Si ta pranoni veten? Mësoni ta bëni

Fatkeqësisht ka shumë njerëz (nëse jo shumica) që nuk pranojnë ashtu siç janë; qe sjell pasoja negative si psh pasiguri, frikë nga dështimi, ankth, ndër të tjera. Pranimi i vetes nuk është aq i vështirë sa duket, thjesht praktikoni këshillat dhe rekomandimet që do t'ju tregojmë gjatë gjithë këtij postimi.

Çfarë do të thotë të pranosh veten?

Me siguri e keni dëgjuar ndonjëherë frazën "duaje veten para se të duash dikë tjetër", e cila është mjaft e drejtë; Epo, nëse nuk jemi të aftë ta pranojmë dhe ta duam veten, nuk do të jemi në gjendje ta bëjmë as me njerëz të tjerë (ose më mirë, nuk do të kishte kuptim ta bëjmë këtë).

Pranoni veten konsiston në njohjen e aftësive dhe të metave tona; na doni dhe na pranoni ashtu siç jemi. Në këtë mënyrë ne mund të jetojmë në harmoni me veten tonë. Prandaj, hapi i parë që një person duhet të ndërmarrë për të pranuar veten e tij është të njohë vetveten.

Një person që nuk e pranon veten zakonisht ka probleme me vetëvlerësimin, është një individ i pasigurt, vuan nga faji në shumë raste dhe vuan nga probleme ose çrregullime të tilla si depresioni ose ankthi.

Vetë-pranimi nuk është me të vërtetë i lehtë për tu realizuar, por nëse është qëllimi ynë, me ndihmën e rekomandimeve që do t'ju tregojmë më vonë, me siguri do ta arrini atë. Detyrat që duhet të ndërmarrim për të arritur këtë ndryshim që do të përmirësojnë vetëvlerësimin tonë.

 • Përballimi i ndjenjave.
 • Na pranoni fizikisht.
 • Të jetosh me ato aspekte negative që nuk mund të modifikohen.
 • Luftoni frikën tonë.

L përfitimet e vetë-pranimit Ato janë të larmishme, kryesisht do të na bëjë të ndihemi më të sigurt; por ato gjithashtu do të na japin cilësinë e shijimit të jetës sonë më plotësisht, duke parë aspektet e saj në mënyrë realiste dhe gjithashtu duke shmangur humbjen e energjisë në fshehjen e defekteve tona.

Kur personi e refuzon veten?

Siç e përmendëm në fillim, shumica e njerëzve priren ta refuzojnë vetveten dhe të mos e pranojnë veten ashtu siç janë. Easyshtë e lehtë të dihet nëse një person po e bën atë, sepse ata shpesh gjykohen, fyhen dhe qortojnë njëri-tjetrin. Kjo rezulton në një ngarkesë të tepruar të negativitetit të përditshëm që do të ndikojë në zhvillimin e jetës sonë të përditshme.

Simptomat më të zakonshme të vetë-refuzimit janë:

 • Pasiguria në një larmi situatash.
 • Vetë-ndëshkimi i shpeshtë.
 • Ndjenja e frikës ose frikës së vazhdueshme.
 • Presioni dhe tensioni.
 • Ankthi shoqëror
 • Ndër të tjera

Shkaku i këtij qëndrimi të refuzimit zakonisht vjen nga fëmijëria, megjithëse mund të merret gjithashtu në faza të ndjeshme siç është adoleshenca. Në rastin e parë, disa të rritur priren të "poshtërojnë" fëmijët me komente negative; Ndërsa në adoleshencë, të rinjtë mund të vuajnë nga ngacmimi ose ndonjë lloj ngacmimi i ngjashëm.

Për të shmangur refuzimin, duhet mëso të pranosh vetveten; kështu që ne duhet të vërejmë se si shprehemi dhe flasim, të shohim sjelljet tona në situata të ndryshme, ndër detyrat e tjera që do t'i shpjegojmë më hollësisht më poshtë.

Rekomandime për të qenë në gjendje të pranoni veten

Ju i dini nivelet e pranimit

La pranimi i vetvetes mund të ndahet në tre nivele të ndryshme; të cilat variojnë nga brenda në pjesën e jashtme të vetëvlerësimit. Ju duhet të filloni nga niveli i parë që të jeni në gjendje të ndryshoni sa vijon; pasi nëse kaloni disa prej tyre, me siguri disa nga problemet tuaja do të vazhdojnë të vazhdojnë.

 • Niveli i parë karakterizohet nga të qenit niveli më i thellë dhe që nganjëherë e anashkalojmë; duke qenë ai që mund të shkaktojë më shumë probleme në jetën tonë. Ideja është të pranojmë që ne jemi njerëz, kemi dëshira, emocione, të drejtën për të jetuar dhe shprehur veten, të jemi të lumtur dhe të kemi një jetë në të cilën ndihemi rehat me atë që jemi dhe atë që kemi.
 • Nga ana e tij, niveli i dytë konsiston në njohjen dhe pranimin e personalitetit tonë; sepse është një që na karakterizon nga qeniet e tjera njerëzore me emocione, mendime, sjellje dhe veprime të ndryshme nga ato të të tjerëve. Mos u pendo si je (përveç nëse lëndon ose prek të tjerët, padyshim).
 • Më në fund, konsiston në mbështetjen e vetvetes (në vend që të kritikoni ose gjykoni veten), domethënë të jeni shoku juaj. Kjo do të thotë që ju do të kuptoni dhe analizoni pse mendoni, ndiheni ose silleni në një mënyrë, kuptoni kur e bëni në një mënyrë negative dhe nga ana tjetër, do t'ju ndihmojë të përmirësoheni.

Jini më optimistë

Importantshtë e rëndësishme të dimë se duhet të shmangim kërkimin e vetes më shumë sesa mund të jemi ose të bëjmë. Sigurisht është ajo që ne bëjmë për të përmirësuar, por ndonjëherë që fiksimi mund të ketë pasoja negative; sepse gjithçka që bëhet me tepricë zakonisht është e dëmshme.

Njihni veten, pranoni veten dhe shikoni me optimizëm planet tuaja në të ardhmen. Pasi ju ti e pranon veten, është shumë më lehtë të jesh pozitiv me ndryshimin që dëshiron të bësh për mirë.

Tregoji të gjithëve se kush je

Ndaloni së menduari se vetëm duke u fshehur ose shtypur veten do të mbani miqtë, punën, ndër të tjera. Ju duhet ta pranoni veten dhe t'u tregoni njerëzve se si jeni në të vërtetë; Vetëm në atë mënyrë do të jeni në gjendje të merrni njerëz që ju mbështesin dhe ju duan ashtu siç jeni.

Lërini anash frikën

Edhe pse frika na mbron në situata të ndryshme, ato gjithashtu na lidhin. Shtë e rëndësishme të luftojmë kundër atyre frikës që nuk na lejojnë të ecim përpara, siç është frika e dështimit, e cila pasi të jetë kapërcyer, është kur ne me të vërtetë arrijmë të zhvillohemi si njerëz.

Njihni kufijtë tuaj

Nëse e njihni veten, do ta dini që keni kufij të caktuar se aspekte të ndryshme. Pasja e kësaj njohurie do t'ju lejojë të luftoni me forcë më të madhe. Ndonjëherë mendojmë se mund të ndryshojmë gjëra mbi të cilat nuk kemi kontroll ose vendosim qëllime vërtet ambicioze dhe të pamundura; gjë që demotivon dhe na bën të ndihemi keq për veten tonë.

Pranimi i vetvetes nuk do të thotë se duhet të jemi në përputhje me atë që jemi ose kemi dhe se asgjë nuk mund ta ndryshojë atë; por më tepër të pranojmë situatën në të cilën gjendemi aktualisht, e cila do të na lejojë të analizojmë secilin faktor që duam të ndryshojmë në jetën tonë për më mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mary dijo

  Pershendetje! Unë e doja artikullin dhe keni të drejtë, por kur një person nuk pranohet më për shumë vite, është shumë e vështirë ta ndryshosh atë, me ose pa ndihmë. Mundohem që nga koha kur ngrihem deri sa të shkoj në shtrat por ka raste kur nuk ngrihem nga shtrati.

  Faleminderit shumë për artikullin

  1.    THERESA WILLIAMS dijo

   Përshëndetje, unë jam Theresa Williams. Pasi isha në lidhje me Anderson për vite me radhë, ai u nda me mua, unë bëra më të mirën time për ta rikthyer atë, por gjithçka ishte e kotë, unë doja që ai të kthehej aq shumë për shkak të dashurisë që unë kam për të, unë iu luta me gjithçka, bëra premtime por ai nuk pranoi. I shpjegova problemin tim shoqes time dhe ajo më sugjeroi që unë më mirë të kontaktoja një magjistar që mund të më ndihmonte të bëja një magji për ta sjellë përsëri, por unë jam djali që kurrë nuk besova në magji, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të provoja magjistari dhe më tha se nuk kishte asnjë problem që gjithçka do të ishte mirë brenda tre ditësh, që ish-i im do të kthehej tek unë brenda tre ditësh, do të hidhte magji dhe çuditërisht në ditën e dytë, ishte rreth orës 4:XNUMX. Ish-i im më thirri, unë isha aq i befasuar, iu përgjigja thirrjes dhe gjithçka që ai tha ishte se i vinte shumë keq për gjithçka që ndodhi sa që ai donte që unë të kthehesha tek ai, sa ai më do aq shumë. Ai ishte aq i lumtur dhe ishte ai që kështu filluam të jetonim së bashku, përsëri të lumtur. Që nga ajo kohë, unë kam bërë një premtim se kushdo që njoh që ka një problem marrëdhënieje, unë do t'i ndihmoja një personi të tillë duke e referuar atë tek i vetmi magjistar i vërtetë dhe i fuqishëm që më ndihmoi me problemin tim. Email: (drogunduspellcaster@gmail.com) ju mund ta dërgoni me email nëse keni nevojë për ndihmën tuaj në marrëdhënien tuaj ose ndonjë rast tjetër.

   1) Magjitë e Dashurisë
   2) Magjitë e Dashurisë së Humbur
   3) Magjitë e divorcit.
   4) Magjitë e Martesës.
   5) magji lidhëse
   6) Magjitë e shpërbërjes
   7) Nxirr një dashnor të kaluar
   8.) Ju dëshironi të promovoheni në zyrën tuaj / magjinë e lotarisë
   9) ai dëshiron të kënaqë të dashurin e tij
   Kontaktoni me këtë njeri të shkëlqyeshëm nëse keni ndonjë çështje për një zgjidhje të qëndrueshme
   Nëpërmjet (drogunduspellcaster@gmail.com)

 2.   Sebastian dijo

  Përshëndetje, jam 15 vjeç dhe kam gati një vit që jam në lidhje, kemi filluar në një mënyrë super të vështirë, isha shumë i dashuruar, dhashë gjithçka për të por më pas filluan të ndikojnë gjëra të ndryshme dhe fillova të afër në kuptimin e emocioneve dhe ndjenjave ndaj tij dhe unë bëra një gabim të madh, ai më fali, e di që nuk duhej ta kisha bërë por ishte kaq gabim, ndjeva që gjithçka po shkonte kaq keq dhe po mendoja vetëm veten time (ne do të jemi në marrëdhënien tonë për një vit) ai është 17 vjeç, ne jemi një çift homoseksual Dhe është e vështirë të mbash gjithçka në këtë shoqëri, nëna ime më gjeti disa foto me të dhe ajo thjesht donte që ne të largoheshim, ajo me tha qe me devijoi dhe gjithcka, tani gjithe tensioni eshte mbledhur dhe nuk di cfare te bej, kam frike te mos ndiej dicka per te, por kjo frike nuk me le dhe e di qe jam e re dhe bej gabime por nuk mund ta le, ndjej se po te pendohem per gjithe jeten, eshte unike, por ai me thote qe do jem çifti i tij i fundit, kishim menduar te largoheshim por mundem ' për nënën time, akomaUnë e dua atë, ai mendon ndryshe, ai mendon se jeta nuk ka kuptim nëse nuk jam me të dhe se vazhdimi vetëm nuk do të kishte kuptim, kam frikë, uroj të bëj një dëshirë, gjoksi im është shumë i ngushtë, unë shpresoj se mund të marr një përgjigje ose ndonjë ndihmë, ju lutem ... faleminderit, përshëndetje nga Kili