Si të jesh psikiatër - Çfarë duhet të studiosh, funksionet dhe paga

Psikiatrit janë mjekët e ngarkuar me studimin e çrregullimeve mendore që ndikojnë në tru, me qëllim diagnostikimin, vlerësimin, parandalimin dhe trajtimin e tyre. Disa njerëz pyesin se si të jenë psikiatër, pasi duan të dinë se çfarë u duhet të studiojnë; Prandaj, ne do të merremi me temën në mënyrën më të detajuar të mundshme më poshtë.

Brenda psikiatrisë mund të gjejmë degë të ndryshme, të tilla si psikopatologjia, psikofarmakologjia dhe seksologjia. Të cilën ne gjithashtu do ta shpjegojmë më vonë dhe gjithashtu, ne do të shpjegojmë se si t'i studiojmë ato.

Gjeni se si të bëheni një psikiatër

Siç mund ta keni vërejtur, në asnjë universitet nuk është e mundur të merrni një diplomë në psikiatri (ndryshe nga psikologjia); kjo do të thotë që nuk është e mundur të stërvitesh posaçërisht si psikiatër. Në të vërtetë, ky është një pasuniversitar ose specialitet që duhet të bëjmë pas përfundimit të diplomës mjekësore.

Çfarë duhet të studioj?

Mjekësia duhet të studiohet kryesisht sepse duhet të marrim njohuri për trupin dhe shëndetin në përgjithësi; Për më vonë specializohen në shëndetin mendor, ku psikiatria do të kombinojë si faktorët biologjikë të trupit, ashtu edhe ata psikologjikë, antropologjikë dhe sociokulturorë, në mënyrë që të studiohen çrregullimet e sëmundjeve mendore dhe efektet që ndërhyjnë në sjelljen e individëve, të cilat janë biokimike dhe mjedisore.

Me pak fjalë, rruga që duhet të ndiqni, të paktën në Spanjë, është si më poshtë:

 • Studioni dhe mbaroni një diplomë mjekësore, e cila zgjat gjashtë vjet.
 • Trajnimi si psikiatër, një specialitet që zgjat katër vjet. Ku gjatë asaj kohe, praktikat dhe rezidencat do të mbahen.
 • Mbaro trajnimin në psikiatri.

Shenim: Kur zgjidhni llojin e psikiatrit që dëshironi të jeni, do të keni zgjedhjen e psikiatërve klinikë, kriminalistikë, biologjikë dhe geriatër të fëmijëve.

funksionet e psikiatrit

Çfarë funksionesh përmbush një psikiatër?

Roli i psikiatrit, siç e përmendëm më parë, është studioni çrregullimet mendore të përdorë njohuritë e përmendura në trajtimin, diagnostikimin dhe parandalimin e së njëjtës. Në të njëjtën kohë, ndryshe nga psikologët, ata kanë aftësinë për të diagnostikuar pacientin si fizikisht ashtu edhe mendor; përveç që janë në gjendje të porosisin teste laboratorike dhe të recitojnë ilaçe.

 • Krijimi dhe zhvillimi i metodave të ndryshme që lejojnë diagnostikimin dhe terapinë e individëve me një sëmundje mendore ose çrregullim.
 • Mund të parandalojë dhe trajtojë çrregullimet e sjelljes.
 • Kryeni kërkime biomjekësore.
 • Ju mund të bëni ndihmë të drejtpërdrejtë.

Psikiatria është për njerëzit që duan ndihmoni njerëzit me çrregullime mendore ose kushte të ngjashme; të cilat duhet të jenë me interes për studentin, në të njëjtën mënyrë si mjekësia dhe shëndeti.

Si ndryshon një psikolog nga psikiatri?

si te jesh psikiatër

Psikiatria dhe psikologjia bashkëpunojnë së bashku në disa raste. Sidoqoftë, edhe pse të dy karrierat duken të ngjashme, ato në të vërtetë kanë disa ndryshime. Nëse doni ta dini si te jesh psikiatërAlsoshtë gjithashtu e rëndësishme të dini se si ndryshon nga psikiatria për të shmangur konfuzionin.

 • Një psikolog është i ngarkuar me studimin e sjelljes së një individi; ndërsa psikiatri parandalon, diagnostikon dhe kryen trajtime për çrregullimet mendore.
 • Psikiatri ka mundësinë e u përshkruajnë ilaçe pacientëve të tyre për të trajtuar çrregullime të ndryshme; ndërsa psikologu duhet të përdorë vetëm njohuritë dhe teknikat e tij për të ndihmuar pacientët, duke qenë e mundur nevoja për bashkëpunim me psikiatrin për ta trajtuar atë me ilaçe.

Shkurtimisht, ato janë dy profesione të ndryshme me objektiva të ndryshëm; por ata bashkëpunojnë kur pacienti ka nevojë për terapi të sjelljes dhe përdorimin e ilaçeve kur origjina e çrregullimit është biologjike.

Në cilat universitete të studiosh për të qenë psikiatër?

Siç e përmendëm, së pari duhet të studioni mjekësi dhe më pas të trajnoheni në psikiatri. Më poshtë do t'ju tregojmë universitetet më të shquara në Spanjë në këtë karrierë:

 • Universiteti Autonom i Madridit.
 • Universiteti Complutense i Madridit.
 • Universiteti i Navarra
 • Universiteti Autonom i Barcelonës.
 • Universiteti i Barcelonës.

Sa është paga e një psikiatri dhe si është gjendja e tij e punësimit?

Në varësi të vendit, paga mund të ndryshojë shumë. Përveç kësaj, është e mundur të fitoni më shumë ose më pak para, pavarësisht nëse psikiatri ka një zyrë. Megjithatë, në Spanjë paga e një psikiatri Approximatelyshtë afërsisht 37.000 € bruto në vit.

Sa i përket situatës së punësimit, ky është një profesion me një pagë të mirë dhe një shkallë të ulët papunësie. Përveç kësaj, për shkak të rritjes së pacientëve me çrregullime mendore ose probleme, psikiatrit po kërkohen shumë në zona të ndryshme, të tilla si shëndeti publik, kërkimi shkencor ose studimet, dhe institucionet publike dhe private.

Shpresojmë që ky artikull informues për t'u bërë psikiatër të ketë pëlqyer. Nëse keni diçka për të kontribuar ose konsultuar, mos harroni të përdorni kutinë e komenteve. Më në fund, ju mund të na ndihmoni duke shpërndarë hyrjen në rrjetet tuaja sociale, ndoshta dikush tjetër ka interes se si ta studiojë këtë profesion interesant.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   noah pasillas dijo

  Përshëndetje, thjesht dua t'ju pyes nëse mund t'i merrni këto kurse online, faleminderit