Si të ndryshoni mendimet tuaja për tu ndjerë mirë

Në këtë artikull do të doja t'ju tregoja si mund të ndryshoni mendimet që dominojnë jetën tuaj. Ju do të mësoni një mënyrë të fuqishme për të ndryshuar jetën tuaj vetëm duke u përqëndruar në mendimet tuaja.

Para se të shoh këtë mënyrë për të ndryshuar jetën tuaj, unë ju ftoj të shihni dëshminë e fuqishme të këtij njeriu para se të vdiste:

Çfarë është një mendim?

Një mendim, në formën e tij themelore, është një impuls elektrik i gjeneruar nga neuronet në tru për të prodhuar një lloj ndjenje ose veprimi brenda jush. Këto impulse mund të nxiten nga 5 shqisat. Gjithashtu, një mendim gjenerohet nga kujtimet e asaj që keni parë, dëgjuar, nuhatur, prekur dhe shijuar.

Rreth të menduarit.

ndryshoji mendimet

Do të kuptoni, nëse i kushtoni vëmendje, se shumica e mendimeve tona janë të natyrës përsëritëse, kemi të njëjtat mendime ditë pas dite: Unë duhet të shkoj në punë, si mund ta bëj shefin të lumtur me mua? Si mund të jem i lumtur? Çfarë do të mendojnë ata për mua? Si mund ta bëj partnerin tim më të lumtur? Unë nuk mund ta bëj atë, unë do të doja të të jem më shumë si ata, si mund të kaloj më shumë kohë me familjen time? ................

Meqenëse mendimet tona janë kryesisht përsëritje, është e vështirë për të thyer këtë rreth.

Prandaj, nëse një nga mendimet tuaja të përsëritura është: "Nuk jam mire"Çfarë mendoni se do të ndodhë? Truri juaj do të përqendrohet në paraqitjen tuaj me prova për të mbështetur atë që po mendoni në mënyrë të përsëritur. Nëse ju mendoni se nuk je i zoti ne matematike, ju do të gjeni prova për të mbështetur këtë ide. Ju do të mbani mend të gjitha ato zhgënjime që keni ndjerë kur keni bërë detyrat e matematikës që ju janë besuar.

Fuqia që keni brenda

Fuqia që keni brenda jush është si vijon:

Nëse mendimi origjinal përmbyset dhe ju filloni të mendoni se jeni të mirë në matematikë, goblini që jeton në kokën tuaj gërvisht kokën pak dhe u thotë neuroneve të tij, "Djema, ne duhet të gjejmë prova se ne jemi të mirë në matematikë dhe do të filloni të mbani mend momentin kur ekuacionet dolën herën e parë, do të mbani mend kalimet tuaja në atë temë dhe do të mbani mend se si ia shpjeguat shokut tuaj të klasës se si të bëni një ushtrim.

Papritmas, diçka e mrekullueshme ndodh. Mendimet e mira që keni për të qenë të mirë në matematikë do të rrisin motivimin tuaj për të qenë të mirë në matematikë, e cila nga ana tjetër do të rrisë ndjenjat tuaja pozitive në lidhje me këtë temë dhe do t'ju ofrojë më shumë prova për të treguar se sa të mirë jeni në matematikë.

Mendimet dhe realiteti i tyre

Ju do të vini re se në shembullin e mësipërm, mendimet tuaja për vetëvlerësimin vijnë nga përvojat dhe kujtimet e kaluara. Sidoqoftë, egoja juaj hyn në lojë kur pajtoheni me ide të tilla. Nëse ju vjen keq për veten tuaj kur thoni "Unë nuk jam i mirë në ..." është vetëvlerësimi juaj që vuan.

Kur vetëvlerësimi juaj i përmbahet çdo mendimi që keni, dhe pjesën më të madhe të kohës, realiteti juaj destabilizohet, sepse realiteti juaj bëhet ai për të cilin mendoni dita ditës. Kur shkëputeni nga mendimet tuaja, realiteti juaj ndryshon sepse shihni pamjen më të madhe.

Sigurisht që nuk është e lehtë të lësh të gjitha mendimet pa praktikën e nevojshme, por mund ta fillosh nga e para vëzhgoni cilat janë mendimet ato që ju çojnë në tatëpjetë. Nëse keni mendime që ju bëjnë të mjerë dhe ju bëjnë të mendoni se nuk jeni të mirë në situata shoqërore, filloni të kërkoni prova për të provuar se jeni të mirë në marrëdhëniet me të tjerët.

Nëse nuk mundesh Duke mos gjetur asnjë provë fare, gjë që nuk ka gjasa, atëherë mund të bëni sa më poshtë: pranoni që kjo ndjenjë që keni të hiqet nga lista juaj e përparësive dhe të ndani çdo mendim negativ në lidhje me të.

Ndërsa pranoni dhe ndaheni, ekziston një ndjenjë lehtësimi. Tani ju mund të zgjidhni mendo për gjëra të mira për të tjerët ose për veten tënde dhe gjeni prova për të mbështetur ato mendime. Bëni këtë çdo ditë të jetës suaj dhe mendimet tuaja dhe jeta juaj do të fillojë të ndryshojë në mënyrë drastike. Nëse mendoni se është punë e vështirë, mos harroni se e keni bërë këtë çdo ditë të jetës tuaj deri në këtë pikë, këtë moment kur po zgjidhni se çfarë të mendoni.

Cfare mendon per kete? Kurrë më mirë nuk tha 😀


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.