Si të ndryshoni qëndrimin tuaj me këto 10 këshilla

Dikush dikur tha: "Qëndrimi ynë ndaj jetës përcakton qëndrimin e jetës ndaj nesh". Të gjithë kemi dëgjuar për fuqinë e qëndrimit tonë, dhe atë është qëndrimi ynë që përcakton se sa të suksesshëm jemi në jetë.

Si gjithmonë, para fillimit të kësaj liste më pëlqen të vendos një video pak a shumë të lidhur me temën për të cilën do të flasim. Nëse doni të ndryshoni një qëndrim negativ, duhet ta filloni ditën me një veprim të mirë. Cfare mund te besh? Shikimi

Ekziston një gjë që mund të bësh çdo mëngjes që dita jote të fillojë mirë. Ndoshta ky veprim i vogël do t'ju ndihmojë në qëllimet tuaja: (kur flasin për ngritjen e shtratit, ata i referohen "bëj shtratin")

Nëse shikoni përreth jush, do të shihni se njerëzit me një qëndrim pozitiv mendor e shijojnë jetën më shumë, janë më të lumtur dhe kanë më pak probleme sesa ata njerëz që janë me humor, egoist, pesimist dhe me një sjellje disfatiste. Qëndrimi ynë ndaj jetës është forca lëvizëse që mund të na bëjë të arrijmë gjëra të mëdha ose do të të shtyj në një gropë pa fund.

Ndërsa është e vërtetë që qeniet njerëzore kanë lindur me prirje ose orientime të caktuara, personaliteti dhe qëndrimi ynë zhvillohet përmes marrëdhënieve dhe përvojave tona. Qëndrimet tona fillojnë të zhvillohen në fëmijëri dhe vazhdimisht evoluojnë dhe ndryshojnë me kalimin e viteve përmes ndërveprimeve me të tjerët dhe përvojave të përditshme.

Të gjithë njerëzit me të cilët bashkëveproni mund të kenë ndikim në qëndrimin tuaj.

Nëse mendoni se të gjithë këta faktorë kanë bërë që ju të keni një qëndrim të keq ndaj jetës ose qëndrime agresive ndaj njerëzve të afërt tuaj, nuk ka nevojë të shqetësoheni pasi gjithmonë ekziston një mundësi për të ndryshuar (megjithëse është më e lehtë të ndryshosh një sjellje të caktuar kur eshte djale).

Pastaj, Çfarë të bëni për të ndryshuar qëndrimin tuaj?

10 hapa të thjeshtë që mund të ndihmojnë në ndryshimin e qëndrimit tuaj

si ta ndryshojmë qëndrimin

1. Identifikoni dhe kuptoni se çfarë doni të ndryshoni.

Hapi i parë drejt ndryshimit është kuptojnë qartë se çfarë duhet të ndryshohet. Vendosja e qëllimeve të qarta është çelësi i çdo suksesi biznesi. Kur bëhet fjalë për ndryshimin e qëndrimit, ju duhet të bëni një vetëvlerësim të sinqertë dhe të plotë për të përcaktuar saktësisht se cilat nga tiparet tuaja duhet të përmirësohen ose ndryshohen plotësisht.

2. Gjeni një model.

Ndoshta ju doni të jeni më optimist, më të shoqërueshëm ose më të durueshëm. Gjeni dikë që ka llojin e qëndrimit që dëshironi të keni dhe mbani gjurmët e tij. Nëse e njihni atë person shumë më mirë. Takojeni rregullisht (për aq kohë sa mundeni).

Nëse ai është një person i famshëm ose dikush që ndiqni në Youtube, mund të shikoni video të tij. Ju mund të shkarkoni audion e videove dhe t'i dëgjoni ato kur jeni duke bërë një hap ose kur jeni duke vozitur (është ajo që bëj unë). Kur shkoj vetëm në makinë nuk dëgjoj muzikë; Unë dëgjoj njerëzit që ndjek në YouTube.

3. Mendoni se si ndryshimi juaj në qëndrim do të ndikojë në jetën tuaj.

Ndryshimi i qëndrimit tuaj nuk është i lehtë. Bëhet fjalë për kapërcimin e veseve të vjetra që janë ngulitur thellë në personalitetin tuaj. Vizualizoni se si do të ishit pa atë tipar të personalitetit që dëshironi të eliminoni. Gjeni saktësisht se çfarë mund të sjellë në jetën tuaj ky ndryshim i supozuar.

A do të përmirësojë jetën tuaj familjare, shoqërore ose marrëdhënien tuaj me partnerin tuaj? A do të thotë kjo një karrierë më e suksesshme për punën tuaj? Vizualizoni çdo natë si do të ishte jeta juaj e re. Bie në gjumë duke menduar për të

4. Zgjidhni kompanitë e duhura.

Siç thonë ata, "Kompania e keqe prish sjelljet e mira". Mos prisni që jeta të shkojë mirë nëse rrethoheni me njerëz që kanë të gjitha tiparet negative që dëshironi të ndryshoni.

Merrni parasysh të krijoni miq të rinj. Kërkoni njerëz optimistë që kanë qëndrime të shëndetshme ndaj jetës. Ju mund të shihni se përpjekja juaj për të ndryshuar do të jetë më e lehtë nëse keni këto lloj miqsh.

Aktivitetet vullnetare janë një burim i shkëlqyeshëm për të bërë miq të rinj. Google çfarë lloje të vullnetarizmit ka atje ku jetoni.

Për shembull, unë jam një vullnetar për një strehë për kafshët dhe marr qen të braktisur për shëtitje. Aty jam takuar njerëz të mrekullueshëm. Ju mund të bashkëpunoni me Kryqin e Kuq, me shoqatat e personave me të meta fizike ose mendore ...

Një mundësi tjetër është të regjistroheni në klasat e vallëzimit (mësoni të vallëzoni salsa), klasat e yogës ...

5. Besoni plotësisht se jeni të aftë të ndryshoni.

Shpesh pengesa më e madhe për arritjen e qëllimeve tona është vetvetja ose paaftësia jonë për t'i besuar asaj që jemi të aftë të bëjmë. Nëse nuk besoni në veten tuaj ose nuk besoni se jeta juaj mund të ndryshojë, thjesht nuk do të ndodhë. Ose përndryshe nuk do ta provoni kurrë ose do të largoheni shpejt me dështimin e parë që keni.

6. Ktheni kujtime të këndshme.

Kujtimet e lumtura shpesh janë ngulitur fort në kujtesë dhe mund t'ju ndihmojnë të ndryshoni shpejt qëndrimin tuaj. Thjesht mbani mend kujtimin tuaj më të lumtur ose më qesharak. Ndoshta ndiheni nostalgjik ... kujdes! Kjo këshillë mund të mos vlejë për të gjithë, siç është një person që sapo është ndarë me partnerin e tyre.

Kur kam kaluar kohë të vështira, në të cilat vetëvlerësimi im ishte në tokë, ose në të cilin shqetësohesha më shumë për njerëzit e tjerë se veten time, duke kujtuar veten time të vogël më ka ndihmuar shumë. Menjëherë ju merrni një instikt mbrojtës ndaj vetes që mund t'ju ndihmojë kur gjërat shkojnë keq në jetë.

Unë rekomandoj këtë artikull: Një letër dashurie për veten time.

7. Ndryshoni qëndrimin tuaj ndaj muzikës.

Muzika mund t'ju ndihmojë shumë. Ju mund të bëni një listë dëgjimi në Youtube me ato këngë që evokojnë kohëra të mira.

8. E qeshura është ilaçi më i mirë.

E di, është e vështirë të qeshësh kur je vërtet i mërzitur, i zemëruar, i frustruar, i trishtuar ... Merrni frymë thellë, relaksohuni dhe shikoni një film për të qeshur (kërkoni një listë të filmave për të qeshur në google).

Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme krijoni një listë dëgjimi në YouTube me ato video që ju bëjnë të qeshni.

Nëse kjo nuk funksionon për ju, thjesht provoni të buzëqeshni. Janë bërë studime që tregojnë se vendosja e një buzëqeshjeje në fytyrë përfundon në përmirësimin e humorit tuaj.

9. Lëvizni.

Bërtisni, këndoni, kërceni, kërceni, vraponi ose thjesht tundni trupin tuaj. Kjo mund t'ju ndihmojë të lironi qëndrimin që dëshironi të ndryshoni. A nuk jeni ndjerë kurrë më mirë pasi keni ushtruar? Provoni të ushtroni herën tjetër që dëshironi të ndryshoni qëndrimin tuaj.

10. Gjithmonë veproni me një qëllim.

Veprimet tuaja duhet të jenë në përputhje me vlerat tuaja dhe kush jeni. Shumë njerëz ecin nëpër jetë verbërisht, duke rrahur rreth kaçubës, pa kërkuar kuptim në jetën e tyre.

Unë ju inkurajoj të jetoni një jetë me një sens të qëllimit. Për shembull, Qëllimi kryesor i Walt Disney ishte "Bëni njerëzit të lumtur".

Shpresoj që disa nga këto sugjerime të kenë ndihmuar ose inkurajuar të ndryshosh atë tipar të personalitetit tënd që e konsideron negativ.

A mund të mendoni për ndonjë ide tjetër që mund të na ndihmojë të ndryshojmë qëndrimin tonë? Lini komentin tuaj. Unë do të jem i lumtur t'ju lexoj.
më shumë informacion (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dennis dijo

  Unë jam një person me vetë-amortizim të rëndë, mendoj se kjo do të më ndihmojë shumë

 2.   Daniela dijo

  Shpresoj të arrij rezultate të shkëlqyera pasi e vërteta është se pranoj që jam bërë person shpërthyes, negativ dhe më e keqja nga të gjitha është se nuk besoj në vetvete.
  Faleminderit për të dhënat tuaja