Si të motivoheni për të studiuar: 11 mënyra për ta bërë atë

motivim për studim

Motivimi i vetes për të studiuar veten nuk është gjithmonë i lehtë, me gjithçka që duhet të bësh mund të duket si tërheqje. Mund të keni edhe dyshime ndërsa studioni për aftësinë tuaj reale të të mësuarit ... Ju mund të mendoni se po e bëni gabim, por ky lloj i të menduarit vetëm do të bëjë që ju të keni ndjenja të komplikuara që dëmtojnë motivimin tuaj.

Shtë e rëndësishme të mësoni të motivoni veten në mënyrë që në këtë mënyrë të përmirësoni aftësinë tuaj të të mësuarit, dhe çfarë është më e rëndësishme, në mënyrë që motivimi juaj të mos zbehet kurrë për të studiuar, përkundrazi e kundërta!

Merrni motivim për të studiuar dhe të keni rezultate të mira

Të studiosh mirë për provimet nuk është një gjë e lehtë për tu bërë. Me klasa, shumë punë në shkollë dhe aktivitete jashtëshkollore që ju stresojnë, gjëja e fundit që ju vjen ndërmend me atë që mund të bëni në kohën tuaj të lirë është studimi. Ka ditë kur ndiheni të ngazëllyer dhe të gatshëm për të arritur shumë. Por në shumicën e ditëve ju ndiheni kaq të mbingarkuar dhe të stresuar saqë humbni gjithë energjinë tuaj dhe nuk mund të lexoni as edhe një mësim të vetëm.

motivim për studim

Mund të duket si një slitë me emocione, por duhet ta dini se është normale të ndiheni kështu. Sidoqoftë, këto mendime nuk duhet të pengojnë në marrjen në të vërtetë të asaj që duhet bërë.

Artikulli i lidhur:
Muzika për studim - Si funksionon? Mësoni të zgjidhni këngët më të mira

11 mënyra për të motivuar veten për të studiuar

Për të gjitha sa më sipër, mos harroni këto mënyra në mënyrë që të mësoni të motivoni veten për të studiuar dhe që provimet tuaja të jenë aq të lehta sa qepja dhe këndimi.

Vetëm Bëje

Pavarësisht nga sa postime motivuese ose citate që lexoni, nëse nuk do të filloni të bëni ato detyra, asgjë nuk do të ndodhë. Fillimi është ndoshta gjëja më e vështirë për të bërë, por është pjesa më e rëndësishme. Nëse nuk dini si të filloni ose nuk ju pëlqen të filloni akoma, provoni të vendosni një alarm për 20-25 minuta sapo të mbarojë koha, ndaloni të bëni punët tuaja. Kjo do t'ju ndihmojë të kapërceni mërzinë dhe shtyrjen tuaj dhe mund t'ju inkurajojë të përfundoni detyrat tuaja.

Përgatitni zonën e studimit

Reallyshtë me të vërtetë e rëndësishme që të keni një hapësirë ​​të qetë dhe të pastër ku mund të studioni. Sigurohuni që nuk ka rrëmujë ose gjëra që mund t'ju ndërpresin nga studimi i mësimeve tuaja. Nëse nuk po qëndroni në shtëpi dhe preferoni të studioni në natyrë, sigurohuni që të mos jetë një vend ku ka të ngjarë të takoni miqtë tuaj. Në atë mënyrë, ju mund të studioni mirë mësimet tuaja pa ndërprerje.

Mundohuni të kuptoni më mirë stilin tuaj të studimit

Çfarë do ta bëjë punën tuaj më të lehtë? Të gjithë jemi të prirur të kemi përvoja të këndshme dhe është e natyrshme që të priremi të shmangim punët dhe punët e pakëndshme dhe të thata. Kështu që përpiquni ta bëni përvojën tuaj të studimit sa më interesante. Nëse e shtyni ndonjëherë detyrën, mos u ndjeni fajtor, bëhuni të vetëdijshëm dhe përpiquni ta vazhdoni detyrën sa më shpejt të jetë e mundur.

motivimi për të studiuar
Artikulli i lidhur:
Motivimi për të studiuar shumë: 9 këshilla

Përça dhe sundo

Ndjenja e stresit nga vizioni i gjërave që duhet të bëni ju bën të ndiheni më pak të motivuar për të vazhduar apo edhe të filloni detyrën tuaj. Kështu që një gjë që duhet të bëni për të shmangur mbingarkesën shumë ditë para provimit është që të ndani detyrat paraprakisht. Në atë mënyrë, ju gjithashtu mund të caktoni një orar se kur tema ose mësime të caktuara duhet të studiojnë së pari. Kjo gjithashtu mund ta bëjë që barra e punës tuaj të duket më pak shqetësuese.

motivim për studim

Keni një rutinë studimi

Të kesh një rutinë është një mënyrë për tu mësuar me një kohë të caktuar ku jeni të destinuar të studioni mësimet tuaja. Në atë mënyrë, ju do të dini kur është radha juaj për të studiuar dhe miqtë dhe të afërmit tuaj gjithashtu do ta dinë se ata nuk duhet t'ju shqetësojnë sepse jeni të zënë. Sigurohuni që ky orar është i përshtatshëm për të shmangur anulimin e tij.

Eliminoni distractions

Gjëra të tilla si telefoni juaj ose çdo lloj pajisjeje ju tërheqin vëmendjen të bëni punën tuaj. Në këtë ditë dhe epokë kur njerëzit e kanë kaq të vështirë të zbresin nga Twitter, Instagram ose ndonjë lloj faqe në media sociale, duhet të mbani mend gjithmonë se ka një kohë dhe një vend për gjithçka dhe e rëndësishme është që të përqendroheni në studimin dhe duke përfunduar. detyrat e shtëpisë tuaj.

Artikulli i lidhur:
10 truke për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin kur studioni

Jini të vetëdijshëm se pse doni ta bëni

Shkrimi i qëllimeve dhe arsyeve tuaja pse doni të studioni shumë mund të inkurajojë dhe shtojë motivimin tuaj për të përfunduar detyrat. Postojeni këtë në murin e dhomës tuaj të gjumit ose në zonën tuaj të studimit në mënyrë që gjithmonë të shihni dhe të mbani mend pse po studioni fort dhe cili është qëllimi juaj në të ardhmen.

Keni shpërblime të vogla me vete

Pagesa nuk ka nevojë të jetë e shkëlqyeshme, mund të jetë aq e thjeshtë sa të bësh një pushim të shpejtë ose të dëgjosh këngën tënde të preferuar kur je në mes të një seance studimi. Nëse keni mbaruar, shkoni për një shëtitje ose me miqtë tuaj për të hequr stresin nga studimi. Në këtë mënyrë, ju mund të keni diçka për të pritur dhe akoma më të motivuar për të përfunduar qëllimet tuaja.

A ju pëlqen të studioni në një grup?

Ka njerëz që preferojnë studimin individual, por jo gjithnjë kështu, ndoshta studimi në grup do të shkojë mirë për ju. Tani kjo pjesë është pak e ndërlikuar, veçanërisht nëse jeni mësuar të studioni vetëm. Por kjo në të vërtetë mund të jetë e dobishme nëse jeni duke studiuar me njerëzit e duhur, ata që janë gjithashtu të përqendruar dhe të vendosur për të kryer detyrat e tyre.

Një grup studimi nuk duhet të ketë më shumë se 4 persona, pasi mund të jetë pak i mbushur me njerëz dhe shpërqendrues. Këtu mund të merrni ide kur ajo mund t'ju ndihmojë të mësoni një këndvështrim tjetër në një orë të caktuar, ose të bëni ushtrime që mund të zotërojnë njohuritë tuaja mbi një temë. Ju gjithashtu mund të ndani shënimet tuaja për të parë nëse ka tema të caktuara ose deklarata të një mësuesi që ai nuk i ka shkruar në fletoren e tij.

motivim për studim

Mos harroni se jo gjithmonë do të jeni të motivuar

Ka vetëm ditë të caktuara kur pavarësisht se sa përpiqesh të motivosh veten, thjesht nuk mund të dukesh se e bën atë, dhe kjo është në rregull. Natureshtë natyrë njerëzore të ndihemi të lodhur dhe të mosinteresuar. Sidoqoftë, edhe në atë situatë, ndonjëherë thjesht duhet të përballeni me të vërtetën dhe të bëni një detyrë të caktuar me ose pa motivim.

Shtë e vërtetë që askush nuk ndihet i motivuar çdo herë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të keni një rutinë solide studimi në mënyrë që të mund të vazhdoni edhe nëse ndiheni të pamotivuar herë pas here.

Beso ne vetvete

Mund të jetë e vështirë dhe stresuese shumicën e kohës për të studiuar ndërsa ekuilibroni aktivitetet e tjera në të cilat merrni pjesë, por dijeni që kjo nuk do të zgjasë përgjithmonë. Në një moment, ju do të diplomoheni, do të kaloni një provim dhe do të arrini qëllimet dhe ëndrrat që keni për veten tuaj. Pak sakrificë dhe punë e palodhur sot do të sjellë një ndryshim të madh për të ardhmen tuaj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.