Si të jesh i shkëlqyeshëm në jetë

Ky artikull përshkruan karakteristikat e të bërit hero.

Si të jesh i shkëlqyeshëm në jetëPo flasim për heroizëm. Madhështia Ajo diçka e veçantë që fiton admirim, adhurim dhe ndoshta edhe fytyra juaj në një pullë postare.

Heronjtë mund të duken të vjetëruar në këtë epokë cinike ku duket se kënaqemi duke shkatërruar ikonat.

Na duhen heronj Le të na mësojnë, të na robërojnë me fjalët dhe veprat e tyre, të na frymëzojnë në madhështi. Secili prej nesh - vetvetja, miqtë tanë, madje edhe fëmijët tanë - ka potencial heroik. Dhe ka shumë që mund të bëjmë për të zhvilluar atë madhështi të pashfrytëzuar.

Portret i një heroi

Edhe pse heronjtë tanë personalë janë të ndryshëm, të gjithë kemi një vizion të përbashkët se çfarë është një hero. Në Universitetin Temple, psikologu Frank Farley ka mbledhur tiparet e karakterit që duhet të ketë një hero.

Farley beson se ata përcaktojnë thelbin e heroizmit. Jo të gjithë heronjtë kanë gjithçka. Por sa më shumë të kesh, aq më mirë. Pra, nëse kërkoni madhështi, qoftë te vetja juaj apo te fëmijët tuaj, do të ishit mirë të kultivonit këto aspekte të personalitetit:

1) Guximi dhe forca: një hero nuk është frikacak apo dezertor. Heronjtë ruajnë qetësinë e tyre - dhe madje edhe lulëzojnë - në fatkeqësi.

2) Ndershmëria: mashtrimi shkel konceptimin tonë të heroizmit.

3) I mirë, i dashur, bujar: Burrat e mëdhenj mund të luftojnë ashpër për atë në të cilën besojnë, por ata janë të dhembshur sapo të përfundojë beteja - ndaj mikut dhe armikut. Gjenerali George S. Patton ishte një ushtarak i shkëlqyer, por statusi i tij heroik u prek kur ai goditi publikisht në fytyrë një nga ushtarët e tij. "Publiku Amerikan u rebelua për shkak të kësaj," thotë Farley. "Ai nuk ishte i mirë me njerëzit e tij." Edhe pse Patton konsiderohet ende një hero nga shumë, ai kurrë nuk e rimori popullaritetin e tij.

4) Aftësia, përvoja, inteligjenca: Deri më tani, heroi ynë arketik është trim, i mirë, i ndershëm - domethënë, shumë si Forrest Gump. Por Forrest bie shkurt në një masë: Suksesi i një heroi është rezultat i talentit dhe inteligjencës së tij. Nuk është rast i pastër, megjithëse, për hir të modestisë, një hero mund t'ia atribuojë arritjet e tij fatit.

5) Supozimi i rreziqeve: "Megjithëse shumë njerëz nuk marrin rreziqe në jetën e tyre, ata e admirojnë ndërmarrjen e rreziqeve tek një person tjetër", thotë Farley. Pjesa më e madhe e kërkimit të tij është përqendruar në personalitete të tipit T - të uritur përherë për emocione. Franklin Delano Roosevelt, për shembull, ndërmori rreziqe të mëdha politike duke sfiduar radhët e partisë së tij. Martin Luther King Jr vuri jetën e tij në rrezik për idealet e tij.

6) Afektive: admirimi nuk mjafton, heronjtë duhet të fitojnë zemrat dhe mendjet tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   I dashur Pambi dijo

    për të arritur në triumf duhet të jesh i përulur