Si të organizohemi

Mësoni si të organizoheni më mirë

Organizimi është thelbësor për të qenë në gjendje të përfitoni nga koha... nëse jetoni gjithmonë me ndjenjën se jeni me nxitim dhe se nuk keni kohë për asgjë, diçka nuk shkon, duhet të organizoni mendjen tuaj kështu. se jeta juaj është e rregullt! Normalisht kur shumë gjëra fillojnë dhe asgjë nuk përfundon, kur njeriu ndjen se mendja është e shpërndarë dhe se ju nuk dini nga të filloni për të mos i përmirësuar kurrë gjërat... kështu që duhet të filloni duke strukturuar ditët tuaja për të mbuluar gjithçka që ju nevojitet.

Sepse të mbulosh gjithçka nuk do të thotë që në 24 orë duhet të kryesh një listë të pafund detyrash dhe derisa t'i bësh të gjitha, mos shkoni në shtrat. Jo. Nuk bëhet fjalë për këtë. Bëhet fjalë për prioritizimin e aktiviteteve dhe detyrave që kanë vërtet rëndësi dhe për të bërë nesër ose në një moment tjetër ato që ndoshta mund të presin. Të gjithë kemi 24 orë dhe shfrytëzimi maksimal i tyre varet nga ju. Pra, ne do t'ju tregojmë se si të organizoheni.

Mund të keni rezultate më të mira në më pak kohë dhe me më pak lodhje, por për këtë ju duhet të filloni punën. Ajo që do t'ju shpjegojmë më pas do të jetë e dobishme për jetën tuaj personale, profesionale ose akademike. Kështu, me kalimin e kohës do të filloni të keni një mirëqenie më të mirë fizike dhe psikologjike... po, sigurohuni që rendi të mos bëhet obsesion.

Mos i humbisni të gjitha këshillat që do t'ju japim më poshtë në mënyrë që koha juaj e vlefshme të përdoret më mirë dhe gjithashtu të zbuloni të gjitha avantazhet që ka planifikimi në ditët tuaja. Të mësosh të organizosh është një aftësi që mund ta mësosh dhe mund ta fitosh, thjesht duhet të duash ta bësh!

Eliminoni shpërqendruesit

Mënyra më e mirë për të eliminuar shpërqendruesit është shmangia e tyre. Harrojeni multitasking dhe filloni të organizoni detyrat. Mos bëni një pa e përfunduar një tjetër më parë. Nëse ndërprisni njërën ose hidheni nga një gjë në tjetrën brenda një kohe të shkurtër, mendja juaj nuk do të ketë pasur kohë të fokusohet në asnjë prej tyre. Për ta bërë këtë, përqendroni të gjithë vëmendjen tuaj në çfarë po bëni tani dhe eliminoni shpërqendrimet dhe ndërprerjet.

Bëni gjërat vazhdimisht dhe një gjë në të njëjtën kohë. Për shembull, nëse jeni duke bërë një aktivitet, mos lexoni email ose përgjigjuni mesazheve me tekst... Përfundoni atë që keni përpara dhe eliminoni çdo gjë që mund të prishë përqendrimin tuaj në atë moment, pasi nëse prishet, do të duhet më shumë kohë për t'u rifokusuar.

Një orë ndihmon për t'u organizuar mirë

Urgjenca nuk është njësoj si e rëndësishme

Kur mendojmë se gjithçka është urgjente, harrojmë atë që ka vërtet rëndësi në jetë. Ajo që është urgjente pothuajse gjithmonë mund të presë dhe ajo që është e rëndësishme duhet të ketë prioritet. Për shembull, duke telefonuar nënën tuaj, duke u kujdesur për shëndetin tuaj duke ushtruar, shkoni për një shëtitje në natyrë për të rimbushur bateritë ose të shkoni ta shihni djalin tuaj në lojën e tij, është ajo që është me të vërtetë e rëndësishme.

Ajo që është urgjente, si një raport që nuk mund të presë, në fakt mundet... Por nëse organizoheni mirë, me siguri do ta bëni pa stres brenda kohës së parashikuar dhe do të keni kohë edhe për atë që ka vërtet rëndësi.

Planifikoni jetën tuaj me një axhendë

Një axhendë nuk mund të mungojë në jetën tuaj, është thelbësore jo vetëm ta organizoni atë, por edhe të organizoni mendjen tuaj. Gjëja më e mirë është që ju shkon gjithmonë dhe është në letër, shmangni axhendat elektronike që, megjithëse është e vërtetë që duken më komode, lidhet më pak me organizimin mendor.

Shkruani çdo detyrë që ju del, planifikoni ditët e javës dhe përpiquni ta bëni atë një axhendë javë pas jave për të qenë në gjendje të shihni detyrat javore që duhet të kryeni me një hap.

Nëse jeni një nga njerëzit që preferoni teknologjinë, megjithëse nuk është opsioni më i mirë, është më mirë se asgjë dhe mund të aktivizoni gjithmonë njoftimet që të mos ju ndodhë asgjë. Megjithëse komoditeti i axhendës elektronike luan truket me kujtesën tuaj, kështu që nëse punoni duke u përpjekur të mbani mend gjërat duke parë axhendën tuaj, shumë më mirë.

Të shikosh tre herë në ditë është ideale: një në mëngjes për të organizuar ditën tuaj, një tjetër në mesditë për të modifikuar atë që është e nevojshme dhe një tjetër natën për të organizuar ditën e nesërme dhe për të bërë modifikimet e nevojshme.

Me kalimin e kohës mund ta organizoni veten më mirë

Kur ju duhet të shkruani një detyrë të madhe, bëjeni atë me hapa të vegjël në mënyrë që të dini se çfarë duhet të bëni në çdo moment. Mos dëshironi të mbuloni më shumë sesa mund të bëni vërtet.

Mbani në mend se do të ketë ditë kur mund të performoni më shumë se të tjerët. Kjo do të thotë, do të ketë ditë kur mund të kryeni më shumë detyra se të tjerët dhe asgjë nuk ndodh. Jepni përparësi asaj që është me të vërtetë e rëndësishme dhe të tjerat, kërkoni një boshllëk tjetër në axhendën tuaj për ta realizuar atë dhe kështu organizojeni atë pa ju ngecur në kokë.

Kontrolloni dhe zgjidhni problemet që kanë lindur

Në jetë është normale që të lindin probleme dhe kur një ditë ose një javë ka mbaruar, ju mund të rishikoni ditën tuaj dhe të zbuloni pengesat me të cilat keni pasur të përballeni. Nëse keni ende probleme, kaloni pak kohë në ditë për të gjetur një zgjidhje.

Mund të zgjoheni herët për t'u organizuar më mirë

Mendoni për qëllimet, nëse duhet t'i riformuloni ato, nëse ju mungonte energjia, nëse i keni dhënë përparësi gjërave që nuk duhet, nëse keni marrë më shumë kohë nga ç'duhej për të. bëni një detyrë që mendonit se do t'ju merrte më pak, etj. Pasi t'i zbuloni këto probleme, mendoni se si t'i zgjidhni ato në mënyrë që, nëse shfaqen përsëri, t'i zgjidhni ato më mirë dhe në mënyrë më efektive.

Dhe mbani mend, kur duhet të bëni një detyrë, mos mendoni "duhet të bëj", ndryshoni dialogun tuaj të brendshëm në "Unë do të doja ta bëja darkën gati para orës 8" ose "Do të doja që dhoma ime e gjumit të pastrohet kështu. pasdite”. Janë ndryshime delikate në dialogun e brendshëm që do t'ju lejojnë të ndaloni zvarritjen e kohës tuaj dhe të përfitoni prej saj me më shumë energji dhe besim në veten tuaj dhe. në kapacitetin tuaj organizativ dhe për të bërë gjërat siç duhet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   anonim dijo

    Faleminderit shumë, është një kontribut i dobishëm për rritjen personale