Si të motivojmë një fëmijë

motivimi tek fëmijët

Ndonjëherë përpjekjet për të motivuar një fëmijë të bëjë diçka duket se janë të pasuksesshme, ndoshta nëse kjo ju ndodh ju thjesht duhet të ndryshoni qasjen tuaj. Ka raste kur përpjekja për të motivuar një fëmijë bëhet vetëm një luftë për pushtet, kështu që gjithçka do të kthehej kundër jush. Ka diçka që nuk shkon me rritjen e fëmijës tuaj nëse kujdeseni më shumë për notat e tij sesa ato që bën fëmija juaj ose si sillet ose ndihet.

Ju duhet t'i bëni vetes një pyetje: «Cila është përgjegjësia e djalit tim këtu? Cfare eshte e imja ”Nëse fëmija juaj nuk është duke bërë punën e tij, detyra juaj si prind është ta mbani atë përgjegjës dhe ta mësoni se si funksionon bota reale. Në botën reale, nëse nuk e mbaroni punën tuaj, nuk do të paguheni.

ndikim

Pasojat janë një mjet i mirë për të inkurajuar fëmijët dhe për të pjekur fëmijën tuaj për rezultatin e zgjedhjeve të tyre të dobëta, por mos e ngatërroni arsyen për ta bërë këtë me mendimin se kjo do t'ju bëjë të shqetësoheni për detyrat e shtëpisë së matematikës thjesht sepse ata kujdesen. Pasojat nuk janë aty për të krijuar motivim; Ju u jepni atyre sepse jeni duke bërë punën tuaj si prind. Përfundimi është që ju nuk mund të motivoni dikë tjetër që të kujdeset për diçka. Përkundrazi, roli juaj është të frymëzoni dhe të ndikoni.

motivimi i brendshëm në ushtrim
Artikulli i lidhur:
Motivimi i brendshëm; forca është brenda teje

Si prindër, ne shpesh ndihemi përgjegjës për rezultatin në jetën e fëmijës tonë, por e kuptojmë se kjo nuk ndodh kurrë; si mjet i fundit, fëmija juaj është përgjegjës për zgjedhjet e tij. Por, sepse besojmë se suksesi i fëmijëve tanë varet nga ne, ne hyjmë në një vend ku nuk përkasim.

motivimi tek fëmijët

Ata na mësojnë se ne kemi nevojë për të kontrolluar fëmijët tanë në një farë mënyre, e cila është arsyeja pse ne shpesh hidhen në jetën e tyre pa një mendim të dytë. Ne mendojmë se duhet të motivojmë fëmijët tanë të duan disa gjëra në jetë, por kjo vetëm i bën ata të punojnë në reagim ndaj jush. Fëmija juaj mund të pajtohet për të kryer punën ose edhe për t'ju kënaqur, por kjo nuk ndihmon në motivimin e tij. Përsëri, nëse doni të frymëzoni dhe ndikoni tek fëmija juaj, qëllimi është i njëjti: ne duam që fëmijët tanë të motivohen, është mënyra se si arrijmë atje që bën ndryshimin.

Disa fëmijë janë të vetë-motivuar. Fëmijët e tjerë janë më pak të motivuar dhe kanë nevojë për pak shtytje këtu ose shumë presion atje. Nëse pyesni veten se si ta motivoni fëmijën tuaj, mund të mendoni automatikisht ta shpërbleni atë për çdo hap që bën në drejtimin e duhur dhe të zbatoni pasoja negative për hapat që bën në drejtimin e gabuar. Në të vërtetë, mënyra më e mirë është të kultivoni motivimin tuaj të brendshëm - duke ju ndihmuar të akordoheni në ndjenjat e arritjes dhe krenarisë që keni për një punë të bërë mirë.

Kështu mund ta motivoni një fëmijë

Nëse ajo që dëshironi është që fëmijët tuaj të motivohen në ndonjë fushë të jetës së tyre, atëherë ne do t'ju japim disa këshilla që ju t'i arrini ato:

 • Për të vendosur objektivat. Kërkojuni atyre të bëjnë një listë të qëllimeve afatshkurtra dhe një qëllimi afatgjatë. Duhet të siguroheni që ato janë qëllime reale dhe se kërkojnë disa përpjekje për t'i arritur ato.
 • Festoni sukseset. Kur fëmija juaj të arrijë qëllimet e tij, tregojeni se jeni krenar për të. Festoni këto gjëra së bashku. Në këto raste mund të përdorni shpërblimet për punën e kryer.

motivimi tek fëmijët

 • Bëni gjërat konkurruese. Konkurrenca e shëndetshme dhe e shëndetshme është një ide e mirë për motivim. Ju mund ta motivoni fëmijën tuaj të mundë një tjetër, por gjithmonë me respekt për kundërshtarin. Sfida më e madhe është të kapërceni veten.
 • Besoni në djalin tuaj. Njoftojini fëmijës tuaj që ju besoni në të dhe se do të jeni pranë tij sa herë që ai ka ndonjë pyetje ose ka nevojë për mbështetje. Që fëmija juaj të ndiejë se ka mbështetjen tuaj të pakushtëzuar do ta bëjë atë të besojë në vetvete dhe t'i tregojë vetes se është i aftë të arrijë më shumë nga sa mendonte në fillim.
 • Të jetë i interesuar. Mësoni të kuptoni dhe të interesoheni për gjërat që fëmija juaj pëlqen. Flisni me të dhe dëgjoni atë që ai ka për t'ju thënë. Kjo do t'i tregojë fëmijës tuaj se ju interesoni dhe se ata mund të flasin me ju për gjithçka. Interesat e tyre janë të rëndësishme për ju.
 • Zbuloni pasionin e fëmijës suaj. Ndonjëherë pasionet e fëmijëve kalojnë pa u vërejtur sepse mendohet se janë "gjëra të fëmijëve", por talenti i fshehur i vogëlushit tuaj mund të jetë para jush dhe ju madje nuk mund ta keni kuptuar atë. Alsoshtë gjithashtu një ide e mirë për të inkurajuar fëmijën tuaj për të zbuluar se për çfarë janë të apasionuar. Zbulimi i interesave tuaja mund të jetë një rrugë e gjatë.
 • Keni një qëndrim pozitiv. Të kesh një qëndrim pozitiv është thelbësore që fëmija juaj të mësojë rreth optimizmit nga ju. Nëse fëmijët tuaj shohin tek ju, unë mund të dyshoj, atëherë ata do të humbin besimin te vetja, por edhe te ju. Kini një mendim pozitiv për të ndryshuar perspektivën e situatës dhe gjithmonë shihni anën e ndritshme të gjërave.

 • Presioni i kolegëve. Ndonjëherë presioni i Rupo në doza të vogla mund të jetë stimulues për fëmijët. Por, përkundër kësaj, është e nevojshme të merret parasysh se presioni i bashkëmoshatarëve gjithashtu mund të shkaktojë stres tek fëmijët dhe atëherë do të jetë e nevojshme t'u jepen atyre mjetet e nevojshme në mënyrë që fëmijët të dinë se si të menaxhojnë stresin ose si presioni i bashkëmoshatarëve po i prek ata.
 • Krijoni një plan. Për të arritur qëllimet tuaja, është e rëndësishme të keni një plan. Ndihmoni fëmijët tuaj të krijojnë strategji dhe plane për të arritur atë që duan të arrijnë, domethënë qëllimet e tyre. Bëni një plan hap pas hapi për t'i arritur ata dhe për t'i bërë të ndjejnë se gjetja e gjërave kërkon përpjekje, por që duke ndjekur hapat, gjithçka është e mundur.
 • Bëhu frymëzimi yt. Frymëzoni fëmijët tuaj për qëllimet dhe ambiciet, tregojuni fëmijëve tuaj atë ngazëllim për të arritur gjëra. Energjia pozitive dhe adrenalina do t'ju motivojnë të vazhdoni me qëllimet tuaja dhe të jeni të lumtur me përpjekjet tuaja.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.