Si ta dini nëse jeni i dashuruar

vajza e dashuruar duke nuhatur lule

Dashuria është një ndjenjë që i huton njerëzit ... ata nuk e dinë nëse janë absolutisht të lumtur apo absolutisht të trishtuar. Në fakt, dashuria e ka atë fuqi, të bën të lumtur për një sekondë dhe të trishtuar për momentin. Nuk është aq e lehtë të dish nëse ajo që ndjen për një person tjetër është me të vërtetë dashuri, pasi ka shumë emocione që mund të ndihen të forta ndaj njerëzve të tjerë. Në fakt, si të dish nëse je i dashuruar apo jo mund të ndryshojë shumë në varësi të mënyrës sesi është jeta jote.

Të biesh në dashuri është një përvojë interesante, por nuk është gjithmonë ajo që ne mendojmë se do të jetë. Ndërsa rritemi, ne konsumojmë shumë informacion që na bën të mendojmë se kuptojmë se cilat janë shenjat e të qenit i dashuruar, është e zakonshme të mendosh se është një ndjenjë që dihet pothuajse natyrshëm ashtu siç ndihet ... por kjo është në të vërtetë nuk është rasti. Mos besoni në filmat Disney apo romanet e dashurisë, sepse Sa për dashurinë, nuk është të ngrihesh në mëngjes dhe ta dish atë.

Kjo ide e gjetjes së “një” mund ta bëjë shumë konfuze gjithë procesin e rënies në dashuri dhe t’ju ​​bëjë të pyesni veten nëse jeni vërtet të dashuruar apo jo. Isshtë një botë e madhe dhe e hutuar e dashurisë dhe jetës.

Ju mund të bashkëveproni me një person dhe të besoni se jeni i dashuruar në atë moment pa menduar për asgjë tjetër, ose mund të mendoni për qëllimet që keni për të ardhmen me atë person ... dhe nëse ata nuk po shkojnë në të njëjtën mënyrë, ju nuk mund ta lejoni veten të ndjeni dashuri. Nëse nuk e dini nëse jeni i dashuruar, do të duhet të filloni të merrni parasysh këto shenja dashurie dhe atashimi që mund t'ju largojnë nga dyshimi.

vajzë në dashuri përqafuar

Ndihesh sikur je mbi një re

Edhe pse tingëllon ekstreme, në të vërtetë ndodh. Kur bie në dashuri për herë të parë dhe ndjen dashuri, është sikur ndihesh në një re, sikur ke marrë drogë. Të biesh në dashuri mund të prodhojë një ndjesi të ngjashme me ngritjen, sepse truri çliron endorfina që mund të ndodhin në periudha të ndryshme të ciklit të dashurisë dhe ju ndihmon të lidheni midis jush dhe partnerit tuaj.

Ju ndiheni të varur nga ai person

Dashuria ndryshon trurin dhe në marrëdhëniet e hershme, euforia që ndihet shfaqet si aktivitet nervor i rritur në zonat e trurit të pasura me dopaminë. Këto zona lidhen me sistemin e shpërblimit, në zonat që lidhen me kërkimin e këtyre shpërblimeve. Cfare ka me shume, zona e trurit e lidhur me të menduarit obsesiv bëhet aktive. Ndërsa një marrëdhënie lëviz drejt një partneriteti afatgjatë, të menduarit për partnerin aktivizon qendrat e shpërblimit dhe zonat e trurit të përfshira në atashim, por të menduarit bëhet më pak fiksues me kalimin e kohës.

Ju kontrolloni telefonin tuaj më shumë se zakonisht

Edhe pse është e vërtetë që shumë njerëz tashmë janë "të lidhur" me telefonët e tyre, në të vërtetë bëhet diçka shumë më e zakonshme. Kur je i dashuruar ka të ngjarë që t'i përgjigjeni shpejt një mesazhi me tekst ose t'i përgjigjeni thirrjes së tyre shumë më shpejt. Ju gjithmonë do të gjeni kohë për atë person të veçantë. E njëjta gjë vlen edhe për mediat sociale. Nëse jeni i dashuruar me dikë, është e zakonshme që ju të shikoni më shumë në rrjetet sociale.

grua e dashuruar në rrugë

Ndonjëherë duket sikur jeni i sëmurë

Askush nuk pëlqen të jetë i sëmurë, por të jesh i dashuruar me të vërtetë është një fenomen shkencor. Nëse vini re se zemra juaj po vrumbullohet, duart ju djersiten, stomaku juaj mbushet me dridhje që ju bëjnë të keni naze ... mos shkoni te mjeku sepse mund të dashuroheni. Stimulimi i adrenalinës dhe norepinefrinës ndodh thjesht kur jemi të dashuruar. Ju mund të ndiheni sikur keni grip kur jeni vërtet të mbingarkuar me ato ndjenja dashurie ... nuk ka ilaç që mund të bëjë që simptomat të qetësohen. Ju gjithashtu mund të përjetoni simptoma të tilla si humbja e oreksit dhe një ndjenjë e përzier… pak para se ta shihni atë.

Dukesh më bukur sepse buzëqesh më shumë

Kjo është më e këndshme sesa të dukesh sikur je i sëmurë ... Ata mund t'ju thonë se jeni më të bukur ose më të qeshur se sa duhet. Kjo është mjaft e zakonshme sepse kur dikush është i dashuruar, gjithmonë mund të shihni atë buzëqeshje "dashurie" në fytyrën e tij.

Ju doni t'ia tregoni të gjithëve

Kur ndjeni vërtet dashuri, dëshironi ta ndani me të gjithë miqtë ose familjen tuaj. Ju jeni të motivuar të tregoni të dashurit tuaj me kë po dilni, e cila është në përputhje me idenë se njerëzit në rrethin shoqëror shpesh luajnë një rol të rëndësishëm në suksesin e një marrëdhënieje. Të qenit në një mendje me mënyrën se si familja dhe miqtë tuaj mund të mendojnë për atë partner ose partner të mundshëm është një shenjë e mirë. që ju po bëheni gjithnjë e më të lidhur me personin.

Të ka marrë shumë malli për të

Kur ndaheni nga ai dikush i veçantë ju mungon vërtet. Ju mungon aq shumë sa kuptoni që e doni dhe se si jeta juaj është bërë e ndërvarur. Nëse nuk e dini vërtet nëse e doni, do të duhet të reflektoni se sa shumë ju mungon kur jeni larg. Numri i njerëzve që i mungojnë njëri-tjetrit tenton të korrespondojë me shkallën e përkushtimit në marrëdhënie.

çift ​​i dashuruar në shtëpi

Ndjenja juaj e vetvetes ndryshon

Që kur keni rënë në dashuri, ndjenja juaj e vetvetes ka ndryshuar. Ka tipare dhe karakteristika të reja, diversiteti dhe vetë-koncepti janë rritur përmes ndikimit të partnerit tuaj të ri ose partnerit tuaj të mundshëm. Me fjalë të tjera, ti para se të biesh në dashuri është ndryshe nga ti pasi të dashurohesh. Ndoshta ju e ndjeni ndryshimin, mbase të tjerët e vërejnë dhe ju jo, por gjërat që ju interesojnë, zakonet tuaja, si e kaloni kohën tuaj dhe e gjithë kjo i nënshtrohet ndikimit (me shpresën pozitive) të një partneri të ri romantik .

Ndiheni xheloz por nuk dyshoni

Ju mund të ndiheni xheloz, por mos dyshoni se partneri juaj mund të jetë i pabesë për asgjë në botë. Të kesh një sasi minimale xhelozie është normale, nuk konsiderohet toksike për sa kohë që nuk të pengon marrëdhënien. Nga një perspektivë evolucionare, xhelozia është një përshtatje që ndihmon marrëdhëniet të qëndrojnë të paprekura duke i bërë anëtarët e tyre të ndjeshëm ndaj kërcënimeve të mundshme.

Njerëzit që janë xhelozë priren të jenë më të përkushtuar në marrëdhënie. ju duhet ta mbani nën kontroll xhelozinëXhelozia reaktive ose emocionale është lloji i parashikuar nga faktorë pozitivë të marrëdhënies si varësia dhe besimi, por njerëzit që përfshihen në xhelozi toksike që përfshijnë ndërmarrjen e veprimeve si kontrolli i telefonit shpesh lidhen me ankth në marrëdhënie, vetëvlerësim të ulët dhe pasiguri kronike. Dhe askush nuk e dëshiron atë për marrëdhënien e tyre.

Bie në dashuri dhe ndërto një bashkëngjitje ato janë një themel i mrekullueshëm për një marrëdhënie të shëndetshme, Por mbani në mend se qëndrimi në një marrëdhënie (ose në të vërtetë zgjedhja për të filluar një lidhje) shpesh bazohet në më shumë sesa thjesht kënaqësi dhe ndjenjë të mirë në jetën e dikujt tjetër. Do të thotë gjithashtu prezencë dhe besim. Modelet e marrëdhënieve të suksesshme tregojnë fuqinë e qëndrimit të marrëdhënieve. kërkon investime dhe angazhime të ndërsjella. Nëse dashuria është pasion, siguri dhe rehati emocionale, angazhimi është vendimi i domosdoshëm që merret në kontekste kulturore dhe shoqërore për të qenë me atë person.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.