Si të hapni temën e bisedës

Temat e bisedës në grup

Të kesh një person përballë dhe të mos kesh një temë bisede është një nga ndjenjat më komplekse dhe më të vështira për t'u marrë në një nivel emocional. Pavarësisht nëse është një person që ju tërheq fizikisht apo është thjesht dikush me të cilin dëshironi të flisni. Është e rëndësishme të keni disa burime për të pasur një temë bisede.

Për shumë njerëz është një pengesë për të qenë në gjendje të krijojnë marrëdhënie me njerëz të tjerë. Meqenëse është e pakëndshme të kesh një person përballë dhe të mos dish të hapësh temën e bisedës, nuk mund të mohohet. Sidomos nëse keni përballë dikë që ju tërheq, që ju duket interesant dhe që dëshironi të bëni përshtypje.

Një heshtje e pakëndshme që mbush atmosferën, që të bën të përsërisësh gjeste të pakuptimta dhe që përhapet tek personi që ke përballë. Diçka që mund të bëhet problem për t'u socializuar, sepse në ato biseda të dështuara vetëvlerësimi po bie pak nga pak.

Nëse ndodh shumë dhe keni vështirësi të futeni në biseda, këto këshilla do t'ju ndihmojnë. Burimet dhe mjetet me të cilat mund të mësoni të komunikoni me njerëzit e tjerë. Truket për të ngritur tema të bisedës dhe për të shijuar bisedat me të vërtetë interesante me çdo lloj personi me të cilat duhet të përballesh.

Fillimi i temave të bisedës

Mos censuroni asnjë temë bisede

Ju mund të mendoni se disa tema nuk janë interesante dhe po krijoni një listë të ndaluar. Diçka që padyshim zvogëlon shanset tuaja, sepse sipas të gjitha gjasave në çdo moment mund të lindë një bisedë e mrekullueshme nga diçka vërtet e parëndësishme. Të jesh më interesant nuk do të thotë të jesh në gjendje të flasësh vetëm për çështje kulturore.

Të jesh në gjendje të vazhdosh një bisedë për çdo temë, pavarësisht sa absurde mund të duket, është ajo që mund të bëjë ndryshim. Sepse nuk e dini kurrë se çfarë i pëlqen tjetrit dhe për këtë arsye nuk duhet të nënvlerësoni asnjë temë bisede. Mos censuroni asnjë temë bisede, përveç nëse mund të jetë tepër i diskutueshëm. Vetëm me këtë lista juaj e temave shumëfishohet në mënyrë eksponenciale.

Gjeni një pikë të përbashkët

Një bisedë mund të jetë krejtësisht e mërzitshme kur nuk ka interes të përbashkët. Derisa ajo temë që kthen tabelat, arrin pika e përbashkët që ju ndihmon të mbani një bisedë që mund t'ju interesojë të dyve. Çelësi është të merreni me shumë tema, flisni për interesat, hobi, shijet tuaja muzikore. Ndoshta në një moment vjen ai interes i përbashkët që e kthen bisedën në një bisedë interesante.

Mbani një mendje të hapur ndaj hobive të reja

Ndonjëherë nuk është e lehtë të gjesh një gjuhë të përbashkët, thjesht sepse të gjithëve u pëlqejnë gjëra të ndryshme. Në këtë rast, para se të hiqni dorë, mund të tregoni interes për atë që ata po shpjegojnë në një mënyrë të thjeshtë. Nëse personi tjetër është i apasionuar pas makinave, për shembull, dhe flet me ju për shumë terma që nuk i dini, Futni një frazë për ta kthyer bisedën.

Në vend që ta lini të flasë pa dëgjuar se çfarë thonë ata, hiqni dorë dhe mendoni se si të dilni nga ai takim, lëreni të ditur se nuk keni asnjë ide për makinat, por që dëshironi të dini diçka më shumë për llojet e karburanteve. , për shembull. Në këtë mënyrë, shoku juaj zbulon se ju keni një interes për të, edhe nëse nuk ju intereson se për çfarë po flet.

Si të filloni një temë bisede

Prezantoni pyetje të hapura dhe gjithmonë pozitive

Ndoshta bashkëbiseduesi juaj ka më shumë vështirësi në zhvillimin e një bisede se ju, gjë që ju bën edhe më të imagjinuar. Për të krijuar një bisedë, është thelbësore të përdorni pyetje të hapura dhe pozitive, të cilat çojnë në një përgjigje të hollësishme. Në vend që ta pyesni nëse i pëlqen Sushi, përgjigja e të cilit është thjesht po ose jo, pyesni nëse i pëlqen ushqimi nga vendet e tjera.

Me atë ndryshim delikate, ju do të krijoni një bisedë rreth ushqimit që mund të çojë në shumë tema të tjera. Ushqimi është një pikë e përbashkët me shumë njerëz, pasi shumica e tyre duan të hanë dhe kjo është një domosdoshmëri. Ndaj kërkoni momentin dhe mos e humbisni rastin.

Çështje emocionale

Kur përpiqeni të krijoni një marrëdhënie intime me një person tjetër, është thelbësore të zgjidhni mirë temën e bisedës. Si dhe të dish se si të zbulosh se kur të kalosh në çështje më personale. Çështje emocionale që krijojnë një ndjenjë pozitive Ato mund t'ju bëjnë të krijoni një marrëdhënie të ngushtë.

Pra, nëse vjen koha dhe rrethanat e lejojnë, prezantoni tema emocionale si familja, hobi, udhëtimet dhe fëmijëria. Kjo është ajo që njihet si FAVI, tema bisedash që ju bëjnë të shprehni emocionet, ëndrrat dhe përvojat tuaja. Çfarë ju lejon të lidheni me personin me të cilin po bisedoni, në një mënyrë që krijon një lidhje emocionale mes të dyve.

Përgjigjuni, edhe nëse nuk ju pyesin

Shumë njerëz flasin kompulsivë, kjo është shpesh një çështje nervozizmi. Kjo bën që një temë që mund të bëhet një bisedë e mrekullueshme të bëhet monolog në të cilin ndërhyn vetëm një person. Mund ta shmangni lehtësisht, mos mendo se do jesh egocentrik, behet fjale vetem per nderhyrje ne bisede.

Gjithashtu përfitoni nga rasti për të treguar një anekdotë për veten tuaj. Kur është radha juaj për të folur, shmangni fjalitë e shkurtra dhe të mbyllura që çojnë në fund të bisedës. Nëse e keni fjalën për ushqim, në vend që të thoni se ju pëlqen edhe Sushi, tregoni një anekdotë. Flisni për restorantin tuaj të preferuar japonez, Sa kohë keni që shkoni? Nga atje, mund të dalë një datë tjetër në të cilën do të vizitoni atë vend që ju intereson të dyve.

Sjellja e temave të bisedës ndihmon për të njohur njëri-tjetrin

Bëni kujdes me gjuhën e trupit

Ajo që thoni është e rëndësishme, aq më tepër se si e thoni dhe çfarë shpreh trupi juaj kur e thoni atë. Pavarësisht se sa shumë flisni, sado interesante të jetë biseda juaj, Nëse shprehja e trupit tuaj nuk e shoqëron atë, do të jetë shumë e vështirë të krijoni një lidhje me personin tjetër. Trupi juaj flet për ju, sytë tuaj, duart tuaja, pozicioni i trupit tuaj.

Këshilla për tu shprehur më mirë
Artikulli i lidhur:
Si të shpreheni më mirë? 7 këshilla për t’ju ​​bërë të kuptoni

Praktika është çelësi i suksesit, shijoni shoqërinë e njerëzve të tjerë dhe pak nga pak do të zbuloni kënaqësinë e bisedave për çdo temë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.