Sistemi arsimor në Finlandë: një shembull për të ndjekur

Ne do të shohim ndryshimet e sistemit arsimor në Finlandë me Spanjishten

Finlanda ka sistemin më të mirë arsimor në botë. Ne do të shohim ndryshimet me sistemin arsimor spanjoll:

1) Vështirë se ka shkolla private duke eleminuar kështu ndryshimet shoqërore.

2) onlyshtë vetëm një 1% dështim në shkollë, ndërsa në Spanjë ne arrijmë 30%.

3) Arsimi i detyrueshëm nuk fillon deri në 7 vjet: Ata mësojnë të shkruajnë dhe lexojnë kur të arrijnë atë moshë.

4) Profesioni i mësuesit vlerësohet shumë në Finlandë: Karriera e mësimdhënies zgjat 5 vjet (krahasuar me 2 në Spanjë) dhe ka mijëra kandidatë që kërkojnë të jenë mësues, kështu që pranohen vetëm më të mirët. Për të hyrë në karrierën e mësimdhënies, ata kërkojnë nota aq të larta sa ato që kërkohen në Spanjë për të studiuar mjekësi.

Qeveria finlandeze paguan një pagë të vogël për studentët që do të bëhen mësues të ardhshëm për t'i inkurajuar ata, rreth 400 euro në muaj. Nxënësit zgjidhen me kujdes.

Në Spanjë, për të studiuar Mësimdhënie, nuk kërkohet një notë shumë e lartë dhe shumë nga studentët fillojnë diplomën sepse nuk kanë mundësi të studiojnë karriera të tjera, siç është Ligji për shembull, sepse nuk arrijnë notën e kërkuar mesatare. Në shumë raste ka mungesë të profesionit.

Në Finlandë ata duhet të kalojnë nëpër shumë filtra dhe vetëm ai që dëshiron të arrijë dhe ai që është vërtet i përgatitur.

5) Mësuesit janë shumë të specializuar.

6) Finlanda ka një traditë e shkëlqyer e leximit: është vendi me më shumë libra për banorë.

7) Në Finlandë vështirë se ka përsëritës pasi që klasat mbështetëse funksionojnë shumë mirë.

8) Në Finlandë ka figura e ndihmësit. Mësuesi mund të ketë 30 studentë por kur vjen asistenti, klasa ndahet në 15 studentë dhe secili mësues përqendrohet te studentët e tyre.

9) Ato janë bërë sondazhet midis studentëve rreth asaj se si është mjedisi shkollor në mënyrë që të zbulohen problemet e mundshme.

10) Në Finlandë të gjithë fëmijët ushqehen në shkollë pasi që është Free.

11) Nga çdo 100 euro të PBB-së së saj (Prodhimi i Brendshëm Bruto) i kushton 6 arsimit, një euro më shumë se fqinjët e saj të komunitetit. Konsideroni paratë e shpenzuara për arsimin si një investim pasi krijon një vend shumë më konkurrues.

Taksat janë më të larta, por njerëzit janë më të kënaqur sepse e dinë që paratë e tyre shkojnë në shërbime për familjet: ata nuk paguajnë për vaktet ose librat dhe ndihma ekonomike u jepet nënave me fëmijë nën 3 vjeç.

Shikoni video:


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vicente Garcia dijo

  Në Spanjë Mësimdhënia ka një kohëzgjatje prej 3 vjet, jo 2

 2.   Viktor Pe dijo

  4, nëse janë studime universitare.