Mësoni për t'u bërë një psikolog

Shumë njerëz në internet po kërkojnë informacion se si të bëhesh psikolog, një profesion që synon të ndihmojë njerëzit me probleme të sjelljes ose të sjelljes dhe t'i studiojë ata. Për atë arsye, që kur Recursosdeautoayuda kemi dashur të bashkëpunojmë duke ju sjellë informacione të dobishme në lidhje me këtë garë; në mënyrë që ata që janë të interesuar të studiojnë profesionin të kenë në majë të gishtave të tyre të gjitha të dhënat e mundshme.

Psikologu gjithashtu mund të specializohet në fusha të ndryshme, të tilla si psikologu klinik, industrial ose profesional, social, arsimor dhe neuroshkencës, ndër të tjera. Sidoqoftë, nuk mund të ngatërrohet me profesione të tjera si këshilltar, terapist, punonjës social, psikanalist ose psikiatër. Prandaj, nëse interesi juaj është të studioni psikologji, duhet ta merrni parasysh këtë informacion.

Zbuloni se si të jeni psikolog

Për të qenë psikolog, të paktën në Spanjë, është e nevojshme të kesh një diplomë universitare në psikologji, e njohur gjithashtu nën emrin e diplomë në psikologji o diplomë në psikologji. Karriera që është në dispozicion në disa universitete në vend dhe ne do të flasim për të gjatë gjithë hyrjes.

Karakteristikat e karrierës së psikologjisë

 • Në universitet the diplomë në psikologji Zgjat afërsisht katër vjet, ku nga viti i tretë ose i katërt, studentët duhet të kryejnë praktikë në qendrat shëndetësore ose punë kërkimore. Përveç kësaj, pas përfundimit të diplomës, rekomandohet të specializoheni në një fushë që tërheq vëmendjen e studentit, siç janë ato të përmendura më sipër.
 • Funksioni i psikologëve është të studiojnë sjelljen dhe proceset që zhvillohen në mendjen e njeriut, të ndihmojnë pacientët me vështirësi që mund të paraqiten në të dy aspektet, t'u ofrojnë ndihmë individëve dhe të kryejnë kërkime mbi përparimet shkencore-sociale.
 • Paga e profesionistëve të diplomuar në psikologji mund të ndryshojë midis 15.000 dhe 18.000 euro në vit; shuma që mund të jetë në mesatare, të ulet ose të rritet në përputhje me trajektoren e tyre.

Ku të studiojmë psikologji në Spanjë dhe vende të tjera?

Janë me dhjetëra universitete ku është e mundur të studiohet një diplomë në psikologji. Sidoqoftë, për të qenë një mjek cilësor, për shkak të numrit të madh të tyre, ne kemi preferuar të bëjmë një përzgjedhje me dhjetë qendrat më të mira të studimit për t'u trajnuar në një diplomë në psikologji.

Në Spanjë, universitetet më të shquara për të studiuar janë Universiteti Autonom i Madridit, Universiteti Complutense i Madridit, Universiteti i Barcelonës, Universiteti Autonom i Barcelonës, Universiteti i Granadës dhe Universiteti i Valencias.

Nëse jeni në një vend tjetër, mund të bëni një kërkim të thjeshtë në Google me informacione të ngjashme, të tilla si "Universitetet më të mira për të studiuar psikologjinë në Meksikë".

Cilat aspekte duhet të përmbushni për të qenë psikolog?

Jo të gjithë janë bërë të jenë psikologë, pasi është një punë që kërkon cilësi të tilla si vetëkontroll, ndjeshmëri, integritet, ndër të tjera; të cilën do ta shpjegojmë në detaje në mënyrë që të vlerësoni nëse është një karrierë e përshtatshme për ju.

 • Profesionisti duhet të llogarisë aftësi që lejojnë komunikim të mirë me pacientët e tij; si dhe kanë aftësinë për të kuptuar gjuhën e trupit të tyre dhe për të përcjellë ndjenjat e qetësisë, besimit dhe qetësisë.
 • Ju duhet të keni integritet dhe t'u tregoni njerëzve që u shërbeni se ata mund të kenë besim të plotë për të treguar ndonjë përvojë pa frikë.
 • Për të qenë i tillë, është e nevojshme të kesh një mendje më të hapur, pasi njerëzit që shkojnë te profesionisti zakonisht dëshirojnë të shprehin idetë ose mendimet e tyre pa u gjykuar; meqenëse shumë besime konsiderohen "tabu" në shoqëri. Përveç kësaj, kjo cilësi do t'i lejojë profesionistit të kuptojë arsyen e sjelljes dhe një lidhje më të mirë me pacientin.
 • Një nga më të rëndësishmet është vetëkontrolli, veçanërisht i emocioneve. Arsyeja është që një psikolog nuk duhet të qajë ose të tregojë emocionalisht se sa ndikon situata e shprehur nga pacienti, pasi ai nuk do të jepte shembullin e duhur. Në këtë mënyrë, personi që kryen terapinë do të ketë besim më të madh te terapisti, pasi ai arrin ta shohë atë si një person të qëndrueshëm që është i gatshëm ta dëgjojë atë.
 • Më në fund, duke qenë edhe një shtyllë themelore e profesionit, duhet të jesh empatik. Jo vetëm që mjafton të mendosh se si mund të ndihet personi; përkundrazi, është e nevojshme të shkohet më tej dhe të vihet në vend të pacientëve. Kjo është mënyra se si terapisti do të kuptojë se si ndihet personi, pse ndihen kështu dhe pse mendojnë në atë mënyrë; Me këtë informacion do të jetë shumë më e lehtë për të gjetur një zgjidhje për problemet.

Si të jesh një psikolog i specializuar në disa zona?                     

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, ka disa fusha në të cilat një psikolog mund të specializohet. Kryesisht duhet të keni mbaruar një diplomë në psikologji; Ndërsa do të duhet të gjeni se ku të studioni një kurs, master ose diplomë pasuniversitare në specialitetin e interesit tuaj, të cilat zakonisht gjenden në të njëjtat qendra studimi.

Diplomat e masterit për t'u specializuar mund të jenë të ndryshme, ndër të cilat gjejmë Psikoterapia Integruese, Psikopatologjia Klinike e Fëmijëve dhe Adoleshentëve, Psikologjia e Punës, Psikologjikologjia, Psikologjia Sportive dhe Aktiviteti Fizik, Neuropsikologjia, Ndërhyrja Familjare dhe Medikamentet, Ndërhyrja Edukative dhe Psikologjike, Inteligjenca Emocionale, Psikoterapia Psikoanalitike, Lidershipi Personal dhe Trainimi, ndër shumë specialitete të tjera.

Si përfundim, për të ditur të jesh psikolog duhet të ndjekë një diplomë bachelor në psikologji ose diplomë në psikologji dhe specializohen në një fushë me interes; përveç që kanë disa cilësi të nevojshme për të ushtruar në mënyrë korrekte këtë profesion.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gjergj Lulo. dijo

  Unë jam një psikologe klinike venezueliane, shumë krenare për profesionin tim, përshëndetjet dhe shpjegimet shumë didaktike dhe të mira.