Si të shpreheni më mirë? 7 këshilla për t’ju ​​bërë të kuptoni

Të shprehesh mirë do të jetë e lehtë nëse praktikoni me dikë

Të shprehesh mirë është arti i lidhjes me të tjerët. Ndoshta ju pëlqen të flisni me të tjerët, por keni probleme të shprehni mirë veten, kështu që ne do të shpjegojmë se si të shpreheni më mirë, duke ju dhënë 7 këshilla për t'ju bërë të kuptoni. Ka njerëz që kur shprehen duket se e bëjnë këtë natyrshëm, por në shumë raste ata kanë mësuar ta bëjnë këtë në mënyrë që të jenë të suksesshëm në dialogun e tyre. Të shprehesh mirë kërkon përqendrim dhe lustroni disa zona ku mund të dështoni.

Gjuha e duhur na ndihmon të shpjegojmë dhe kuptojmë gjërat. Në këtë mënyrë ne bëhemi të vetëdijshëm për mesazhin që do të transmetohet dhe atë që merret, me informacion konkret. Ne mund ta përshtatim gjuhën tonë me rrethanat aktuale, por shprehja është thelbësore për të shmangur konfuzionin në dialog ose keqinterpretimin e gjërave.

Këshilla për tu shprehur më mirë dhe për ta bërë veten të kuptueshëm

Isshtë e zakonshme që ndonjëherë bëni gabime në shprehje dhe kur ato ndodhin, mund të krijojë konfuzion tek dërguesi dhe marrësi. Mund të ketë mesazhe që janë të vështira për t'u kuptuar dhe kuptuar, kjo është arsyeja pse shprehja në dialog është kaq e rëndësishme. Tjetra ne do t'ju japim disa këshilla në mënyrë që të shpreheni më mirë dhe të kuptoheni me sukses. Nëse zakonisht keni probleme në të folur, mos i humbni detajet dhe vini në praktikë pikat e mëposhtme çdo ditë.

Flisni më ngadalë

Kjo është thelbësore për të pasur një shprehje të mirë: flisni më ngadalë. Kështu që ju do ta bëni më të qartë dhe do të mendoni më mirë atë që doni të thoniMe Nuk konsiston në marrjen e shumë pauzave, por të folurit më ngadalë, por në të njëjtën kohë mund të keni një dialog harmonik dhe të kuptueshëm.

Provoni pa pushim dhe pak nga pak do të dalë natyrshëm. Kur ngadalësoni fjalimin tuaj nuk ka pse të jetë një gjë e keqe për dëgjuesit tuaj nëse e bëni atë si duhet. Do t'ju japë autoritet në fjalimin tuaj dhe do të jeni në gjendje të shprehni më mirë të gjithë mesazhin tuaj.

Mund të shpreheni më mirë duke praktikuar me dikë që i besoni

lexo me zë të lartë

Herë pas here, është një ide e mirë të lexoni me zë të lartë. Shtë një mënyrë për të edukuar zërin tuaj dhe për të fituar aftësinë për të folur më mirë. Të bësh ushtrime të leximit me zë do të të ndihmojë të flasësh siç duhet dhe të shprehesh më mirë. Shumë ju do të stimuloni imagjinatën dhe kreativitetin duke përmirësuar rrjedhshmërinë tuaj verbale dhe gjithashtu duke përmirësuar kapacitetin tuaj emocional.

Merr frymë mirë për tu shprehur më mirë

Nëse merrni frymë mirë, do të mësoni të flisni më mirë. Shtë një mënyrë tjetër për të edukuar zërin tuaj dhe për të ruajtur tonin dhe ritmin e duhur gjatë gjithë kohës. Ka teknika të frymëmarrjes që do t'ju lejojë të përmirësoheni në këtë aspekt dhe të jeni në gjendje të shpreheni me gojë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Vendos zërin

Ky veprim është veprimi dhe efekti i importimit të tingullit të zërit tuaj nga kordat tuaja vokale. Fiksoni zërin në kordat tuaja vokale dhe lini që tingulli të dalë pastër. Në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë që mund ta bëni zërin tuaj të jehojë përmes qiellzës së butë ose qiellzës së butë.

Quhet importim sepse nxjerrja përdoret për të prodhuar tingullin në maksimum dhe me përpjekjen minimale. Do të keni një volum të shkëlqyeshëm të zërit pa u sforcuar apo dëmtuar kordat zanore. Anothershtë një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për ju që të shpreheni më mirë.

Praktikoni shqiptimin

Duket e lehtë, por nuk është kështu. Nëse doni të flisni mirë dhe të shpreheni më mirë, është e rëndësishme që të brendësoni modelin e lëvizjes së muskujve të kyçit tuaj kur jeni duke folur. Bëni atë pa gabime. Ju do të jeni në gjendje ta përmirësoni atë vetëm nëse praktikoni, duke i kushtuar vëmendje gabimeve që mund të bëni.

Vini në praktikë këshillat tona për t'u shprehur më mirë

Për shembull, mund të regjistroni veten në video ose audio ndërsa flisni dhe pastaj të shikoni gabimet që keni bërë dhe ribërë fjalimin duke i lustruar atoMe Nëse praktikoni çdo ditë do të keni zakonin që t’i kushtoni vëmendje shqiptimit tuaj dhe pak nga pak do të bëni më pak gabime.

Një ushtrim tjetër mund të jetë që ju të praktikoni fjalimin dhe shprehjen tuaj me një person të besuar i cili mund t'ju ndihmojë të vëreni gabimet që po bëni. Ju gjithashtu mund të shikoni gjuhën tuaj jo-verbale, diçka që është gjithashtu thelbësore për të përmirësuar shprehjen pasi jo vetëm që është e rëndësishme ... nëse jo edhe si ta them. Me teknikën e regjistrimit të vetes në video ju gjithashtu mund të përmirësoni shumë pamjen, mos harroni ta bëni atë çdo ditë derisa ta zotëroni atë.

Gjëja e mirë për ta bërë atë para dikujt që keni besim është se mund të praktikoni kur të vijë momenti kur duhet të shpreheni para auditorit, jurisë ose para njerëzve të tjerë që nuk i njihni, por që është e rëndësishme që ata kuptoni mesazhin që po u jepni atyre. Ju gjithashtu mund të punoni turpin me teknika mendore që ju japin paqe mendore: si të merrni frymë thellë dhe të numëroni deri në dhjetë para se të filloni të flisni.

Kërkoni ndihmë nga një profesionist

Nëse i keni provuar të gjitha këshillat që ju kemi dhënë çdo ditë dhe nuk gjeni përmirësim në shprehjen tuaj ... atëherë do të jetë koha për të kërkuar ndihmë profesionale për për t'ju ndihmuar të përmirësoni dhe rrisni besimin në veten tuaj çdo herë që duhet të shpreheni para një ose më shumë njerëzve.

Artikulli i lidhur:
10 mënyra efektive për të rritur vetëbesimin tuaj (dhe jini të lumtur)

Nëse është një problem për ju dhe nuk mund të gjeni një mënyrë për të përmirësuar ose nuk po kërkoni një zgjidhje, atëherë duhet të dini se mund të përkeqësohet në të ardhmen. Mos prisni derisa të keni vërtet frikë të shpreheni para të tjerëve dhe të filloni të kërkoni zgjidhje në mënyrë që në këtë mënyrë, bëhet më e lehtë dhe më e lehtë për ju të flisni me njerëzit e tjerë.

Mësoni të shpreheni më mirë duke folur në publik

Kërkoni ndihmë nga një terapist i të folurit ose psikolog i cili është i trajnuar në këtë fushë dhe llojin e terapive. Kështu, ai do të jetë në gjendje t'ju ndihmojë përmes trajnimit dhe përvojës së tij me pacientë të tjerë që kanë kaluar një situatë të ngjashme me tuajin.

Kërkoni ndihmë duke ditur se cili është problemi i saktë Kjo ju pengon të shpreheni saktë, pasi nuk është njësoj të mos dini si të shpreheni sepse e shqiptoni gabim sesa jo sepse keni frikë të thoni diçka që ju lë në një vend të keq apo edhe sepse nuk dini si për të organizuar mirë fjalët.

Pra, nëse keni vendosur të kërkoni ndihmë, atëherë bëjeni! Do të jetë më e mira që mund të bëni për të filluar të shpreheni në mënyrë korrekte.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.