Si të vendosni qëllimet për Vitin e Ri ... dhe t'i përmbushni ato

qëllimet e vitit të ri

Nëse do të duhej t'ju jepja disa këshilla për këtë vit të ri që do të vinte, do të thosha sa vijon: mos mendo, vepro.

Ekziston një koncept për të cilin jam i apasionuar: është paralizë nga analiza. Ju kaloni më shumë kohë duke menduar se si të veproni sesa të veproni dhe kjo disi na ndalon të vazhdojmë.

Ka diçka që më pëlqen shumë. Isshtë praktikimi i fokusit, domethënë përkushtimi ndaj arritjes së qëllimeve sepse jam i përqendruar. Unë gjithmonë kam një produkt me yje në vit dhe të gjithë vëmendjen dhe energjinë time e përqendroj në bërjen e këtij produkti në realitet. Ne do të flasim për këtë sot, për mënyrën e arritjes së qëllimeve për këtë vit 2017 që fillon.

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të keni vendosur qëllime për Vitin e Ri dhe më pas nuk keni arritur t'i përmbushni ato? A doni të përmirësoni jetën tuaj, por as nuk dini si të filloni t'i vini vetes këto synime? Për më tepër, do të dëshironit të njihnit një metodologji të plotë dhe çelësat për të përmbushur të gjitha këto objektiva? Ky është artikulli i duhur. Sot do të flasim për mënyrën e vendosjes së qëllimeve për Vitin e Ri. Një temë interesante dhe thelbësore. Shikova prapa dhe nuk e di se si nuk e bëra këtë para disa vitesh.

Nëntë çelësat për përcaktimin e objektivave:

1) Bëni një përmbledhje të vitit që ka qenë.

Një vit më parë po vendosnim qëllime që me siguri shumë prej nesh, sot, nuk i kemi përmbushur. Për të filluar vitin duhet çlirohemi nga ndjenjat negative, faji, frika ose ndonjë gjë që kufizon iluzionin e të pasurit një qëllim të mirë për të arritur këtë vit.

Në kontrast me këtë, ne duhet mbushni valixhen me gjithçka që ka funksionuar, nga gjithçka që ka qenë e shkëlqyeshme këtë vit, gjërat e mira që kemi bërë, miqtë e mirë, kompanitë e mira, sukseset e mira ... Përmblidhni me një fjalë ose frazë pozitive se çfarë ka kuptuar ky vit për ju.

2) Ju duhet të vendosni qëllime që janë emocionuese.

Ne harruam "pse" e këtij qëllimiNe përfundojmë duke harruar pse e kemi filluar dhe atëherë vullneti dobësohet. Iluzioni është një energji shumë fuqizuese që na shtyn të veprojmë dhe, më e rëndësishmja, na bën të shijojmë udhëtimin.

3) Objektivat duhet të jenë në përputhje me misionin tonë jetësor.

Pyete veten se cili është misioni yt i jetës, cila është dhurata apo talenti juaj që mund t’i vini në shërbim të të tjerëve. Një mjek kinez i tha pacientit të tij:

"Si do ta shëroj nëse nuk e di cili është qëllimi i tij në jetë".

4) Jo për qëllimet reale.

Nëse gjithsesi duhet të mendoni, me mire mendo i madh. Le të braktisim objektivat realistë, ato na kanë mërzitur ... por kini kujdes, le t'i vendosim vetes objektiva ekologjikë, objektiva që dikur të vendosura nuk do të prishin pjesën tjetër të objektivave.

5) Asnjëherë mos hiqni dorë nga një gol.

Vendosni statistikat në favorin tuaj, provoni përsëri dhe përsëri. Ne heqim dorë sepse nuk besojmë në veten tonë ose sepse ne harrojmë misionin që kanë objektivat tona.

6) Përcaktoni çfarë, si dhe pse të një objektivi.

Ajo që dëshironi të arrini ju vendos në realitetin e objektivit, si e zgjeron atë paradigmën (me kë dëshironi të arrini objektivin tuaj dhe çfarë mjetesh do të përdorni për ta arritur atë) dhe çfarë ju tregon dobinë e objektivit për

7) Ushtroni vullnetin.

Ju duhet ta zbërtheni qëllimin e madh në shumë të vogël, lehtësisht të arritshëm dhe se ata kanë shumë fuqizim për të forcuar vetëbesimin tuaj.

8) Vizualizoni gjendjen që dëshironi të arrini.

Vizualizoni llojin e punës që dëshironi të keni, vizualizoni formën e trupit që dëshironi të merrni ... te jini të qartë në cilin drejtim duhet të punoni.

9) Rrethohuni me njerëz pozitivë.

Ndaloni së dëgjuari lajme negative sepse kjo ju kufizon, ju pamundëson kur bëhet fjalë për të ëndërruar. Në vend të kësaj, rrethohuni me njerëz që ju frymëzojnëLe të jetë pozitive që ju inkurajon dhe inkurajon. Likeshtë si të huazosh pak energji nga njerëz të tillë. Bëhuni një nga ata njerëz pozitivë që modifikojnë dhe transformojnë rrethinën tuaj.

Dy filma të rekomanduar:

1) "Duke kërkuar lumturinë«, një film i shkëlqyeshëm për të thyer të gjitha besimet kufizuese. Për të arritur objektivat është e nevojshme të keni besime fuqizuese.

2) "Luftëtari paqësorose ", një histori e kapërcimit të dikujt që ka një kohë shumë të keqe, i cili beson se nuk mund ta arrijë qëllimin e tij të madh dhe se, megjithatë, ai kapërcen situatën e tij.

Së fundi, nje takim:

"Të gjithë mendojnë për të ndryshuar njerëzimin, por askush nuk mendon për të ndryshuar veten e tij." Tolstoi.

Përmbledhje e programit në radio Mendimi pozitiv.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E marte dijo

  Çfarë filmash të mirë, të dy bazuar edhe në ngjarje reale.

 2.   Viktor Çertkov dijo

  Hyrje shumë e mirë. Faleminderit. E vetmja gjë që paraliza nga analiza nuk është saktësisht e tillë. nëse ka paralizë nuk është sepse ka një analizë, është për shkak se ka një endje midis mendimeve të përsëritura mbi këtë temë.

 3.   Jose Luis Lluelma dijo

  Urime për postimin. E qartë, e lehtë, e drejtpërdrejtë dhe thelbësore. Mënyra e mirë për të filluar 2017. Shumë inkurajim për të gjithë dhe për të luftuar !!! Perqafime !!!

 4.   Daniel Mali i Zi dijo

  Shkëlqyeshëm Zoti ju dhëntë më shumë mençuri dhe njohuri për këto dhe tema të tjera që padyshim i ndihmojnë të tjerët të arrijnë një performancë më të mirë në punën e tyre ose në vetë jetën. Faleminderit për kontributin tuaj! Me lejen tuaj, a mund ta përdor këtë material?

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit adash Sigurisht që mund të përdorni ato që botoj por nëse i botoni diku do ta vlerësoja nëse citonit burimin

 5.   RAMIRO HERNANDEZ dijo

  kontekst i shkëlqyeshëm i kombinuar me videot