të tregoni një titull që është tërheqës dhe e bën të qartë se për çfarë do të flisni. Qëllimi është të tërheqim vëmendjen e publikut në mënyrë që ata të interesohen që nga fillimi.

Më pak është më shumë

Edhe pse në skenarin tuaj për të shpjeguar vendosni më shumë gjëra, në PowerPoint më mirë ndiqni rregullin që më pak është më shumë. Mos harroni se informacioni që do t'u shpjegoni dëgjuesve tuaj duhet të thjeshtohet sepse në atë mënyrë, mendjet e dëgjuesve tuaj nuk do të fillojnë të enden. Diapozitivët janë një pikëmbështetje por ato nuk duhet të tërheqin gjithë vëmendjen, të folurit tuaj është gjithashtu i rëndësishëm.

Asnjëherë mos vendosni më shumë se 4 koncepte ose imazhe në një imazh. Nëse jo, do të jetë shumë për shikuesit tuaj dhe atëherë ata nuk do të kujtojnë se çfarë u ke vënë atyre. Më pak është më shumë dhe nëse doni që ata të dinë vërtet se çfarë keni në diapozitivë, kjo është thelbësore për t'u mbajtur mend.

Përmbajtja gjithmonë sa më specifike aq më e mirë, por gjithmonë eliminon idetë dytësore ose të tepërta që shërbejnë vetëm si mbushëse dhe që nuk do të qëndrojnë vërtet në kujtesën afatshkurtër të shikuesve tuaj.

Prezantimi i PowerPoint do të jetë i dobishëm për ju në një konferencë

Për më tepër, që prezantimi juaj të ketë kohezion të mirë është thelbësore që të mos përzieni tema në të njëjtën diapozitiv. Shtë më mirë që në secilën të flisni për tema të ndryshme ose përdorni diapozitivë të shumtë për të njëjtën temë nëse është më e gjatë. Por në asnjë rast nuk bëni të njëjtën rrëshqitje për të folur për më shumë se një temë. Kjo vetëm do t'i bëjë dëgjuesit tuaj të humbin gjurmët e gjithçkaje që po shpjegoni.

Më shumë ilustrime

Mos harroni se diapozitivët janë një ndihmë vizuale për gjithçka që duhet t'u ekspozoni shikuesve tuaj. DHEKjo do të thotë që ju kurrë nuk duhet të vendosni gjithçka që dëshironi të thoni në diapozitivë. Dhe as nuk keni nevojë të lexoni diapozitivët që tregojnë pasiguri ose që nuk ju kujtohet informacioni që dëshironi të përçoni. Prandaj, është thelbësore që të provoni ekspozitën nëse nuk keni shumë përvojë për ta bërë atë.

Mendoni se gjithashtu, njerëzit që janë të pranishëm nuk mund të lexojnë ato që vendosni në diapozitivë dhe në të njëjtën kohë të dëgjojnë gjithçka që po thoni. Ideali është struktura e mëposhtme:

  • Titulo
  • Imazh
  • Koncept i shkurtër

Mos abuzoni me vinjetat

Edhe pse ndonjëherë duket se ato janë një burim i mirë, në të vërtetë ato janë, por vetëm nëse i përdorni në një mënyrë konkrete dhe në disa raste. Mos e abuzoni këtë mjet sepse ato janë të mërzitshme Dhe nëse tregoni shumë informacion, audienca juaj nuk do ta mbajë mend atë dhe do të fillojë të tregojë mosinteresim për atë që po shpjegoni.

Përmbajtja multimediale: një mjet i mirë

Përmbajtja multimediale është një mjet thelbësor që nuk mund ta humbisni. Kështu që, ju mund ta përforconi prezantimin tuaj me video, imazhe lëvizëse, etj Kur përdorni këtë burim, është thelbësore që të merrni parasysh kreativiteti, mos vidhni përmbajtje nga autorë të tjerë dhe të jeni sa më origjinal që të jetë e mundur.

Edhe media sociale ka rëndësi

Kur është e nevojshme dhe sa herë që rrethanat e kërkojnë atë, mos harroni të përfshini rrjetet sociale të punës tuaj në mënyrë që të tjerët t'ju njohin dhe t'ju japin për t'u ndjekur. Shtë një mënyrë themelore për të arritur më shumë njerëz Dhe që shikuesit tuaj mund të ndajnë profilin tuaj me të njohurit ose të afërmit e tyre nëse u pëlqen ajo që keni shfaqur.

Shto kuotime

Shtimi i kuotave në një prezantim është një ide e mirë sepse kjo gjithashtu rrit interesin e shikuesve tuaj. Ato duhet të jenë citate nga njerëz të famshëm, por kanë të bëjnë me përmbajtjen që po i shpjegoni audiencës suaj, domethënë është e lidhur. Cfare ka me shume, Kjo do ta bëjë atë që po thoni shumë më të besueshme dhe do të ndërtojë më shumë besim.

Bëni një PowerPoint tërheqës

Sigurisht, mos e ngopni prezantimin e takimeve. Kjo do të thotë që ju nuk keni pse t'i abuzoni, sepse përndryshe do të duket se nuk keni kriteret tuaja dhe se gjithçka që po shpjegoni nuk ka asgjë origjinale por bazohet në njerëz të tjerë.

Ndërveproni me audiencën tuaj

Nëse dëshironi të arrini audiencën tuaj, është thelbësore që të bashkëveproni me ta. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme që ata të qëndrojnë në rrugën e duhur dhe të mbajnë interesin e tyre për gjithçka që po thoni. Ata mund të kërkojnë momente në konferencë të jetë në gjendje të ndërveprojë me publikun në një mënyrë të hapur. Ata do të ndihen pjesë e konferencës dhe kjo përveç që do t'i bëjë ata të ndihen më mirë, ata do të brendësojnë më shumë gjithçka që ju po u transmetoni atyre.

Ju gjithashtu mund të shtoni pyetje, sondazhe ose lojëra që kanë të bëjnë me gjithçka që po shpjegoni. Kështu, midis dëgjuesve do të ketë gjithashtu një mjedis lidhjeje shumë pozitive që do t'i bëjë ata të ndihen mirë me ju dhe me gjithçka që po krijoni.

Me këto këshilla do të shihni se PowerPoint-i juaj do të jetë shumë më tërheqës dhe se audienca juaj do të dojë t'ju dëgjojë, të shikojë punën tuaj dhe ata nuk do të humbasin gjurmët e asgjëve që ju po u shpjegoni atyre.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.