Si ta kapërcejmë vetminë

Ne të gjithë ndihemi të vetmuar në një moment në të vërtetë Edhe pse jemi qenie shoqërore dhe na pëlqen të jemi në shoqërinë e të tjerëve, vetmia është pjesë e jetës.  Hapi i parë për të kapërcyer vetminë është ta pranojmë atë dhe të pranojmë që ne dhe kompania jonë është gjithashtu një mënyrë për të qenë mirë. Ju keni qenë në gjendje të ndjeni vetminë kur, për shembull, jeni ndjerë vetëm pavarësisht se jeni të rrethuar nga njerëz.

Vetmia

Ndjenjat e vetmisë janë personale, kështu që përvoja e vetmisë e secilit person do të jetë e ndryshme. Në të vërtetë, vetmia nuk është një fakt, është një ndjenjë. 

Një përshkrim i zakonshëm i vetmisë është ndjenja që kemi kur nevoja jonë për të shpërblyer kontaktin dhe marrëdhëniet shoqërore nuk plotësohet. Por vetmia nuk është gjithmonë e njëjtë me të qenit vetëm ... Ju mund të zgjidhni të jeni vetëm dhe të jetoni të lumtur pa shumë kontakte me njerëzit e tjerë, ndërsa të tjerët mund ta shohin këtë përvojë të vetmuar një makth.

Ose mund të keni shumë kontakte shoqërore, ose të jeni në një lidhje ose pjesë e një familjeje, dhe përsëri të ndjeheni të vetmuar, veçanërisht nëse nuk ndiheni të kuptuar ose të kujdesur nga njerëzit përreth jush.

te jesh vetem

Shkaqet e vetmisë

Vetmia ka shumë shkaqe të ndryshme, të cilat ndryshojnë nga personi në person. Ne jo gjithmonë e kuptojmë se për çfarë bën një përvojë që na bën të ndihemi vetëm. Për disa njerëz, ngjarje të caktuara të jetës mund të nënkuptojnë se ndihen të vetmuar, të tilla si:

 • Përjetoni një duel
 • Një prishje e një marrëdhënieje
 • Tërheqja dhe humbja e kontaktit shoqëror
 • Ndrysho punën
 • Filloni diçka të re
 • Lëviz jashtë qytetit
 • Njerëzit që jetojnë në rrethana të caktuara mund të jenë më të prekshëm nga vetmia, për shembull:
 • Mos kini miq ose familje
 • Duke u ndarë nga familja
 • Prindër të vetëm që kujdesen për të tjerët
 • Hardshtë e vështirë të mbash një jetë shoqërore
 • Që i përkasin grupeve të pakicave
 • Keni probleme fizike ose sociale
 • Përjetimi i diskriminimit të çdo lloji
 • Keni përjetuar abuzim seksual ose fizik

Disa njerëz përjetojnë ndjenja të thella dhe të vazhdueshme të vetmisë që vijnë nga brenda dhe nuk zhduken, pavarësisht nga statusi i tyre shoqëror ose sa miq kanë. Ka shumë arsye pse njerëzit e përjetojnë këtë lloj vetmie. Ju mund të ndiheni të paaftë për të pëlqyer veten ose të tjerët, ose mund të keni mungesë të vetëbesimit. Të mendosh për atë që të bën të ndihesh vetëm mund të të ndihmojë të gjesh një mënyrë për tu ndjerë më mirë.

Si ta kapërcejmë vetminë

Tjetra do t'ju japim disa këshilla për të kapërcyer vetminë dhe për të kuptuar se nuk është aq keq nëse dini ta jetoni dhe ta trajtoni ashtu si dëshironi.

Soledad

Bëni gjëra për veten tuaj

Ironikisht, Nëse vetëm po përpiqeni të shëruar vetminë tuaj duke u rrethuar me njerëz, kjo mund të jetë jashtëzakonisht jetëshkurtër. Sapo ai person të largohet, ju jeni përsëri përsëri. Në vend të kësaj, keni një listë të aktiviteteve të thjeshta që ju pëlqen ose jeni të gatshëm të provoni kur jeni vetëm: një enigmë, duke luajtur lojëra në telefonin tuaj, duke thurur me grep, duke lexuar, duke parë filma, duke pikturuar, duke shkruar ... Qëllimi është të largoni vëmendjen nga vetmia akute. në një mënyrë të shëndetshme dhe kuptoni se kompania juaj mund të jetë gjithashtu e këndshme.

Mund të dilni edhe me veten, mund ta përdorni vetminë si një mundësi për tu njohur më mirë me veten. Merrni veten në darkë, në kinema, në park, në muze ... në vendet ku keni dashur gjithmonë të shkoni. Shumë njerëz kërkojnë marrëdhënie për të rregulluar emocionet e tyre dhe ndjenja e vetmuar mund të jetë një mundësi për të mësuar se si ta bëni këtë për veten tuaj.

Kërkoni për aktivitete ku mund të jeni vetëm edhe kur jeni me njerëz të tjerë

Ju mund të shkoni në një klub bibliotekar, të shkoni në ngjarje në qytetin tuaj, mund të takoni njerëz që kanë ide të ngjashme me ju, të shkoni në klube shëtitjeje ose të shkoni në klasa për të mësuar fotografinë. Qëllimi është të gjesh një vend ku do të rrethohesh nga njerëz, edhe nëse nuk je duke bërë shoqëri domosdoshmërisht. Nëse takoni dikë të freskët atje, edhe më mirë, Por objektivi nuk do të jetë ai, por më tepër të shijosh atë që po bën.

Mundohuni të jeni shoqëror ndonjëherë, edhe nëse nuk ju pëlqen

A ju bën të mendoni për të biseduar me njerëz të rinj në një djersë të ftohtë? Kjo nuk është e pazakontë. Vetmia ka një mënyrë për ta bërë ndërveprimin shoqëror të duket i pakuptimtë. Në një moment, thjesht duhet ta detyroni veten ta bëni ... Dhe gjërat do të ndryshojnë rreth jush pothuajse pa e kuptuar. Pohimet e përditshme, të tilla si deklaratat pozitive "Unë", mund t'ju ndihmojnë për këtë. Duke menduar gjëra të tilla si: Unë jam interesante, kam gjëra për të ofruar, nuk kam frikë nga refuzimi, ato janë disa shembuj të mirë.

Vetmia, nëse dëshironi, është e përkohshme

Edhe nëse ndiheni të vetmuar tani, kjo nuk do të thotë që gjithmonë do të ndjeheni të vetmuar ose se kurrë nuk do të gjeni njerëz që janë pranë jush. Ju jeni arkitekti i së ardhmes tuaj, duhet të dilni dhe të bëni lidhje të reja nëse dëshironi të shijoni vetminë dhe shoqërinë në të njëjtën kohë. Të gjithë kanë diçka për të ofruar në marrëdhënie, ju vetëm duhet të dilni atje dhe t'i krijoni ato.

vetmia si ndjenjë

Shkoni në terapi

Nëse, edhe nëse ju kushton të shkoni në terapi, ndonjëherë të shkoni te një profesionist i shëndetit mendor është një ide e mirë. Kjo nuk do të thotë që vetmia në vetvete është një problem, kjo do të thotë vetëm që ju duhet të mësoni ta pranoni atë në jetën tuaj, të zbuloni pse nuk ju pëlqen të jeni vetëm dhe ta ndryshoni atë, të jesh në gjendje të pranosh veten si kompania më e mirë që ekziston.

Edhe nëse jeni skeptik ndaj vlerave të tjera të terapisë, mund të jetë e dobishme për vetminë thjesht sepse jeni duke u dëgjuar dhe vlerësuar. Ndonjëherë ka të bëjë me dikë që ju dëgjon.

Mos harroni se në shumicën dërrmuese të rasteve, vetmia është një mundësi që ju zgjidhni. Nëse mendoni se jeni të vetmuar sepse jeni një person i ndrojtur, Ju do të duhet ta kapërceni atë ndrojtje vetëm tuaj ose me ndihmën e një profesionist. Vetmia nuk ka pse të ju bëjë të ndiheni keq dhe as nuk duhet të jetë një cikël vicioz, mund të jetë i përkohshëm ose thjesht një zgjedhje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.