Si truri gjeneron përvoja shpirtërore

Si truri gjeneron përvoja shpirtërore.Në Kanada, një seri e eksperimente të diskutueshme të përpiqen të zbulojnë si truri gjeneron përvoja shpirtërore.

Eksperimentet janë shumë të thjeshta. Individët zgjidhen rastësisht pasi zakonisht janë vullnetarë. Subjekti dërgohet në laborator ku vendoset në një dhomë akustike. Ato mbulojnë sytë e tyre në mënyrë që neuronet e ngarkuar me monitorimin e gjithçkaje që na rrethon të mund të bashkohen me eksperimentin dhe të rrisin ndjesinë që subjekti ndjen kur i nënshtrohet testit në fjalë.

Vullnetarët nuk kanë ide për natyrën e eksperimentit. Atyre u është thënë vetëm të relaksohen dhe të përshkruajnë atë që ndiejnë.

Michael Persinger është përgjegjës për këto eksperimente. Ai ka hartuar një metodë për të stimulojnë lobin temporal duke përdorur një përkrenare me kabllo që gjenerojnë një fushë magnetike që stimulon atë pjesë të trurit dhe mendimet dhe ndjesitë e prodhuara në të. Përkrenarja është pagëzuar si përkrenaren e Zotit.

Eksperimenti gjeneroi përvoja që dukeshin jashtë kësaj bote.

Michael Persinger tha:

"Ata ishin përvoja si dridhjet, lëvizjet, përvojat e daljes nga trupi, lëvizja nëpër tunele, ndryshimi i formave ose vrimave të një lloji, drita të ndritshme."

Megjithatë, Persinger mund të prodhojë ndjesi shumë më shqetësuese sesa halucinacionet e thjeshta vizuale.

'Kur zbatojmë fushat në një frekuencë të caktuar, ne mund të induktojmë përvojën e ndjenjës së prezencave, vullnetarët mendojnë se ka disa subjekte afër tyre. Ata mendojnë se është dikush pranë tyre ".

Humori i trurit.Eksperimentet e tij stimuluese kanë provokuar një përvojë shpirtërore e përcaktuar qartë. Sidoqoftë, Persinger është plotësisht i bindur se ai ka rikrijuar shumë nga përvojat fizike që shoqërojnë besimet fetare.

Persinger thotë:

“Laboratori ynë është një kontekst i veçantë, një vend i sigurt dhe ne e dimë se është diçka që lidhet me eksperimentin. Supozoni se e njëjta ndjenjë e pranisë ndodh në 3 të mëngjesit Kur je vetëm në dhomën tënde

Kështu që sigurisht që do të kishte një shpjegim tjetër. Një shpjegim shkencor nuk do të jepej dhe kultura do të hynte në lojë. Shumicen e kohes shpjegimi për fenomenet e çuditshme u atribuohet perëndive.

Ka diçka që ne dimë:

përvojat me Zotin, përvojat mistike e kanë origjinën në tru dhe tani e dimë që mund t'i përcaktojmë ato në laborator, mund t'i kuptojmë më mirë dhe kaq ato nuk janë më përvoja të privilegjuara të disa individëve të cilët janë të prirur nga ana kulturore të shpjegojnë ato përvoja si fenomene fetare.

Lobi i përkohshëm është vetëm një pjesë e trurit dhe si i tillë, disa njerëz do ta kenë atë më të zhvilluar se të tjerët. Gjëja e rëndësishme është që shkenca tani ka teknologjinë e nevojshme për të zbuluar se si burojnë këto përvoja ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.