Si të shkruani një letër pretendimi efektive

letër pretendimi

Një letër ankese është një mënyrë efektive për të paraqitur një ankesë të caktuar ose për të zgjidhur një problem. Në vendin tonë ka lloje të ndryshme letrash kërkesash. Në çdo rast, është e rëndësishme të ndiqni një sërë hapash kur bëhet fjalë për ta bërë një letër kërkesë të suksesshme dhe për të përmbushur misionin e saj.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju ndihmojmë që të mundeni shkruani ose kompozoni një letër pretendimi në mënyrën më efektive të mundshme.

Çfarë duhet të keni parasysh kur shkruani një letër pretendimi

 • Gjëja e parë është që shkrimi të jetë i qartë dhe konciz. Gjithashtu, duhet të jeni të drejtpërdrejtë dhe të mos i përzieni fjalët kur shpjegoni problemin. Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është që marrësi i letrës të kuptojë gjithçka në mënyrë të qartë dhe të thjeshtë.
 • Një tjetër nga këshillat kur shkruani letrën është të jeni të respektueshëm dhe miqësor. Gjuha e përdorur nuk duhet të jetë fyese dhe ju duhet të shmangni sharjet në çdo kohë. Në këtë mënyrë, marrësi do ta marrë letrën seriozisht dhe drejtpërdrejt.
 • Një tjetër element i rëndësishëm kur shkruani një letër ankese është të jepni një sërë provash që ndihmojnë në mbështetjen e pretendimit në fjalë. Shembuj të këtyre testeve mund të jenë faturat, biletat ose shënimet e dorëzimit. Prova të tilla do të lejojnë që ankesa të pranohet.
 • Një këshillë e fundit do të ishte të kërkoni një zgjidhje në lidhje me ankesën e vendosur. Është mirë të caktoni një afat në mënyrë që marrësi të mund t'i përgjigjet letrës së kërkesës.

Siç e keni parë, është e rëndësishme të ndiqni një sërë hapash dhe udhëzimesh kur shkruani një letër kërkesë. Ajo që ka vërtet rëndësi është të shkruani problemin ose ankesën në mënyrë të qartë dhe koncize në mënyrë që të merrni përgjigjen më të mirë të mundshme.

kerkese

Si të shkruani një letër pretendimi efektive

Përmes një letre pretendimi, një person do të shprehet zyrtarisht një ankesë ose denoncim të caktuar. Normalisht, letra në fjalë i drejtohet një kompanie të caktuar ose një subjekti zyrtar. Nëse dëshironi të shkruani një letër pretendimi efektive, mos humbisni detajet e udhëzimeve dhe këshillave që duhen ndjekur:

 • Gjëja e parë që duhet të bëni është të identifikoni arsyen e ankesës ose problemit. Është mirë që të bëni një listë të problemeve të ndryshme që keni dhe pasojave që kanë probleme të tilla në baza ditore. Ky lloj informacioni është thelbësor kur shkruani letrën e kërkesës.
 • Pika e dytë do të përbëhet nga shkrimi i letrës në fjalë. Shkrimi duhet të jetë sa më i qartë që të jetë e mundur, ndërsa është i përshtatshëm, për sa i përket informacionit. Mos harroni të vendosni emrin tuaj pranë adresës dhe numrit të telefonit. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të vendosni problemet e ndryshme dhe arsyen për të cilën shkruani letrën e kërkesës.
 • Pasi kam hartuar letrën dhe ju keni mbaruar, duhet ta dërgoni tek kompania në fjalë. Sipas rregullave të kompanisë në fjalë, ju mund ta bëni këtë me postë të rregullt ose email. Në disa raste është gjithashtu e mundur të bëhet personalisht.

Nëse ndiqni këto udhëzime ose hapa, do të jeni në gjendje të shkruani një letër pretendimi plotësisht efektive që do t'ju ndihmojë të zgjidhni problemin që keni. Mos harroni se teksti në fjalë duhet të jetë sa më i qartë për të marrë përgjigjen më të mirë të mundshme.

Çfarë strukture duhet të ketë një letër kërkesë?

 • Informacioni i kompanisë ose subjektit të cilit i drejtohet letra duhet të shkruhet në letrën, konkretisht emrin dhe adresën. Ju gjithashtu duhet të vendosni datën në të cilën është shkruar letra.
 • Menjëherë më pas duhet vënë një përshëndetje e tipit: “Zotëri i nderuar” e më pas me dy pika. Pastaj vjen ajo që njihet si Trupi i letrës, në të cilën duhet të shkruani atë që ka ndodhur dhe pakënaqësinë që ekziston për të. Në trup duhet të jesh i qartë dhe të arrish te pika.
 • Pjesa e fundit e letrës është ajo që njihet si Lamtumirë. Në të vihet një frazë e tipit: "Unë them lamtumirë" e ndjekur nga nënshkrimi. Ju mund ta vendosni fjalën tuaj të vërtetë përpara se të nënshkruani.

leter ankese

Shembull i një letre pretendimi

Është mirë të mbani mend se një letër pretendimi nuk është gjë tjetër veçse një dokument, me të cilën një person tregon pakënaqësinë e tij me shërbimin që ka marrë nga një kompani ose subjekt. Është një mënyrë që njerëzit duhet të shprehin pakënaqësinë e tyre për cilësinë e dobët të një produkti ose shërbimi të dobët. Qëllimi i letrës së kërkesës është gjithmonë një zgjidhje që kënaq personin që e shkruan atë.

Një shembull i një letre pretendimi mund të jetë ai në të cilin situata në fjalë përshkruhet në mënyrë të përsosur, së bashku me një sërë detajesh të fakteve që motivojnë ankesën ose denoncimin në fjalë. Letra e kërkesës duhet të nënshkruhet nga personi që shkruan dokumentin dhe të përmbajë një sërë të dhënash në mënyrë që kompania ose subjekti të mund të kontaktojnë. Shkrimi duhet të jetë sa më i plotë, ndaj është mirë të bashkëngjitni bileta blerjeje, fletë-dorëzimi, fatura.

Siç kemi thënë më parë, Është thelbësore që shkrimi të jetë i qartë dhe konciz. Ajo që synohet është që kompania të lexojë pretendimin pa problem dhe të kuptojë të gjithë problemin. Një aspekt tjetër për t'u rishikuar është se letra duhet të dërgohet me postë të certifikuar në mënyrë që marrësi ta marrë atë pa asnjë problem. Një këshillë e fundit do të ishte leximi i të gjithë legjislacionit që është në fuqi për problemin e ngritur. Në këtë mënyrë, do të jetë shumë më e lehtë për të shkruar letrën dhe për të marrë një zgjidhje të kënaqshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.