Si ta ndihmojmë atë qenie të veçantë

Mbajnë duart Unë kam një mik me të cilin jam lidhur shumë kohët e fundit dhe ai vuan nga depresioni, çështja është që ai ndihet diçka më e fortë për mua, por unë ende nuk i korrespondoj atij për shkak të problemit të depresionit që ndjej se tashmë po më prek .

Unë gjithmonë kujdesem për të në mënyrën që mundem, përpiqem ta shpërqendroj në një mënyrë të tillë që ai të më rrëfejë se kur është me mua ndien një farë "qetësie" që unë e qetësoj kur është i dëshpëruar.

Ai shkon te mjeku, një psikiatër për të qenë specifik, ai ka qenë në trajtime të ndryshme që kanë punuar për të më parë, por tani nuk duket se kanë të njëjtin efekt dhe ai tashmë është aq i dëshpëruar sa i pret krahët dhe dëshiron të vdesë, kjo me shqeteson shume, madje i thashe qe do te shkoja me te tek mjeku ne takimin e tij tjeter qe te mos jete vetem, sinqerisht e vleresoj shume dhe nuk mund te duroj te shoh se si vuan, dhe kjo po ndikon mua në një mënyrë që kam frikë se ai do të kuptojë se sa keq ndihem për të dhe mendoj se ai është vetëm një pengesë në jetën e secilit dhe se e vetmja gjë që i shërben është të më bëjë të ndihem keq.

Vlerësoj çdo përgjigje paraprakisht dhe shpresoj të më ndihmojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Tony Martorell dijo

  Përshëndetje,

  Së pari, unë dua të ju falënderoj shumë për kontaktin me ne dhe shpjegimin e çështjes tuaj për ne.

  Unë mendoj se megjithëse e përqendron vëmendjen te shoku yt, për shkak të mënyrës sesi shprehesh, ekzistojnë tre linja të punës terapeutike që duhet të kryhen.

  Së pari, dhe një nga shqetësimet tuaja, është gjendja shpirtërore e mikut tuaj. Padyshim, mbështetja juaj është shumë e rëndësishme dhe se sigurisht e ndihmon atë jashtëzakonisht shumë për të ecur përpara. Humori depresiv karakterizohet nga interpretimi negativ i gjithçkaje që ndodh në jetën tonë dhe nëse ai thotë se në praninë tuaj ndihet më mirë, kjo me siguri është sepse ai me të vërtetë i jep shumë rëndësi kësaj mbështetjeje. Veryshtë shumë pozitive që ju të shkoni te një psikiatër për të trajtuar gjendjen tuaj shpirtërore, por nëse nuk përparoni në shërimin tuaj mund të jetë e nevojshme të konsideroni një ndryshim të profesionistit. Ndonjëherë jo të gjithë profesionistët i shërbejnë të gjithëve dhe ndryshimi i thjeshtë nga një terapist në tjetrin mund të bëjë mrekulli.

  Aspekti i dytë që mendoj se është i rëndësishëm për të adresuar është gjendja juaj shpirtërore. Veryshtë shumë e vështirë të mbash kontakte me dikë me humor të depresionuar dhe të qëndrosh gjithmonë pozitiv, është shumë e ngjashme me sindromën e djegies, të përjetuar nga kujdestarët e njerëzve që kanë nevojë për vëmendje të përhershme. Veryshtë shumë e nevojshme të ruash higjenën e mirë mendore dhe të kujdesesh shumë për veten tënde që të jesh në gjendje të ofrosh gjithë dashurinë tonë për burrat tanë, është e lodhshme të jesh gjithmonë mbështetja pozitive dhe është e lehtë të biesh në dëshpërim nëse e shohim se përpjekjet tona për të inkurajuar nuk funksionojnë. Kjo është arsyeja pse unë ju inkurajoj që të kujdeseni për veten tuaj, dhe në të njëjtën kohë për të ndihmuar më mirë mikun tuaj.

  Aspekti i tretë me të cilin duhet të merreni ka të bëjë me marrëdhënien tuaj. Nga kjo që thoni ju, duket se ekziston një vlerësim shumë i fortë midis jush dhe që kushtëzohet nga problemet emocionale të mikut tuaj pasi i shihni ato si një frenim nga njëra anë për t'i korresponduar më shumë atij ose për t'i treguar me të vërtetë se si ju ndjeheni (nga frika se mos e lëndoni nëse shihni që edhe ju prekeni emocionalisht). Unë mendoj se do të duhet të punoni së bashku marrëdhënien tuaj për të eksploruar se si mund t'ju ndihmojë në një mënyrë pozitive dhe të nxjerrni të mirën nga të qenit së bashku, si dhe të kapërceni ato aspekte që mund t'ju ndikojnë emocionalisht në një mënyrë negative.

  1.    laura dijo

   Faleminderit shumë që morët kohë dhe m'u përgjigjën, nuk kisha pasur kohë ta lexoja përgjigjen tuaj. Unë i them se jam akoma në betejë me mikun tim, megjithëse ndonjëherë mendoj se përkeqësohet /: dhe e pranoj që kam shumë frikë se ai do të bëjë diçka dhe do ta humbasë atë përgjithmonë. Për ndryshimin e mendimit të tij mjekësor dhe për provën e një mjeku tjetër, unë i kam thënë, por problemi është se familja e tij ka shumë pak burime dhe ata bëjnë ato pak sa munden. Faleminderit përsëri për kohën tuaj