Aftësitë shoqërore: për çfarë shërbejnë dhe për çfarë shërbejnë?

aftësi shoqërore midis miqve

Shkathtësitë shoqërore janë aftësitë që ne përdorim për të komunikuar dhe bashkëvepruar me njëri-tjetrin, si verbal dhe jo verbal, përmes gjuhës, gjesteve, gjuhës së trupit dhe pamjes sonë personale. Njerëzit janë krijesa të shoqërueshme dhe ne kemi zhvilluar shumë mënyra për të komunikuar mesazhet, mendimet dhe ndjenjat tona me të tjerët. Somethingshtë diçka jetësore për ne dhe kjo është arsyeja pse ne i kushtojmë kaq shumë rëndësi që nga lindja.

Komunikimi është thelbësor për qeniet njerëzore dhe arrihet përmes aftësive të mira shoqërore. Ajo që thuhet ndikohet nga gjuha verbale dhe mënyra se si flasim (toni i zërit, vëllimi i fjalës dhe fjalët që zgjedhim), si dhe mesazhet më delikate të tilla si gjuha e trupit, gjestet dhe metodat e tjera jo-verbale të komunikimit.

Ka njerëz që janë "partnerë social" më të mirë se të tjerët, për këtë arsye ka studime të gjera mbi natyrën dhe funksionin e ndërveprimit ndërpersonal. Zhvillimi i aftësive shoqërore ka të bëjë me të qenit i vetëdijshëm për mënyrën se si komunikojmë me të tjerët, mesazhet që dërgojmë dhe se si metodat e komunikimit mund të përmirësohen për ta bërë mënyrën e komunikimit më efikase dhe efektive.

Përparësitë e të pasurit aftësi të mira shoqërore

Marrëdhënie më të mira shoqërore

Të kesh një mënyrë të mirë të komunikimit me të tjerët do të bëjë që të kesh më shumë miq. Ndërsa zhvilloni aftësitë tuaja sociale, bëheni më karizmatik, një tipar që çdokush do të donte. Njerëzit janë më të interesuar për njerëzit karizmatikë, siç janë (ose të paktën duket se janë) më të interesuar për veten dhe të tjerët.

aftësi sociale në një parti

Shumica e njerëzve e dinë që ju nuk mund të arrini shumë larg në jetë pa marrëdhënie të forta ndërpersonale. Përqendrimi në marrëdhëniet do t'ju ndihmojë të gjeni një punë, të merrni një promovim dhe të bëni miq të rinj. Aftësitë shoqërore të mprehta mirë mund të rrisin lumturinë dhe kënaqësinë tuaj duke ju dhënë një perspektivë më të mirë në jetë. Përveç kësaj, të kesh marrëdhënie të mira me njerëz të tjerë do të të ndihmojë gjithashtu të ulësh stresin tashmë rrisin vetëvlerësimin.

Komunikim më i mirë

Lidhja me njerëzit dhe puna në grupe të mëdha do t'ju ndihmojë të keni aftësi më të mira komunikimi. Në fund të fundit, ju nuk mund të keni aftësi të shkëlqyera shoqërore pa aftësi të mira komunikimi dhe Të jesh në gjendje të përcjellësh mendimet dhe idetë e tua mund të jetë aftësia më e rëndësishme që zhvillon në jetë.

Ashtë një ide e mirë që nëse mendoni se keni një komunikim të dobët ose se aftësitë tuaja sociale nuk janë ato që dëshironi, që të detyroni situatat të jenë në gjendje të flasin me njerëz të tjerë. Në këtë mënyrë ju mund të praktikoni më shumë, mund të jetë në një kafene, me nëpunësin e supermarketit, etj.

Efikasitet më i madh

Nëse jeni i mirë me njerëzit, mund ta shmangni më lehtë të jeni me njerëz që nuk ju pëlqejnë aq shumë sa të tjerët. Dhe gjithashtu, të tjerët do të jenë të mirë me ju. Disa njerëz kanë frikë nga ndërveprimet shoqërore sepse nuk duan të kalojnë kohë me njerëz që nuk kanë interesa dhe këndvështrime të ngjashme ... ose madje kanë frikë se janë me njerëz që janë njerëz të këqij.

aftësitë shoqërore në punë

Muchshtë shumë më e lehtë të marrësh pjesë në një takim në punë ose në një festë në jetën tënde personale nëse njeh të paktën disa nga njerëzit që do të jenë atje. Nëse e gjeni veten në një situatë shoqërore dhe nuk doni të kaloni kohë me një person të caktuar sepse nuk ju pëlqen ose nuk mund t'i ndihmoni me një problem të veçantë, një grup i mirë i aftësive shoqërore do t'ju lejojë Përcillni me edukatë atë që ju nevojitet për të kaluar kohë me njerëzit e tjerë në takim.

Përmirësoni pamjen tuaj në jetë

Punët më të vlefshme kanë një 'përbërës personal' dhe pozicionet më fitimprurëse shpesh përfshijnë shumë kohë të shpenzuar në bashkëveprim me punonjësit, mediat dhe të tjerët. Rrallë ndodh që një person mund të mbetet i izoluar në zyrën e tij dhe akoma të shkëlqejë në punën e tij.

Shumica e kompanive po kërkojnë njerëz me një grup të veçantë, aftësie taktike - aftësinë për të punuar mirë në një ekip dhe për të ndikuar dhe motivuar njerëzit për të bërë gjërat e kryera.

Ju do të jeni më të lumtur në përgjithësi

Marrëveshja dhe kuptimi i njerëzve do t'ju ndihmojë të hapni shumë dyer që janë personale dhe lidhen me profesionin tuaj ose në përgjithësi në marrëdhëniet tuaja personale. Pasja e besimit për të filluar një bisedë në një konferencë të lidhur me punën mund të çojë në një ofertë të re pune me një pagë më të lartë. Një buzëqeshje dhe një "përshëndetje" në një situatë shoqërore mund të çojë në një miqësi ... dhe një miqësi mund t'ju sigurojë kontakte të vlefshme në jetën tuaj.

Nëse merreni vesh me njerëzit përreth jush, do të ndiheni më të lumtur sepse do të kuptoni se jo të gjithë janë të këqij ose duan të përfitojnë nga të tjerët. Për më tepër, ata duan të ndihmojnë. Megjithëse nëse takoni njerëz toksikë gjatë jetës tuaj, atëherë do të jetë një ide e mirë që të dini se si t'i nxirrni njerëzit toksikë nga jeta juaj në mënyrë që ata të mos ju shterojnë energjinë.

miqtë dhe aftësitë shoqërore duke pirë kafe

Karakteristikat e aftësive shoqërore

Për të kuptuar më mirë se çfarë janë aftësitë shoqërore mos i humbisni këto karakteristika që i përcaktojnë ato shumë mirë:

 • Shkathtësitë shoqërore drejtohen drejt një qëllimi ose qëllimi shoqëror.
 • Sjelljet e kualifikuara nga shoqëria janë të ndërlidhura në kuptimin që një person mund të përdorë më shumë se një lloj sjelljeje në të njëjtën kohë, për të njëjtin objektiv.
 • Shkathtësitë shoqërore duhet të jenë të përshtatshme për situatën e komunikimit. Shkathtësi të ndryshme shoqërore do të përdoren për komunikim profesional dhe të tjera për komunikim personal.
 • Shkathtësitë sociale mund të identifikohen si lloje të caktuara të sjelljes me të cilat një person mund të gjykohet bazuar në aftësinë e tyre shoqërore.
 • Shkathtësitë shoqërore mund të mësohen, praktikohen dhe mësohen.
 • Shkathtësitë shoqërore duhet të jenë nën kontrollin njohës të individit; të mësuarit e tyre përfshin të mësuarit kur të përdorni sjellje të veçanta, si dhe cilat sjellje të përdorni ose si t'i përdorni ato.

Sapo t'i keni të gjitha këto në mendjen tuaj, atëherë, ju do të dini se ju me të vërtetë mund të përmirësoni aftësitë tuaja shoqërore dhe se bërja e saj do të ketë një ndikim të madh në jetën tuaj dhe në jetën e njerëzve përreth jush.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.