13 K TSHILLA për të zbutur emocionet shkatërruese

br>>

Emocionet mund të jenë të vështira për tu zotëruarAto depërtojnë në mendjet tona dhe mund të jenë shumë intensive dhe paaftësi. Nëse nuk jemi në gjendje t'i kontrollojmë ata mund të kemi probleme shëndetësore, konflikte në marrëdhëniet tona dhe të marrim vendime të gabuara.

Para se të shikoni këto 13 trajnime praktike për të zotëruar emocionet shkatërruese, ju do të shikoni këtë video nga Elsa Punset në të cilën ajo na tregon se si mund të shpëtojmë nga mendimet shqetësuese në vetëm një minutë.

Në video ai na mëson një metodë që ne mund ta mësojmë dhe quhet meditim një moment:

Kjo është ajo ku inteligjenca emocionale hyn në skenë. Le të shohim se si mund t'i zbutim emocionet shkatërruese me këto 13 këshilla të thjeshta:

1) Njihni shkaktarët tuaj.

Filloni t'i kushtoni vëmendje asaj që ju largon nga kutia juaj. Cilët njerëz, vende ose ngjarje kanë tendencë të shkaktojnë emocione negative?

Frika mund të mposhtet me informacion. Thjesht duhet të identifikoni qartë se çfarë ju prek dhe pse ju ndikon.

2) Kushtojini vëmendje të madhe kur jeni nën stres.

Kur jemi të stresuar ne priremi t'i kushtojmë vëmendje gjithçkaje që na rrethon përveç emocioneve tona. Inshtë në këto momente kur duhet t'i kushtojmë më shumë vëmendje asaj që gatuan në mendjen tonë ... sikur të ishim një vëzhgues i jashtëm që na duket brenda kokës.

3) Përdorni një imazh që transmeton paqen tek ju.

Kur tensioni është i lartë, vizualizoni një imazh që transmeton paqen dhe ju ndihmon të rifitoni gjakftohtësinë tuaj. Ju mund ta imagjinoni veten duke qëndruar para një vargu malor, duke notuar në mes të një deti jashtëzakonisht blu ose duke qeshur me miqtë ose familjen tuaj.

4) Frymëmarrje e thellë.

Përdorimi i frymëmarrjes së thellë është një mënyrë e mrekullueshme për të qetësuar mendjen tuaj. Kur shfaqen ndjenja të vështira, thjesht mbyllni sytë dhe imagjinoni atë që keni vendosur në pikën 3, merrni frymë ngadalë derisa ndjenjat të qetësohen. Thithni dhe nxirrni frymën të paktën 10 herë derisa të rigjeni gjakftohtësinë.

Unë rekomandoj këtë video:

5) Merrni kontrollin e dialogut tuaj të brendshëm.

Shumica e emocioneve tona vijnë nga shkaktarë të brendshëm ose mënyra jonë për të interpretuar një situatë ose ngjarje. Bëni një përpjekje të përqendrohesh në bisedën vetjake që kalon nëpër kokën tënde. Ato mendime pesimiste, katastrofike, shkatërruese dhe joreale janë ato që ju dëmtojnë.

Shko kapi një nga një, pyet ata dhe dëboi ata nga mendja jote. Zëvendësoni ato me më shpresëdhënëse dhe pozitive.

Nëse biseda juaj e brendshme është plot gjykime negative për veten tuaj, ndërmerrni hapa për të ndryshuar mendimet tuaja. Perqendrohu ne
pikat tuaja të forta dhe aftësia juaj për të marrë situata të vështira.

6) Kujdesuni për veten tuaj.

Shëndeti ynë fizik ka një ndikim të madh në mënyrën se si ndihemi emocionalisht. Fundamentalshtë themelore fle mirë. Moderoni marrjen e kafeinës dhe shmangni ilaçet dhe alkoolin.

Shumica e njerëzve duhet të flenë 7-9 orë në natë. Më pak se kaq mund të çojë në një përgjigje intensive emocionale që ju dëmton në jetën tuaj të përditshme.

Mendoni për fëmijët e vegjël. Kur një fëmijë ka fjetur pak, ai është më nervoz, qan dhe vuan më shumë. Nga ana tjetër, nëse ai ka pushuar mjaftueshëm, ai sillet më mirë, është me humor të mirë dhe dita e tij e përditshme është lumturi e pastër. E njëjta gjë vlen edhe për të rriturit.

Ushtroni dhe hani një dietë të ekuilibruar mirë.

Një dietë e shëndetshme ju bën më pak të ndjeshëm ndaj një numri sëmundjesh, siç është mungesa e kontrollit emocional. Ushtrimet fizike ndihmojnë në mbajtjen e zemrës tuaj të shëndetshme dhe gjithashtu rrit prodhimin e endorfinave, kimikateve të trurit përgjegjës për lumturinë.

7) Merrni pak kohë për të zgjidhur problemet.

Merrni parasysh problemin, cilat janë zgjidhjet ose opsionet që keni dhe më pas peshoni avantazhet dhe disavantazhet e secilës mundësi para se të zgjidhni. Mos vrapo nëpër jetë, mëso të jesh i zhytur në mendime.

Zgjidhja e suksesshme e problemeve është çelësi për ndërtimin e besimit që ju nevojitet për të përballuar sfidat pa iu nënshtruar shpresës.
ose impotenca.

8) Zbatoni kohën e lirë dhe argëtimin në rutinën tuaj ditore.

Ndonjëherë jemi aq të stresuar apo dekurajuar sa harrojmë se e qeshura është një ilaç i mrekullueshëm. Gjeni argëtimin dhe humbni veten në argëtim. Gjeni kohë për të bërë gjërat që doni ose thjesht shijoni një film të mirë qesharak.

9) Kultivoni emocione pozitive.

Shihni çdo moment të vogël të jetës, kultivoni mirënjohje, përqendrohuni në atë që vlerësoni dhe jeni mirënjohës. Kultivoni optimizëm, mirësi ndaj të tjerëve (kjo do t'ju bëjë vërtet të lumtur) dhe gjeni kuptim në jetën tuaj (bëni diçka me vlerë).

10) Praktikoni vëmendje e plotë.

Përmes meditimit ne mësojmë të shohim. Ne bëjmë gjëra pa i kushtuar vëmendje, nga inercia e pastër. Mendje Ai dëshiron që ju të jeni të vetëdijshëm për çdo veprim të vogël që bëni dhe të mësoni ta shijoni atë.

11) Bisedoni me njerëzit që u besoni.

Keni të paktën dy ose tre persona midis familjes dhe miqve të besuar me të cilët të ndani mendimet dhe ndjenjat tuaja më intime.

12) Ndihmoni të tjerët në rrethana të ngjashme.

Ju mund të ndihmoni të tjerët të marrin këndvështrime të reja në situatat e tyre problematike. Kjo do të shërbejë si katarsis dhe vetë-mësim për të menaxhuar emocionet tuaja.

13) Merrni parasysh terapinë.

Nëse emocionet negative ndërhyjnë seriozisht në jetën tuaj të përditshme, kjo është një shenjë që keni nevojë për ndihmë nga një profesionist.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Bora dijo

    E vërteta është se ky artikull erdhi si një vaj për emocionet e mia, përfshirë minutën e meditimit. Faleminderit