Si të rrisni vetëvlerësimin personal duke qenë vetvetja

Zbuloni se si të rrisni vetëvlerësimin personalUn uria për vërtetësinë na udhëzon në të gjitha moshat dhe aspektet e jetës. Të gjithë përpiqemi të jemi besnikë ndaj vetvetes.

Kjo autenticitet është një gur themeli i shëndetit mendor pasi lidhet me shumë aspekte të mirëqenies psikologjike, duke përfshirë vetëvlerësimin.

Sidoqoftë, kirurgjia kozmetike, ilaçet psikotrope, ndryshimet e vazhdueshme ose steroidet për të fituar muskuj, u bëjnë jetën shumë vetave një falsifikim i pastër.

Shtë një lloj epidemie. Ka njerëz që nuk e jetojnë veten e tyre më të thellë. Rezultati përfundimtar është një ndjenjë e zbrazëtisë.

Çfarë është vërtetësia?

Autenticiteti duhet të jepet në dy aspekte themelore:

1) Vetë-ndërgjegjësimi: njohja e motivimeve, emocioneve, preferencave, aftësive dhe dobësive tuaja.

2) Sjellja në përputhje me vlerat tuaja, madje edhe në rrezik kritikash ose refuzimesh.

Përfitimet e të qenit autentik.

Psikologët Michael Kernis dhe Goldman ishin në gjendje të matnin vërtetësinë dhe të zbulonin se ajo shoqërohet nga një morinë e përfitimeve.

Njerëzit të cilët kanë rezultate të larta në profilin e vërtetësisë:

1) Ata kanë më shumë gjasa t'i përgjigjen vështirësive me të strategji efektive të përballimit, në vend se të përdorësh droga, alkool ose zakone të tjera vetëshkatërruese.

2) Ata kanë marrëdhënie të kënaqshme.

3) Ata kënaqen një ndjenjë e fortë e vetëvlerësimit.

4) Ata janë më të sigurt në sfidat e tyre dhe janë më këmbëngulës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kenit Estrella Ruiz Saucedo dijo

    shkëlqyeshëm "!!

bool (e vërtetë)