Si të menaxhojmë emocionet

menaxhim emocional

Shtë e rëndësishme të mësoni të kontrolloni emocionet tuaja në mënyrë që ato të mos jenë ato që ju kontrollojnë. Ndoshta në një moment të jetës suaj keni pasur një reagim emocional më intensiv nga sa prisnit, por nuk keni qenë në gjendje ta kontrolloni atë. Possibleshtë e mundur që ai reagim të ketë ndikuar në atë që keni dashur të arrini në një moment të caktuar. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të menaxhoni emocionet tuaja dhe të mos lejoni që ata t'ju kontrollojnë ju.

Emocionet mund t'ju ndalojnë ose të marrin përsipër, ju duhet të zgjidhni midis disa strategjive për të zvogëluar ndikimin tek ju, kështu që të mundeni ju kuptoj më mirë si brendësinë tuaj dhe çfarë po ndodh rreth jush.

A ju kontrollojnë emocionet?

Ne duam të fillojmë pikën e lidhjes me disa fjali mjaft shpjeguese:

 • Ju mund të jeni pronari i asaj që bëni, por kurrë i asaj që ndjeni. - Gustave Flaubert
 • Jeta është 10% e asaj që ju ndodh dhe 90% e mënyrës se si reagoni ndaj saj. - Charles R. Swindoll

menaxhim emocional

Ju nuk mund t’i kontrolloni ndjenjat tuaja, por mund të mësoni t’i rregulloni ato. Ju mund të mendoni për të gjithë aktivitetin që ndodh në trurin tuaj sikur të ishte në një nga katër gjendjet njohëse:

 • Një gjendje frike që sjell sjellje në luftë, fluturim, ngrirje ose reagim të tepruar. Frika e vërtetë krijon një reagim të pamenduar që pushton trurin tonë. Reagimi fiziologjik është ritmi i ngritur i zemrës dhe presioni i gjakut, çlirimi i adrenalinës dhe frymëmarrja e shpejtë. Mund të përjetoni vizion tuneli, ndryshime të temperaturës dhe dridhje. Mendimi juaj do të ndërpritet.
 • Gjendja emocionale nuk është aq serioze sa frika, por ende ndihet fort. Ju mund të dukeni të qetë, jo në sjellje të frikshme, por përsëri ndjeni emocione të forta të tilla si dashuria, urrejtja, urrejtja, turpi, gëzimi, kotësia ose negativiteti. Gjendja emocionale mund të kapërcehet nga gjendja e frikës së papërpunuar. Një gjendje emocionale e fluturimit merr përsipër gjendjen racionale.
 • Gjendja racionale arrihet kur mendimi intensiv shfaqet pa shumë shqetësim emocional.
 • Gjendja e të qenit i mençur arrihet kur të jemi në gjendje të mendojmë në mënyrë racionale, të informuar, por jo të supozuar nga emocionet dhe frika jonë. Mendja, ajo aftësi për të vëzhguar shumë mendime dhe ndjenja të njëkohshme, siguron aftësinë për të vëzhguar dhe lejon trurin tonë të lartë të përcaktojë përgjigjen më të mirë.

Gjendja e të qenit i mençur është gjendja e dëshiruar, pasi na lejon të ndjehemi fort pa sakrifikuar racionalitetin tonë. Si me çdo këshillë, situata juaj është unike dhe duhet të eksperimentoni dhe përshtatni metodat që i përshtaten nevojave tuaja.

Afati kohor i rregullimit emocional

Përgjigja juaj emocionale kalon nëpër faza të shumëfishta. Nëse emocionet tuaja ju shpëtojnë ose nëse keni një përgjigje të mençur, kjo varet nga përgatitja juaj. Sa më shumë që të jetë e mundur, ju doni të përgatiteni për përgjigjen para situatës, pasi emocionet e forta ka më shumë të ngjarë të dalin jashtë kontrollit sa më vonë të ndërhyni.

menaxhim emocional

Para një situate emocionale, bëni të gjitha sa më poshtë:

 • Ndërtoni qëndrueshmërinë tuaj emocionale.
 • Praktikoni aftësitë e rimëkëmbjes fizike dhe mendore.
 • Forconi vëmendjen dhe distancimin njohës.
 • Ulni frekuencën ose shmangni situatat specifike emocionale fare.
 • Identifikoni situatat më të zakonshme dhe të vështira që nuk mund të shmangen dhe për secilin, zhvilloni dhe praktikoni përgjigje të mençura.

Dhe atëherë duhet të keni parasysh këshillat e mëposhtme:

 • Situata fillon: fillon një situatë emocionale, e shkaktuar nga një situatë reale, e mbajtur mend ose e imagjinuar. Trupi juaj mund të fillojë të përgjigjet pa vetëdijen tuaj. Ndërgjegjësimi përmirëson ndërgjegjësimin më herët dhe ndihmon në zvogëlimin e përgjigjes fizike. Reduktimi i dobësive dhe / ose një gjendje emocionale e ngarkuar pozitivisht do të zvogëlojë ose parandalojë reagimin.
 • vëmendje: vëmendja juaj është përqendruar në situatën. Emocionet tuaja mund të dalin jashtë kontrollit më shpejt sesa mund të përgjigjeni me mendjen tuaj të mençur. Ju mund të modifikoni reagimet ekzistuese emocionale për t'u përgjigjur në mënyrë më produktive përmes praktikës, duke përfshirë tërheqjen e vëmendjes tuaj më shpejt. Teknikat e rikuperimit fizik do të ndihmojnë në zvogëlimin e adrenalinës ose përgjigjeve të tjera fizike.
 • Vlerësimi: vlerëson dhe interpreton situatën emocionale. Skenari para-planifikimit ju lejon të klasifikoni situatën tuaj emocionale. Pasi të klasifikohet, një zgjidhje e para-planifikuar zbatohet më shpejt.
 • Përgjigje: ju përgjigjeni me mendjen emocionale ose mendjen e mençur, në varësi të përgatitjes. Mendja emocionale nuk rregullon sistemet e përgjigjes (mendore, të sjelljes, fiziologjike, emocionale). Lëreni situatën dhe praktikoni shërimin fizik. Mendja krijon vetëdije dhe distancë emocionale si vëzhgues sesa si pjesëmarrës, duke lejuar që mendja juaj e mençur të vëzhgojë emocionet dhe të mendojë në mënyrë racionale.
lloje të ndryshme të emocioneve
Artikulli i lidhur:
Llojet e emocioneve: kuptojini që të jenë më të mirë

Zhvilloni qëndrueshmërinë tuaj emocionale

Vulnerabilitetet ju bëjnë më pak elastik emocionalisht. Dobësitë dhe strategjitë për t'i zvogëluar ato renditen më poshtë:

 • Të lënë pas dore emocionalisht. Ndërtoni emocione pozitive. Keni mendime, pohime dhe përvoja pozitive që ndihmojnë në ekuilibrimin e përvojave të ashpra. Shmangni situatat që shkaktojnë zemërimin dhe mësoni ta njohni zemërimin si një emocion joproduktiv.
 • Mungesa e besimit. Ndërtoni dominimin. Merrni pjesë në aktivitete që ju ndihmojnë të ndiheni kompetent dhe efektiv. Kjo lufton pafuqinë dhe pashpresën dhe kultivon vetë-efikasitetin.
 • Mirëqenia fizike. Mbani mendjen dhe trupin tuaj të shëndetshëm përmes vizitave të rregullta te mjeku, dietës dhe ushtrimeve fizike. Imunitet i ulët dhe i prekshëm nga sëmundja. Bëni vizita të rregullta te profesionistët e duhur shëndetësor.
 • Zemërimi ose stresi. Mos hyni në një situatë të re me emocione të forta. Shmangni ose vononi, nëse është e mundur. Praktikoni ndërhyrje të tjera, përfshirë relaksimin ose meditimin.
 • Vetmia. Rrethohuni me miqtë dhe jini të mirë dhe të dobishëm për të tjerët sa më shumë që të jetë e mundur.
 • I lodhur ose i lodhur. Planifikoni përpara për të fjetur 7-9 orë në natë. Ushtroni rregullisht për të pasur efektet emocionale të aktivitetit fizik.

menaxhim emocional

Importantshtë e rëndësishme në të njëjtën mënyrë që të emërtoni emocionet tuaja, që t'i etiketoni ato, që të dini se çfarë ju ndodh dhe pse ju ndodh. Në këtë mënyrë ju mund t’i parashikoni ato emocione para se të ndodhin dhe do të jetë shumë më e lehtë për t’i kontrolluar sa më mirë.. Ndjeni secilin emocion që të jetë në gjendje ta njohë atë dhe në atë mënyrë do të bëheni më ekspert në emocionet tuaja dhe se si ato ndikojnë tek ju nga brenda dhe nga jashtë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.