Sindroma e Urtësisë së Papritur

I MDitur

I referohet e ashtuquajtura sindroma e mençurisë së papritur ose Savant ndaj kapacitetit të pazakontë mendor që kanë shumë njerëz. Kjo aftësi e jashtëzakonshme ose e pazakontë mund t'i referohet fushave të caktuara si matematika, vizatimi ose kujtimi i të dhënave dhe datave.

Në artikullin e mëposhtëm do të flasim me ju në mënyrë më të detajuar Sindroma e Urtësisë së Papritur dhe ne ju japim përgjigje për të gjitha ato pyetje që mund të keni në lidhje me këtë lloj sindrome që prek një pjesë shumë të vogël të shoqërisë.

Çfarë është sindroma Savant apo mençuria e papritur?

Siç e kemi treguar më parë, ky lloj sindromi u referohet atyre njerëzve me kompetencë mendore të pazakontë dhe shumë më e lartë se mesatarja. Shumë pak njerëz në botë mund ta kenë këtë sindromë dhe ajo prek shumë më tepër meshkujt sesa femrat. Për sa u përket njerëzve të famshëm që kanë pasur sindromën Savant ose të mençur, vlen të përmendet artisti Michelangelo, Nikolas Tesla apo kompozitori i muzikës klasike Mozart.

Katër profilet sipas sindromës së mençurisë së papritur

Duke marrë parasysh karakteristikat e kësaj sindrome,. duhet të theksohen katër profile të mirë-diferencuara:

 • Llogaritja e datës: Këta lloj njerëzish janë të aftë të mbajnë mend një mori datash të të gjitha llojeve.
 • Llogaritja matematikore: Ata janë njerëz që bëjnë veprime matematikore më shpejt se normalja dhe pa bërë asnjë gabim.
 • Art: Ata janë njerëz unikë në fusha të tilla si muzika, skulptura apo piktura.
 • Aftësitë mekanike dhe hapësinore: Këta janë njerëz që mund të matin distancat pa asnjë problem dhe të ndërtojnë modele me shumë lehtësi.

Përveç kësaj, shumica e studentëve të këtij lloji të sindromës do ta njohin tre lloje të ndryshme njerëzish me një mençuri të tillë:

 • Dijetarët e mrekullueshëm: Janë ata që njihen gjerësisht si fëmijë të mrekullueshëm. Ata janë njerëz të shkëlqyer në gjithçka që lidhet me njohuritë intelektuale. Vlerësohet se aktualisht mund të ketë rreth 40 në të gjithë planetin.
 • Dijetarët e talentuar: Ata janë njerëz që janë të shkëlqyeshëm në fusha të caktuara të njohurive, por jo në të tjera.
 • I mençuri i imtësive: Ata janë njerëz që do të paraqesin aftësi specifike.

SINDROMI SAVANT

Cilët janë njerëzit që do të zhvillojnë sindromën e dijetarit të papritur?

Deri më sot nuk ka asnjë shkak apo arsye që shpjegon faktin që një person i caktuar mund të zhvillojë një sindromë të tillë. Disa nga këta njerëz mund të kenë pësuar një dëmtim të trurit, të tjerët mund të zhvillojnë një nga dy hemisferat e trurit shumë më tepër ose të përpunojnë informacionin në një mënyrë të ndryshme nga sa e bëjnë shumica dërrmuese e njerëzve. Ndaj mund të thuhet se ka ende shumë për të hetuar për të gjetur shkakun e një sindrome të tillë.

Si mund të identifikoni dikë që ka sindromën e mençurisë së papritur?

Psikologu duhet të jetë personi i ngarkuar për të diagnostikuar një fëmijë me këtë sindromë. Nuk është e lehtë të vërtetosh se dikush është dijetar kështu që duhet ta bëni me qetësi dhe me shumë kujdes. Duhet të theksohet se një person me një sindromë të tillë mund të jetë një fëmijë mrekulli, por jo të gjithë fëmijët e talentuar e kanë këtë lloj sindrome. Në çdo rast, ka një sërë tiparesh që zakonisht i paraqesin çunat e fëmijëve:

 • ata janë mjaft kureshtarë Ata janë shumë të etur për të mësuar gjëra të reja.
 • Ata mund të kenë probleme në të mësuar ose vuajnë nga hiperaktiviteti
 • Zakonisht kanë probleme kur bie në gjumëSot ata kërkojnë stimuj në mënyrë të vazhdueshme dhe të vazhdueshme.
 • Ata janë zakonisht fëmijë të parakohshëm dhe fillojnë të ecin para se të mbushin vitin e parë të moshës.
 • Ata mësojnë të lexojnë dhe numërojnë para moshës katër vjeç.
 • Ata kanë një kujtesë të shkëlqyer dhe ata i kujtojnë të dhënat herën e parë.
 • Në disa raste mund të keni Hipersensitiviteti i tipit ndijor.

Duhet theksuar se këto janë karakteristika të fëmijëve Savant, edhe pse jo gjithmonë i kanë në tërësi. Ajo që është e qartë është se ka të bëjë me tipare ose aftësi që janë përtej asaj që konsiderohet konvencionale ose normale. Në rastin e vëzhgimit të ndonjë prej këtyre tipareve tek disa fëmijë, është e rëndësishme që prindërit të shkojnë te një profesionist si psikologu për të vërtetuar sindromën e lartpërmendur të mençurisë së papritur. Falë një sërë testesh profesionisti është i aftë të diagnostikojë një sindromë të tillë. Në rast se fëmija diagnostikohet si Savant, është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet e dhëna nga profesionisti dhe të mbani një komunikim të mirë me shkollën në mënyrë që rezultati akademik të jetë sa më i mirë.

I MESUAR

Sindroma Asperger dhe Sindroma e Urtësisë së Papritur

Shumë njerëz shpesh e lidhin të ashtuquajturën sindromë Savant me Asperger. Ky është një gabim pasi jo të gjithë fëmijët me Asperger duhet të jenë fëmijë të mençur. Të dhënat janë të qarta dhe tregojnë se fëmijët me autizëm ose me Asperger, vetëm 10% mund të kenë sindromën e sipërpërmendur të njeriut të mençur. Në çdo rast, dhe siç e kemi theksuar edhe më lart, nëse prindërit kanë ndonjë lloj dyshimi, është mirë që të shkojnë te një psikolog dhe të konfirmojnë që sindroma ekziston. Mos harroni se ajo që ka vërtet rëndësi është të siguroni lumturinë e vogëlushit dhe të bëni gjithçka që është e mundur në mënyrë që ata të arrijnë një mirëqenie të caktuar në jetën e tyre të përditshme.

Shkurtimisht, sindroma Savant ose mençuria e papritur është një çrregullim mjaft i rrallë që i referohet aftësisë së njerëzve të caktuar për të kombinoni aftësi të jashtëzakonshme ose të pazakonta me funksion disi të mangët njohës. Për shkak të kësaj, ata që njihen si dijetarë shquhen në fusha apo fusha si muzika apo arti. Mos harroni se ajo prek një pjesë të vogël të popullsisë botërore dhe se nuk duhet të lidhet me autizmin ose sindromën Asperger.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.