Si të mësoni gjuhën e shenjave

Gjuha e shenjave

Vlerësohet se ka më shumë se 70 milionë njerëz të shurdhër në botë. Gjuha e shenjave është një lloj gjuhe natyrore me të cilën mund të komunikojnë njerëzit që nuk dëgjojnë ose kanë dëmtim të dëgjimit.

Në artikullin tjetër do t'ju tregojmë si mund të mësoni gjuhën e shenjave dhe ta zbatojnë atë në mënyrë optimale.

Çfarë është gjuha e shenjave?

Njerëzit e shurdhër kanë përfshirë gjuhën e shenjave në jetën e tyre të përditshme, në mënyrë që të jenë në gjendje të ndërveprojnë me të gjithë mjedisin e tyre shoqëror. Është një gjuhë krejtësisht e natyrshme që në Spanjë njihet si LSE dhe që përbëhet nga gjeste të ndryshme dhe shprehje vizuale. Gjestet janë gjithashtu të prekshme, duke lehtësuar komunikimin midis njerëzve që nuk dëgjojnë. Sot, gjuha e shenjave përdoret nga miliona njerëz në mbarë botën, prandaj është e një rëndësie të madhe.

Pse është e rëndësishme të mësoni gjuhën e shenjave?

Edhe pse në fillim mund të duket ndryshe, shurdhimi nuk duhet të jetë një kufizim për zhvillimin e duhur të personit, qoftë në nivel njohës apo emocional. Mësimi i gjuhës së shenjave është shumë i dobishëm për personin që vuan nga shurdhim, përveç zhvillimit që mund të ketë si në shtëpi ashtu edhe në vetë shkollën. Në rastin e fëmijëve që nuk dëgjojnë, ata mund të mësojnë shpejt gjuhën e shenjave sepse është krejtësisht e natyrshme dhe vizuale. Në këtë mënyrë, LSE bëhet diçka thelbësore në jetën e përditshme të njerëzve që vuajnë nga aftësia e dëgjimit në fjalë, pasi i lejon ata të komunikojnë me njerëz të tjerë dhe të ndihen të aftë për të pasur një jetë sa më normale.

shenjat e gjuhës

Ku mund të mësoni gjuhën e shenjave?

Ashtu si me shumicën dërrmuese të gjuhëve, në rastin e gjuhës së shenjave ka disa nivele në varësi të vështirësisë. Në mënyrë të veçantë, ekzistojnë katër nivele brenda gjuhës së shenjave: A1, A2, B1 dhe B2. Kur mëson këtë lloj gjuhe, personi mund të zgjedhë të ndjekë një nga kurset zyrtare, qoftë personalisht ose online, ose ta bëjë atë lirisht duke ndjekur udhëzues të ndryshëm që ekzistojnë në internet.

Në lidhje me kurset ballë për ballë, duhet thënë se në të gjithë Spanjën mund të gjeni qendra të ndryshme ku mund të mësoni gjuhën. Kursi mund të bëhet ballë për ballë, i përzier ose nga distanca. E mira e këtyre kurseve është se personi mund të ndërveprojë me persona të tjerë që nuk dëgjojnë dhe ta praktikojë gjuhën në një mënyrë optimale.

Në rastin e zgjedhjes për kurse online, Ekzistojnë dy mundësi vërtet të vlefshme dhe të përshtatshme:

 • Signocampus është një platformë për të mësuar gjuhën e shenjave qoftë në kompjuter, në celular ose në tablet. Në këtë platformë mund të gjeni kurse sipas niveleve të ndryshme për të mësuar. Personi i regjistruar në disa nga këto kurse ka akses në mijëra aktivitete dhe video me të cilat mund të përmirësojë gjuhën e tij.
 • Signname është një tjetër platformë e krijuar nga profesionistë në këtë temë dhe kjo ka për qëllim t'i japë fund barrierave të ndryshme që ekzistojnë sot në botën e shurdhimit. Falë kësaj platforme, njerëzit mund të mësojnë gjuhën e shenjave të qetë dhe me ritmin e tyre.

shenjat

Një tjetër mundësi po aq e vlefshme si të mëparshmet dhe shumë e ndjekur sot, është të mësosh gjuhën e shenjave lirshëm përmes internetit. Në Youtube do të keni mundësi të shihni një mori mësimesh që do t'ju ndihmojnë të menaxhoni pa asnjë problem në gjuhën e përmendur. Më pas do të flasim për disa nga kanalet që janë më të vlefshme:

 • Në Infosordos Ju mund të mësoni një fjalor të mirë në atë që i referohet gjuhës së shenjave dhe ta vini në praktikë në fusha të caktuara të jetës së përditshme, si në punë.
 • Një tjetër kanal shumë interesant janë Kurse të gjuhës së shenjave. Përveç aftësisë për të mësuar fjalorin e gjuhës së përmendur, mund të mësoni gjëra të tjera si shprehjet e fytyrës.
 • LSE e lehtë është një tjetër nga kanalet më të mira në YouTube që mund t'ju ndihmojë të mësoni gjuhën e shenjave. Në këtë kanal keni video të shumta që do t'ju ndihmojnë të bëni forma të ndryshme verbale.

Përveç videove në Youtube, në internet mund të gjeni një numër i mirë faqesh interneti ku mund të mësoni gjuhën e shenjave:

 • fondacioni CNSE Ka një numër të madh imazhesh dhe shenjash që mund t'i shkarkoni dhe mësoni.
 • Faqja e internetit Aprenderlenguadesignos.com Është perfekte dhe ideale kur kërkoni materiale mësimore dhe përmirësoni gjuhën tuaj.
 • Një uebsajt i fundit për të rekomanduar është LSE në klasë. Në këtë faqe mund të gjeni një sasi të madhe materialesh për fillimin në gjuhën e fëmijëve.

Përfitimet kur mësoni gjuhën e shenjave

Nuk është e nevojshme të qëndrojmë në faktin se gjuha e shenjave është një mënyrë komunikimi midis njerëzve të shurdhër ose atyre që kanë një lloj humbje dëgjimi. Ka shumë përfitime që sjell njohja e gjuhës së shenjave, si për njerëzit e shurdhër ashtu edhe për vetë ata që dëgjojnë:

 • Gjuha e shenjave është vizuale, prandaj ndihmon për t'u përmirësuar si perceptimi ashtu edhe fusha vizuale të personit në fjalë.
 • Ka qenë e mundur të demonstrohet se gjuha e shenjave mund ta ndihmojë personin përmirësoni aftësitë tuaja artistike siç është rasti me muzikën.
 • Trajtimi i gjuhës së shenjave pa problem mund ta ndihmojë personin të përmirësohet në nivelin e komunikimit. Në mënyrë tipike, personi që përdor gjuhën e shenjave është një komunikues i mirë dhe ka aftësi të mira sociale.
 • Përdorimi i mirë i gjuhës së shenjave ka përfitime të mëdha për sa i përket shëndetit të trurit: përmirëson kujtesën, shkathtësinë mendore dhe të kuptuarit.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.