si te shohin te tjeret

Si ju shohin të tjerët?

A keni menduar ndonjëherë çfarë ndiejnë njerëzit kur je përpara? Nëse një nga miqtë, të njohurit ose familja juaj do të ishte plotësisht e sinqertë (jini 100% i sinqertë) çfarë mendoni se do të thoshin?

Arsyeja që unë e sjell këtë është sepse njerëzit priren ta shohin veten shumë ndryshe nga sa e shohin të tjerët. Shtë një tendencë e natyrshme të supozojmë se të tjerët na shohin në të njëjtën mënyrë që ne e perceptojmë vetë. Sidoqoftë, zakonisht nuk ndodh kështu.

Mund të jetë shumë ndriçuese që të zmbrapsemi dhe të përpiqemi të analizojmë veten nga perspektiva e "personit të tretë". Në këtë listë ka shtatë fusha të rëndësishme të jetës tuaj ia vlen të shikohet nga këndvështrimi i një miku apo të njohuri. Le të ecim nëpër to:

1) Emocionalisht.

si te shohin te tjeret emocionalishtCilësia e të gjitha marrëdhënieve tuaja, përfshirë miqtë, familjen dhe kolegët e punës, lidhet drejtpërdrejt përshtypjen emocionale që u krijoni atyre përreth jush. Ju mund ta konsideroni veten mirë, por a ndihen të tjerët të njëjtën gjë me ju?

2) Vlerat.

A mund të shohin njerëzit e tjerë jetën tuaj dhe të thonë se vlerat dhe besimet tuaja janë të dukshme nga sjellja juaj? A jeni një shembull i mirë për të tjerët që ndajnë këto vlera? Kur ne vërtet besojmë diçka, ajo duhet të jetë e dukshme në jetën tonë. Jeta jonë është si një rezervë e pretendimit tonë për të qenë një person etik.

Të harxhosh pak kohë për të bërë një krahasim midis asaj që thua se je dhe asaj që duket se mund të jetë, mund të jetë një përvojë që të hap sytë (dhe përulës).

3) Fizikisht.

Të qëndrosh në formë është një sfidë për të gjithë. Pyete veten si vijon: Çfarë lloj mesazhi transmeton gjendja ime aktuale fizike? Ju respektoni shëndetin tuaj. A është respekti për trupin tuaj një shembull për të tjerët? Ju mund të interesoheni për këtë artikull: Plakja me shëndetin.

4) Materialisht.

Cili është qëndrimi juaj ndaj gjërave materiale dhe parave? A janë pikëpamjet tuaja të ekuilibruara? A janë paratë më shumë ose më pak të rëndësishme sesa njerëzit në jetën tuaj? Nuk ka të bëjë me qëllimet tuaja financiare, ose në çfarë lloj shtëpie dëshironi të jetoni. Pyete veten për nivelin e materializmit.

5) Arsyeshmëria.

Kur keni një bisedë me dikë, a ju mbetet ndjenja se jeni një person i arsyeshëm?

6) Intelektualisht.

Nuk ka të bëjë me inteligjencën, por më shumë me një vlerësim për mësimin e vazhdueshëm. Të shohin të tjerët si dikush që vlerëson të mësosh gjëra të reja dhe të bësh përmirësime personale? A tregoni interes për të fituar më shumë njohuri në një larmi fushash? Të mësuarit i jep jetës sonë kuptim dhe na pajis për të ndihmuar të tjerët gjatë rrugës. A ju pëlqen të mësoni?

7) Praktikiteti.

Bëni të tjerët t'ju shohin si dikush që ka qenë në gjendje të shohë vlerën praktike në gjashtë pikat e përmendura më lart. Ne duhet të mësojmë zbatimin praktik të të gjitha aftësive, aftësive dhe burimeve tona. Të qenit praktik dhe me këmbë në tokë është një cilësi që e bën gjithçka të vërtetë. Zbatimi në praktikë është ngjitësi që do ta mbajë jetën tuaj kohezive, pavarësisht nga ngritjet dhe ngritjet. Urtësia praktike është mençuri e vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.